Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy 0,25kg jęczmienia palonego i 0,25kg czekoladowego 1200 wraz z 2kg pale ale, 1,5kg monacha i 0,3kg karmelowego 600 będzie w miarę dobrą opcją na chocolate milk stout? Na goryczkę Marynka, do gotowania jeszcze 0,5kg laktozy. Zacieranie 65-66C przez 70min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam forumowiczów!

Co ja mógłbym wymyślić za piwo mając jeszcze w miarę świeżą (niecały tydzień) gęstwę po FM 21 Odkrycie Sezonu i do tego resztki magazynowe w postaci: 1,3kg pilzneńskiego strzegom, 3,2kg pszenicznego strzegom, 100g czekoladowego strzegom, 100g pszenicy prażonej strzegom, 0,5kg monachijskiego I strzegom, 0,2kg wiedeńskiego strzegom, 50g carahell i caraaroma (ilości homeopatyczne). Mam też z 100g Marynki 2013 i 2014 8%aa, Lubelski 2014 4%aa, Magnum 2014 8%aa,  100g citry 2013 coś koło 13%aa... Szkoda zutylizować już te drożdże. Myślę żeby zrobić jakieś bezstylowe piwo na tych "belgach" chyba, że ktoś ma inny pomysł? :)

Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może witbier?

Coś takiego:

 

Zasyp:

1,3kg pilzneńskiego

3,2kg pszenicznego

100g pszenicy prażonej

 

Zacieranie:

50min - 64st. C

30min - 72st. C

 

Warzenie:

60min - 20g Marynki

15min - 15g Lubelskiego

5min - 10g kolendry

 

Drożdże dadzą wytrawne, estrowe piwo. Musisz tylko w sklepie spożywczym kolendrę dokupić. Niestety nie mam koncepcji zrobienia czegoś innego,angażującego pozostałe słody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, nie powiem :) a prażona pszenica nie zaciemni mi go za bardzo? W sumie ostatni mi nie wyszedł i można spróbować podejść doń po raz wtóry :) kolendry indyjskiej mam zapas chyba na rok do wita. Fajnie byłoby nieco skórki cytrusowej jeszcze dorzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fawcett-maltsters.co.uk/range.htm

Według producenta ma kolor identyczny do słodu pszenicznego. A że piwo ma być resztkowcem, to nie widzę przeszkód, żeby nie wykorzystać tejże pszenicy. 100 gramów i tak pewno niewiele zmieni. Skórka cytrusowa jak najbardziej się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzegom, o ile pamiętam, chyba ma mylące nazwy pszenicy i jęczmienia prażonego/palonego

 

Ja natomiast sprzątając przed dzisiejszym butelkowaniem znalazłem puszkę Cooper's Lager. Została mi jeszcze z czasów przed zacieraniem. Jest lekko po terminie ale chyba to bez znaczenia.

Mam:

 

1,7 kg ekstraktu nachmielonego Cooper's Lager.

600 g Strzegom karmelowy 150

 

75g Hallertau tradition Szyszka

30g Lubelski granulat

75g Marynka granulat

 

Gestwę W-34/70 po 2 lagerach.

No i drożdże z Cooper'sa ale pewnie są ale'owe wbrew nazwie.

 

Co mogę z tym zrobić? Liczę się z tym że coś trzeba dokupić.

Wiem że wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na jakiegoś ciemnego dolniaka, ale po 2 lagerach z rzędu chodzi za mną jakiś Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, pytanie standardowe, co do wątku, co z tego mogę zrobić (warka do maks 15 litrów, więc słodów powinno starczyć):

 

słody:

1,2 kg pale ale (strzegom)

0,8 pszeniczny (strzegom)

2 kg monachijski II (wayermann)

0,2 kg  Caramunich Typ II - 110-130 EBC (wayermann)

0,12 kg abbey Malt

chmiele

30 g. - Equinox

70 g. marynka

50 g. sybilla

70 g. perle

drożdże

gozdawa PAY7, suche z saszetki, albo gęstwa tychże samych;)

 

Poza tym posiadam też płatki pszeniczne i owsiane, tego akurat ile trzeba tyle będzie, w sklepie nieopodal mogę dokupić;)

 

Coś ciekawego z tych składników da rade 'ulepić'?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widziałem co sypię - jak kawa zbożowa. W każdym razie zdecydowałem się zrobić coś a'la brown saison. Zobaczymy jakie wyjdzie.

