Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym poszedł w jakieś ciemne piwo - np. pils i monach jako słody podstawowe, niewielki dodatek jakiegoś ciemnego karmelowego, słód czekoladowy albo palony dla koloru i odpowiednich posmaków (też nie za dużo). Chmielić raczej na goryczkę i delikatnie na smak/aromat. Na górniakach wyjdzie wtedy coś w stypu portera, na dolnych coś zbliżonego do schwarzbier. Będziesz mógł ocenić jak smak i aromat słodów palonych wychodzi w piwach zależnie od użytych drożdży i jakie inne smaki pojawiły się w wyniku fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już prawie po sezonie piwowarskim i zostało mi:

Pale ale 1,9kg

Wiedeński 1,8 kg

Pszeniczny 1kg

Pilzneński 0.9kg

Jęczmieni wędzony 0,7kg

Carabelge 0,2kg

Caraaroma 0,2kg

Abbey malt 0,1kg

 

Drożdże US-05

 

Chmiele: Tradition 100g, Fuggles 50g, Zeus 30g

 

Co mogę z tego zrobić?

Najchętniej to wrzucił bym wszystkie słody i zatarł w 66C.

Ale nie wiem co by z tego wyszło.

Proszę o propozycje.

 

Nikt więcej nic nie podpowie co z tego wyjdzie?

Faktycznie nie mam nic ciemnego ale to i dobrze bo stouta mam już 3 skrzynki jedną z puchy i dwie z zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na dolniakach zrobić koźlaka, a na górnych koźlaka holenderskiego.

A jak skomponować recepturę z tych składników?

 

Świetna receptura na koźlaka: http://www.wiki.piwo.org/Traditional_Bock,_%C5%81ukasz_Chrz%C4%85szcz_%28vettis%29

 

Możesz ją trochę przerobić. np. słód żytni możesz sobie odpuścić, a chmielić Marynką i Lubelskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie dot. chmielenia.

Otóż zamierzam poczynić Pilsa (German).

Jako zasyp wymyśliłem 5 kg pilzneńskiego [odkrywcze, co nie?]

 

OG 12°Blg

Ale Chmielenie:

50min - 40g Marynka [gran.]

10min - 30g Hallertau Trad. [sysz.]

5min - 30g Hallertau Trad [sysz.]

0min - 30g Hersbrucker spat [gran]

 

na zimno - 40g Hallertau Trad [sysz.]

 

Lubię piwo z wyraźnym aromatem chmielu. Nie jestem natomiast wielkim fanem goryczy. [gorycz wolę średnią]

Tylko czy nie przesadziłem z tą ilością chmielu aromatycznego?

 

Czy może piwo nie wyjdzie mi za aromatyczne i zabije orzeźwienie Pilsa?

Czy może darować sobie jeden z tych chmieli i dać np.: tylko Hallertau, lub nie chmelić na zimno?

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wyliczyć sobie IBU za pomocą choćby daromowych arkuszy xls z tego forum ? (dział Pliki)

 

Na oko widać że IBU będzie wysokie a Ty nie lubisz goryczki. Z aromatem nie przesadzisz z tą ilością, te chmiele nie są aż tak aromatyczne. Na zimno chmielenie sobie odpuść, do Pilsa moim zdaniem jest co całkowitcie zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IBU wyliczałem brewtargetem. 35. Idealnie w środku normy dla german pilsa. Jednak chmiel aromatyczny niewiele owe IBU zmienia. Skoro nie przesadzę z aromatem to ok. Jednak ze względów ekonomicznych zastanawiam się czy zrezygnować z Hersbruckera. Hallertau i tak muszę zamówić 100g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dzisiaj remanent i oto co znalazłem

 

Wiedeński Strzegom 1,5kg

Pilzneński Strzegom 1,4kg

Monachijski typ I Strzegom 0,6kg

Karmelowy jasny Steinbach 0,75kg

Carared Weyermann 0,1kg

 

Mam zamiar wrzucić wszystkie powyższe słody i zatrzeć.

Nachmielić planuję tym co też znalazłem czyli

 

Na goryczkę Magnum 30gr

Na smak i aromat:

Cascade 20gr

Willamette 20gr

Mosaic 20gr

bez chmielenia na zimno i wyklarować to 5gr mchu irlandzkiego.

Całością zajęła by się gęstwa z drożdży FM 31 (bawarska dolina - dolna fermentacja)

Nie będzie to za słodkie i nazbyt nachmielone ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam około 50 gramów Lubelskiego, 20 gramów Hallertau i kilka gramów Marynki w szyszkach których chciałbym się pozbyć.

Czy jest jakiś pomysł na pozbycie się tego za jednym zamachem? Słody raczej dowolne, drożdże raczej US-05, gęstwy też można się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałeś się o chmiele.... nie wiem czym dysponujesz....

Napisałem, że zależy mi na pozbyciu się szyszek, słody bez problemu mogę dobrać, drożdże ewentualnie też, chociaż najlepiej gdyby można byłoby to zrobić na gęstwie US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykombinowałem sobie takie IPA. I teraz pytanie, jaki ma to sens. Surowce już zamówione, więc w zasadzie tylko teoretyczne :smilies: Mogę ewentualnie dodać czegoś mniej.

 

Blg 16

Brzeczka nastawna ok. 24l

 

Słody:

-weyermann pale ale 5kg

-pilzneński 1kg

-crystal 150 EBC 1kg

-żytni 1kg

Wszystko na raz.

 

-gips piwowarski 1g(?)

