Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Posiadam takie składniki 

 

-słód pale ale -strzegom 4kg

-słód karmelowy jasny 30 -strzegom 0,2 kg

-chmiel marynka granulat -30g

-chmiel topaz granulat -30g

-chmiel lubelski granulat -30g

-dożdże fermentis Safbrew S-33

 

Mam zamiar zacierać to 45min w temeraturze 63-65 stopni C a poźniej podgrzać do 73-75 stopni  na C na 15min.

 

Planuje dodać chmiel w czasie godzinnego gotowania w pierwszej milnucie 30g lubelskiego, 30 min 30g Topaz , i na koniec w 45min Marynka.

Chciałbym się dowiedzieć bo lubie takie piwa gdzie czuć goryczkę chmielu ale taką do 40 IBU a zarazem chcę aby posiadało ładny aromat chmielowy.  Czy takim chmieleniem osiągne oczekiwany efekt. Dodam, że to będzie pierwsza zacierana warka.

Edytowane przez FARMER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że na pierwszą warkę kupiłeś te drożdże, dużo lepsze by były US-05. Możesz dać marynkę na goryczkę, 15g Topaza 15 minut, 15g 0 minut. Lubelski pewnie zginie w tym topazie, nie wiem czy jest sens go dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Marynka jest chmielem goryczkowym, a Lubelski aromatycznym (Ty dałeś odwrotnie) - nie wiem czy to pomyłka, czy też celowa zamiana chmieli (jak wiemy jeden z komercyjnych browarów wypuścił serię takich piwek, gdzie zamieniano chmiele goryczkowe i aromatyczne z wcale nie najgorszym rezultatem).

 

Chcąc podnieść wydajność (masz stosunkowo mały zasyp, więc jest się o co bić) proponuję jednak zrobić dodatkowo ze 30 minut przerwy w 72C, a dopiero potem podgrzać na 15 minut do 76C na mashout.

 

Do wyliczenia IBU posłuż się kalkulatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak w temacie. Zależy mi na maksymalnym wykorzystaniu słodów (pozostałości po starszych warkach które chcę wykorzystać). Słód podstawowy, chmiele do dokupienia tak jak i drożdże (gęstwy posiadać nie będę). Jak ewidentnie będzie brakować jakiegoś słodu to jestem skłonny go dokupić ;)

Posiadam:

0,5kg monachijski I

0,4kg pszeniczny

0,75kg caraaroma

0,75kg jęczmień palony

0,05kg bursztynowy

0,3kg abbey malt

0,2kg płatki owsiane błyskawiczne

 

Kwalifikuje się wszystko prócz belgów

Edytowane przez Krugerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 20-25l?
dokup 5kg pale ale, 2 saszetki s-04, 50g Marynki na goryczkę i syp wszystko razem. Powinno wyjść koło 18-19Blg
edit: przy 4kg powinna Ci wyjść 16-17 Blg i wtedy starczy jedna saszetka, zwłaszcza jak rozcieńczysz. To będzie FES

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił BPA z użyciem płynnych drożdży WLP550. Chcę zebrać gęstwę i użyć do kolejnego belgijskiego piwa. Mam niewykorzystane 1kg płatków pszennych. Czy mogę to wykorzystać do jakiegoś kolejnego belga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem. 
Dostało mi się z uczelni trochę słodów ŻYTNICH:
-1kg jasnego
-1kg karmelowego