 

Strzegom, o ile pamiętam, chyba ma mylące nazwy pszenicy i jęczmienia prażonego/palonego

http://www.slodowniastrzegom.pl/kategoria/zboza-prazone

Faktycznie, ziarno palone nazywają prażonym. Duże niedopatrzenie, o które nie podejrzewałbym słodowni w strzegomiu. Zatem przepraszam za zamęt i wprowadzanie w błąd i życzę udanego black witbiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, pytanie standardowe, co do wątku, co z tego mogę zrobić (warka do maks 15 litrów, więc słodów powinno starczyć):

słody:

1,2 kg pale ale (strzegom)

0,8 pszeniczny (strzegom)

2 kg monachijski II (wayermann)

0,2 kg Caramunich Typ II - 110-130 EBC (wayermann)

0,12 kg abbey Malt

chmiele

30 g. - Equinox

70 g. marynka

50 g. sybilla

70 g. perle

drożdże

gozdawa PAY7, suche z saszetki, albo gęstwa tychże samych;)

Poza tym posiadam też płatki pszeniczne i owsiane, tego akurat ile trzeba tyle będzie, w sklepie nieopodal mogę dokupić;).

Coś ciekawego z tych składników da rade 'ulepić'?;)

Wrzuć do gara wszystkie słody, marynke na 60min (raczej nie całą, ale jak lubisz mocniejszą goryczkę to czego nie), equinox na 10-15min i będzie dość mocne pale ale z dużą nutą słodową i trochę owoców z equinoxa. Na konkurs się nie nada ale sprawi dużo radości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Będę dziś robił IPA z takiego zestawu surowców:

  • Słód pilzneński 2,2 kg
  • Słód monachijski 2,6 kg
  • Słód karmelowy jasny 0,4 kg
  • Chmiel Marynka, granulat, 50 g
  • Chmiel Lubelski, granulat, 40 g

Mam w domu dodatkowo 50 g marynki i w sumie chętnie bym do tej IPy dodał. Tylko zastanawiam się kiedy to zrobić?

Chciałbym dorzucić w worku muślinowym na cichej, a co Wy o tym sądzicie?

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytrusów się po nim nie spodziewaj. Marynki możesz dorzucić na aromat, najlepiej w whirpoolu. Nie wiem czy taka ilość nie będzie zbyt wielka. Jak chcesz fermentować?

Na klatce schodowej mam 19° także tam będzie się odbywała feremntacja. Do tej pory na cichą nie zlewałem ale teraz mam plan po tygodniu to zrobić. Dlatego pomyślałem, że to jest dobry moment aby chmielić na zimno ale szczerzę mówiąc nie wiem czego się spodziewać:) Chciałbym zrobić tak pomiędzy IPA a AIPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam 1 kg słodu pilzneńskiego oraz 2 kg pszenicznego jasnego, drożdży ani gęstwy żadnej, ewentualnie będzie gęstwa z S-04 po Coffee Milk Stoucie, chmiele Marynka i Lubelski w małych ilościach. Chciałbym te słody zużyć, będę zamawiał kapslownicę stołową to mogę przy okazji zamówić brakujące składniki i uwarzyć jeszcze jakieś piwo. Myślałem o wędzonym pszenicznym. Zwykłe pszeniczne czeka na kapslownice, więc kolejnego nie planuję warzyć w tej chwili. Macie jakieś pomysły co ciekawego można faktycznie zrobić lub z jakiego składu zrobić coś w stylu pszenicznego wędzonego? Garnek ma max 20 L, piwa wychodzą po 19-20 L (wspomagam się mniejszym garnkiem przy gotowaniu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie piłeś piwa na słodzie whisky to najpierw spróbuj potem warz takie wynalazki :D zawsze możesz zrobić z tego 2 warki grodziskiego jak dokupisz 3kg wędzonego pszenicznego grodziskiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wizi

Dzięki, wezmę 1-2 kg słodu Bruntal (Whisky) w takim razie.

