Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Zostały mi 2 ekstrakty ciemne, drożdże s04 i jeszcze jakieś tam rózne chmiele. Pomyślałem że zrobię jakieś mocne piwo z tego z vanilią i może jakimś kakaowcem. Mam pytanie do jakiego % alc. radzą sobie s04. Chciałem zrobić ok 10l brzeczki więc wyszłoby mi ok 24blg. Czy takie coś w ogóle ma jakiś sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały mi 2 ekstrakty ciemne, drożdże s04 i jeszcze jakieś tam rózne chmiele. Pomyślałem że zrobię jakieś mocne piwo z tego z vanilią i może jakimś kakaowcem. Mam pytanie do jakiego % alc. radzą sobie s04. Chciałem zrobić ok 10l brzeczki więc wyszłoby mi ok 24blg. Czy takie coś w ogóle ma jakiś sens?

poradzą sobie, ja robiłem risa 24blg i było ok

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem coś takiego (25litrów 13 Blg):

- Pilzneński - 5 kg

- Caramunich III - 0,3 kg

- Carapils - 0,2 kg

 

Carapils możesz pominąć 

 

Zacierane 70 minut w 64 stopniach + mashout 78 stopni

 

Do gotowania 50g Simcoe

15g brzeczka przednia 

15g 20 minut 

20g 1 minuta 

+ 25 g simcoe na cichą 

 

Wyszło fajne pijalne piwko  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest gdzieś na forum przepis na single hopa z simcoe? albo coś z przewagą simcoe? Naczytałem się o tym chmielu i może bym spróbował...

Ja chcesz zwykłe PA to weź 80% pilsa, 5% K30 i 15% wiedeńskiego/monachijskiego do 12 BLG. Do tego chmielenie w okolicy 35 IBU, np. wg. schematu 60/10/0/DH. Chmielu na warkę ok. 100 gr.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy starczy Ci enzymów na całe zacieranie.

Nie wiem czy cząsteczka enzymu się rozpada razem z cząsteczką skrobi, którą tnie, czy też działa dalej... Może wystarczy przedłużyć zacieranie by coś z tego wyszło... a może to nie ma prawa udać się.

Na pewno filtrowanie może być ciężkie.

Moim zdaniem ryzykowny przepis, ale ja bym zaryzykował... bo ja często robię głupoty, o których wszyscy wiedzą, że się nie udadzą :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy starczy Ci enzymów na całe zacieranie.

Nie wiem czy cząsteczka enzymu się rozpada razem z cząsteczką skrobi, którą tnie, czy też działa dalej... Może wystarczy przedłużyć zacieranie by coś z tego wyszło... a może to nie ma prawa udać się.

 

Na pewno filtrowanie może być ciężkie.

Moim zdaniem ryzykowny przepis, ale ja bym zaryzykował... bo ja często robię głupoty, o których wszyscy wiedzą, że się nie udadzą :P

filtracje spróbuję usprawnić oldskulową metodą czyli słomą.

Własnie martwie się o zacieranie i enzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby miał cały zacier pilsa to ma np. 300

Jak ma połowę niesłodków to ma 150

A jak ma troche pilsa, troche pszenicznego a trochę niesłodków to musi sobie policzyć. Ja stawiam że będą problemy.

 

A skąd biorę - z książek, wykładów, internetu. Piwowarstwo jest niesamowicie rozbudowane jak wejdziesz w szczegóły, mozna się uczyć i uczyć, czytać i czytać, i czasem się coś ciekawego trafi ;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby miał cały zacier pilsa to ma np. 300

Jak ma połowę niesłodków to ma 150

A jak ma troche pilsa, troche pszenicznego a trochę niesłodków to musi sobie policzyć. Ja stawiam że będą problemy.

 

A skąd biorę - z książek, wykładów, internetu. Piwowarstwo jest niesamowicie rozbudowane jak wejdziesz w szczegóły, mozna się uczyć i uczyć, czytać i czytać, i czasem się coś ciekawego trafi ;)

Sporo zależy od słodu, np. pilzneński ze Strzegomia i Castle Malting ma aktualnie podaną wartość 250WK, ten z Optimy 315. Strzegom i Castle nie podają siły enzymatycznej dla pszenicznego, ale np. Optima ma bardziej aktywny słód pszeniczny niż pilzneński - aktualnie 342 WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć :) no to taki zacier może się udać. Chociaż to zależy też jak stary jest ten słód - z czasem siła enzymatyczna spada, o ile to nie wiem...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myślicie o takim zasypie

 

3,5 kg pilzneński  30%

2.5 kg pszeniczny  20%

6 kg niesłodowanej pszenicy  50%

 

chce uzyskać 4 małe fermentatory i zaszczepić różnymi drożdżami, inaczej chmielić itp

Nie za dużo pszenicy?

Jak mawiał klasyk, więcej piwa, mniej książek ;). Ja bym warzył :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem sobie kalkulator, który oblicza m.in. siłę enzymatyczną, i przyjmuję że potrzeba 145 j.W.K. do zatarcia zacieru (mówię "przyjmuję", chociaż jeszcze się nie zbliżyłem do tej wartości). Nie wiem jak inni producenci, ale Optima podaje siłę diastatyczną w swoich atestach, dostępne na ich stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, macie jakieś pomysły jak przerobić te resztki które już jakiś czas mi leżą?

 

Słody:

  • pale ale – 4kg,
  • pilzneński 1,5kg,
  • monachijski 1,3kg,
  • pszeniczny 0,5kg,
  • carafa I - 0,85kg,
  • caraaroma – 0,4kg,
  • jęczmień prażony – 0,7kg,
  • czekoladowy pszeniczny – 0,16kg,
  • karmelowy – 0,3kg.

Chmiele:

  • marynka – 50g,
  • lubelski – 50g.

Garnek mam 28l.

Piwo nie musi się mieścić w stylu.

Oczywiście mogę też dokupić co nieco.

Za chwilę będę rozlewał hefe-weizena, który fermentował na Pszenicznym Łanie od FM. Chciałbym wykorzystać tą gęstwę. Ale oczywiście mogę też dokupić jakieś drożdże, a z tych zrobić kolejnego hefe-weizena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawie 10kg słodów. Jakby wrzucić wszystko na raz to chyba wyszedłby jakiś mocno palony Imperial Stout, chyba w miarę stylowy. Ale mieszanie tego w 28l garze będzie poważnym wyzwaniem, więc pomysł raczej średni. Oczywiście drożdże już jakieś inne.

 

Na Weizenbocka to chyba trzeba by prawie wszystko dokupić... W sumie nie znam się na tym stylu, ale wydaje mi się, ze 0,5kg pszenicznego to zdecydowanie za mało, a i reszty jakoś szczególnie się nie wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj 20l wody do zacierania, wsyp słody (sam oceń czy chcesz palone od początku, czy później) i uzupełnij wodę tak aby jeszcze dało się mieszać.

Ja z niecałych 9kg słodów uzyskałem 21l o 22°Blg, więc Ty mając 1kg więcej i pewnie podobną wydajność niż ja spokojnie zrobisz 20l 23-24°Blg.

 

Może jeszcze uda Ci się z końcówki wysładzania zrobić 10l Dry Stuota, ja u siebie nie próbowałem, wywaliłem resztki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.