-1kg czekoladowego
Chciałbym ich użyć w przyszłym warzeniu. Macie jakieś pomysły co z tego uwarzyć? Oczywiście nie muszę zużyć od razu wszystkiego, ale chciałbym żeby było czuć to żyto. Jedyny warunek to umiarkowana karmelowość i paloność - moja lepsza połówka nie przepada za piwami w których to się wybija (chociaż Atak Chmielu jej smakował - widać aromat chmielowy skompensował karmel). 
Jakieś pomysły?:D Nie robiłem nic z żyta jeszcze ani nawet nic ciemnego dlatego kusi mnie jakiś Rye Stout z wyraźną czekoladą ewentualnie Rye IPA na angielskich lub amerykańskich chmielach (tu znów czekolada może się nie zgrać). 
Będę wdzięczny za propozycję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekolada dobrze gra z amerykańcami, American Stout, Black Ipa są przecież popularne i smaczne. Z tymi słodami możesz zrobić praktycznie wszystko, zdobądź więcej jasnego to nawet 100% rye ipa/stout/cokolwiek innego, ale nie mów że to moja wina jak nie będzie się chciało przefiltrować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym faktycznie coś a'la roggen. W takim razie może tak:
1kg jasne żyto
0.5kg karmel żyto
0.6kg płatki żyto
100g czekolada żyto
2 kg pale ale

0,5kg monach
Wychodzi prawie pół na pół. Najwyżej będę miał mniej piwa.
Z chmielami to szczerze nie wiem co wrzucić i trochę strzelam.
Jakieś propozycje? Jak nie musi być nic konkretnego to mam w lodówce Lubelski i Iunge.

 

EDIT: Jeszcze pytanie: kiedy wrzucić słód czekoladowy? 

Edytowane przez Kilimandzaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam uwarzyć saison wg receptury

 

- Strzegom pilzneński  - 2,3 kg
- Strzegom słód przeniczny - 0,3 kg

- Strzegom monachijski I - 0,3 kg
- Weyermann zakwaszający - 0,1kg
chmielenie lubelski i marynka

 

mam dostęp do drożdży s-33, us-05 i t-58

wiem że żadne nie są idealne ale które będą najlepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak to ma być saison no to T-58, dają one nuty fenolowe pasujące do tego stylu.

 

 

 

Chciałbym osiągnąć coś podobnego do Satyr Session Blond - SzałPiw & Olimp, chodzi mi o delikatną kwasowość.

 

 

To może napisz do Marcina Ostajewskiego powie ci jak to uzyskał... Ma też tutaj konto http://www.piwo.org/user/5103-panszpik/pewnie ci coś tam podpowie ;) Ale ogólnie zacieraj na wytrawnie, to będziesz miał lekko kwaskowaty finisz.  Piwa nie piłem więc się nie wypowiem za bardzo...

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam w "magazynie" 2 puchy (każda po 1.7kg) niechmielonego jasnego ekstraktu + po 100g lubelskiego i marynki + drożdżaki S-04.

Na forum znalazłem przepis:

"Warka 6

 

Ekstrakt słodowy WES jasny                                               1,7kg
Ekstrakt słodowy WES jasny                                               1,2kg
Chmiel goryczkowy Marynka                                   20g
Chmiel aromatyczny Lubelski                                   60g
Drożdże górnej fermentacji Safale S-04

 

Zagotować wodę z ekstraktem i chmielić w woreczkach: 20g goryczkowego + 40g aromatycznego gotować 30-45min, 5 min. przed końcem dodać chmiel aromatyczny 20g. Do rozlewania przystępujemy przy 3°Blg. Dodajemy 120g glukozy na 20 litrów piwa.

Brzeczka 11°Blg (ok. 20l.)"

 

Na goryczkę przydało by się chyba ciut więcej no i czas to 60min. a nie 30-45 jak w przepisie.

 

A może koledzy mają inne pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wyczyścić magazyn ze słodu monachijskiego, pszenicznego, carahell i carared. Czy barleywine będzie dobrym rozwiązaniem jak dodam jeszcze pilzneńskiego?

 

Nie lubię palonych piw więc RIS odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę wyczyścić magazyn ze słodu monachijskiego, pszenicznego, carahell i carared. Czy barleywine będzie dobrym rozwiązaniem jak dodam jeszcze pilzneńskiego?

 

http://www.piwo.org/topic/8807-estrella-varsovia/page-5?do=findComment&comment=263684

 

Możesz spróbować FES'a uwarzyć z monachijskim jako bazowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.