 

Jeżeli nie piłeś piwa na słodzie whisky to najpierw spróbuj potem warz takie wynalazki :D zawsze możesz zrobić z tego 2 warki grodziskiego jak dokupisz 3kg wędzonego pszenicznego grodziskiego. 

 

Nie piłem, ale zaryzykuję, z zamówieniem mi się spieszy, a więcej niż 1 warki nie planuję póki co. Jedna jest zabutelkowana, jedna po cichej czeka na właśnie zamawianą kapslownicę, na kolejną słody już czekają, a tym wędzonym zużyję resztki słodów i będzie spokój na miesiąc lub dwa  ;)

Edytowane przez kowdi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W ramach zakończenia sezonu, robię porządki w magazynie. Oto czym dysponuję

 

pilzneński 2.2kg

pale ale 1.8kg

wędzony dębem 0.7 ( WEYERMAN)

amber chateau 0.2kg

karmel 600  90g

czekoladowy 900 150g

czekoladowy 1200 300g

 

z chmieli: marynka (~50g), sybilla (~40g), lomik (~40g), lubelski (20g)

 

Plan wstępny:

1. pilzneński+pale+wędzony

2. j,w, + abbey

 

Warki na 20 litrów. Jakie suchary, ewentualnie zmiany w zasypie proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć piwowarzy :)

Jako, że to mój pierwszy post na forum to chciałbym się przywitać. Domowym wyrobem piwa zajmuję się trochę ponad rok, w piwnicy mam zawsze nie mniej niż 8 pełnych skrzynek różnych smakowitości. Eksperymentowałem na najróżniejsze sposoby z ekstraktami chmielonymi i niechmielonymi, przyprawami, dodatkami, chmielami, zebrałem sporo doświadczeń i poznałem wiele smaków piwa. Czas jednak przyszedł na kolejny stopień wtajemniczenia czyli pierwsze zacieranie :)

W zapasach mam na tą chwilę chmiele:
- Hallertau Tradition (chcę by jego aromat był najistotniejszą składową smaku warki)
- marynka
- citra
- cascade
- mosaic

Chciałbym docelowo osiągnąć 20-25 litrów brzeczki nastawnej z docelowym 4.5% - 5.5% alc.. Niestety największy garnek jaki posiadam ma 15l pojemności, więc zakładam, że musze się zaopatrzyć w dwa razy większy lub w warnik :(?

Piwo jakie chciałbym uzyskać to coś w rodzaju porządnie nachmielonego pilsa (ok. 40-50 IBU), ale jestem otwarty na inne propozycje. Zupełnie nie mam doświadczenia z tym etapem produkcji, ale zależy mi na recepturze prostej i typowej, dla treningu na pierwszy raz. Podejrzewam, że najlepiej będzie Hallertau Tradition użyć na aromat i marynke na goryczkę, a resztę chmieli trzymać na inne okazje. Pytanie do was - jakie polecacie do tego słody, w jakiej ilości, jakie drożdże i jaką procedure przygotowania (jakie przerwy cukrowe, chmielenie na gorąco czy na zimno itd.). Mogę fermentować to w temperaturze pokojowej, lub w 14-16 stopniach w piwnicy.

Osprzęt w większości mam już kupiony, brakuje mi tylko kadzi filtracyjnej (lub węża z oplotu, jeszcze nie zdecydowałem) :)

Dzięki z góry!
 

Edytowane przez ncpnc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-16 stopni w piwnicy - temperatura idealna, ale nie na pilsa a na jakiegoś górniaka. Jeśli chcesz piwo o smaku zbliżonym do pilsa to zrób jakieś zwykłe jasne ale - możesz się posiłkować np. tą recepturą, tylko zmień chmiel na ten hellertauer.

Ewentualnie, bo widzę że ten hellertauer jest aromatyczny, zastąp nim lubelski z w/w receptury, a na goryczkę użyj marynki. Chmiele citra mosaic i cascade zdominują Ci to piwo przy ich użyciu, pomimo tego że są świetne;) Ale skoro chcesz hellertauer to też fajnie, po prostu piwo będzie smakowało inaczej, bardziej tradycyjnie.

Drożdże polecam Us-05.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.