 

68C - 60min

76C - 10min

 

Chmielenie

- marynka 40g 60min

- simcoe 30g 30min

- chinook 30g 30min

- centennial 20g 15min

- simcoe 10g 0min

- centennial 10g 0min

 

Zimna:

- chinook 20g

- simcoe 10g

- centennial 20g

 

 

Drożdże Fermentum Mobile FM13 Irlandzkie Ciemności.

Edytowane przez kpt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-weyermann pale ale 5kg

-pilzneński 1kg

-crystal 150 EBC 1kg

-żytni 1kg

Wszystko na raz.

12,5% karmelu? Chyba nieco za dużo. Trzymaj się tych regulaminowych 5%. Ja staram się nie przekraczać tej wartości. Dodatkowo osobiście wolę a amerykańskich piwach chmielowych nieco jaśniejszy karmel, najczęściej używam opcji 30.

 

-gips piwowarski 1g(?)

Ja daję 5 gr. na warkę 11L, na podstawie WiKi i opisu gipsu w HB. To oczywiście lamerskie podejście, ale nie dojrzałem jeszcze do analizy składu wody i jego świadomego modyfikowania.

 

68C - 60min

Słodko. W połączeniu z taką ilością karmelu może wyjść coś nie do końca oczekiwanego :). IPA powinna być dość wytrawna, także zmniejsz ilość słodu karmelowego i obniż nieco temperaturę zacierania.

 

Osobiście bym zrezygnował z chmielenia w połowie gotowania, na rzecz hop stand, poniżej 80C.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zasypie zdecydowanie zalecałbym zacieranie na wytrawnie. Karmel i żyto dadzą dużo ciała bez względu na to co zrobisz.

Wyjdzie pewnie coś koło 20°Blg (jeśli to na 20l). Więc konkret i nachmielenie może okazać się dość delikatne (jak na moje podniebienie).

Pytanie na ile chcesz stylowe piwo, a na ile dopasowane do własnego gustu. Ja zwykle wybieram drugą opcję, choć pewnie niewiele w ten sposób się uczę ;)

 

Osobiście bym zrezygnował z chmielenia w połowie gotowania, na rzecz hop stand, poniżej 80C.
Przyznam się, że nie rozumiem... jakieś źródła co to daje itp? Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym olał to żyto, zmniejszył ilość karmelu i celował w 15-16 BLG. No chyba, że kolega jasno powie, że chcę żytni wariant tego piwa. Tak czy inaczej, przy zasypie trochę trzeba pomajstrować :D.

 

Przyznam się, że nie rozumiem... jakieś źródła co to daje itp?

Proszę Cię bardzo http://www.piwo.org/...ie-whirpoolowe/ :). Można też wyguglać kilka ciekawych wątków z zagranicznych forów, jeśli temat Cię zainteresuje.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Szkoda tylko, że nie przeczytałem tego przedwczoraj... akurat by się przydało.

 

Co do żyta. Ja go użyłem w kilku piwach i jestem niemal uzależniony od niego, więc nikomu go nie odradzę :P Oczywiście to bardzo subiektywne podejście.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi i rady.

Z żyta wolałbym nie rezygnować, a to chociażby dlatego, zeby zobaczyć, co mi z niego wyjdzie - Deep Love mi smakowało. Crystala dodam 0,5kg zamiast kilograma.

Mówicie, ze zacieranie bardziej wytrawne. Jacenty poleca 30/30 albo 40/40, tylko jakie temperatury? 63/72?

Simcoe przerzucam z 30' na hop stand - wypróbujemy.

 

Aha - piwa ma wyjść ok. 24-25L, 16BLG, tak jak wspominałem.

 

(w miarę ostateczna?) Receptura:

 

Słody:

-weyermann pale ale 5kg

-pilzneński 1kg

-crystal 150 EBC 0,5kg

-żytni 1kg

Wszystko na raz.

 

-gips piwowarski 5g

 

63C - 40min

72C - 30min

76C - 10min

 

Chmielenie

- marynka 40g 60min

- chinook 30g 30min

- centennial 20g 15min

- simcoe 10g 0min

- centennial 10g 0min

 

-simcoe 30g 80C

 

Zimna:

- chinook 20g

- simcoe 10g

- centennial 20g

 

 

Drożdże Fermentum Mobile FM13 Irlandzkie Ciemności.

Edytowane przez kpt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać co chcesz uzyskać poprzez dodanie gipsu piwowarskiego? Czy znasz i analizowałeś swój profil wody i masz pewność, że faktycznie taki dodatek jest Ci potrzebny? :) Bo jeżeli na starcie masz twardą wodę to może Ci to narobić więcej szkody niż pożytku - w efekcie możesz otrzymać nieprzyjemną, zalegającą goryczkę. Aby powiedzieć więcej fajnie jakbyś miał parametry wody (przynajmniej wapń, chlorki, siarczany i wodorowęglany).

 

Jeżeli chodzi tylko o obniżenie pH zacieru, to może lepiej sypnąć trochę słodu zakwaszającego?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pwik.siedlce....lcach 2013.pdf

Jakość wody w moim mieście. Prosiłbym o pomoc w analizie i ocenę, czy trzeba faktycznie ten gips dodawać :)

 

A wrzucać chcę dlatego (za wiki):

Najprostsza instrukcja użytkowania to dodać do zacieru płaską łyżeczkę: gipsu dla piw chmielowych; chlorku wapnia dla piw słodowych; kredy dla piw ciemnych. Dla dokładnych obliczeń kompozycji składu wody musimy użyć odpowiedniego oprogramowania.

Edytowane przez kpt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.