Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Zostało mi towaru po trochu z kilku warek i nieszczególnie mam koncepcję. Może tutejsi wirtuozi mi cuś wykombinują ;) :

 

Słody:

Pilzeński 3,4 kg

Pszeniczny 2,5 kg

Pale Crystal 0,25 kg

Carawheat 0,4 kg

Marris Otter 0,1 kg

 

Chmiele:

Northern Brewer 30g

Cascade 25g

Chinook 25g

Styrian Goldings 35g

Lubelski 85g

Marynka 40g

 

Z góry dzięki :)

Edytowane przez ziemas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American Wheat? 50% pilsa, 44-48% pszenicznego, 2-6% karmelowego pszenicznego. Goryczka <30 IBU, Cascade i Chinook na aromat. Neutralne drożdże.

...może klasyczny Hefe-Weizen? 60% pszenicznego, 40% pilzneńskiego, chmielony Lubelskim, drożdże do piw pszenicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, chciałbym zrobić jakieś ciemne, mocno goryczkowe piwo.

Słody:

Pilzneński, Karmelowy Ciemny, Czekoladowy, Barwiący, Carapils, Special B 350, Caraaroma

Palony jęczmień,

Chmiele:

Amarillo, Citra, Centennial, Lubelski, Marynka

 

Bardzo zależy mi na zużyciu słodu barwiącego bo mam go bardzo dużo. Czy jest sens robienia American Stouta\BIPA ze słodem barwiącym i palonym jęczmieniem jednocześnie czy odpuścić sobie palony jęczmień i użyć tylko słodu barwiącego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedną z różnić pomiędzy AS a CDA jest stopień paloności. Więc w zależności od stylu, którego wybierzesz, możesz sobie poziom palności wyregulować słodami.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

2 kg abbey malt

4 kg pszeniczny

1 kg pszenica palona

S-04

US-05

100g Cascade

50g Sorachi Ace

50g Admiral

 

Myślałem o czymś lekkim mocno chmielonym niekoniecznie stylowym. Można pomieszać pszenicę i abbey 50/50 i będzie to pijalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił bym z tego mało stylowe CDA :)

Coś takiego

 

zasyp:

2 kg abbey malt

2 kg pszeniczny

0,2-0,4 kg pszenica palona (w zależności od EBC) - na koniec zacierania lub do wysładzania

 

zacieranie

52C - 10'

64-66C - 45'

72C - 15'

78C - 10'

 

chmielenie

25g-Sorachi Ace 60'

30g-Cascade 15'

30g-Cascade 5'

40g-Cascade 5 dni na zimno

 

drożdże US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy. Szukałem natchnienia i chyba znalazłem. Uwarzę mieszańca 50/50 podpalanego. Kundel jakiś z tego wyjdzie, ale będzie smaczny (mam nadzieję). Samej pszenicy mi trochę szkoda na us-05, wolę klasyczną bawarię. Nie miałem tylko pewności, czy można pomieszać abbey i pszenicę żeby to ryja nie wykręcało później :). Swoją drogą w CDA to jestem zakochany :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% Abbey w zasypie? odważnie :)

 

co do chmielenia to na goryczkę dałbym Admiral

Sorachi Ace z Cascade powinien się zgrać w aromacie, na pewno szkoda by mi było Sorachi na goryczkę

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam kupiony zestaw surowców na Porter Bałtycki ze sklepu Twojbrowar. Jednak potrzebuje pomocy:

- Czytałem gdzieś że po wysładzaniu warto zrobić piwo Stout na tym samym surowcu. Ma ktoś pojęcie jak to zrobić? Nie bardzo mam wizję jak to zacząć.

 

- Warto coś dodać do tego zestawu? Jakaś dobra rada?:) Przeglądałem receptury na piwo.org ale być może mogłem coś pominąć.

Skład zestawu NA 20l PIWA:

Słód Wiedeński 4kg

Słód Monachijski 3,2kg

Słod karmelowy jasny 0,3kg

Słód karmelowy ciemny 600 0,5 kg

Słód czekoladowy 0,4 kg

Chmiel Marynka 35g

Chmiel Lubelski 25g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kupiony zestaw surowców na Porter Bałtycki ze sklepu Twojbrowar. Jednak potrzebuje pomocy:

 

- Czytałem gdzieś że po wysładzaniu warto zrobić piwo Stout na tym samym surowcu.

Za wiki:

metoda parti gyle, w której z brzeczki przedniej robione jest piwo podstawowe - najlepsze, a z cienkusza powstałego z wysładzania piwo gorsze - small beer.

 

niemniej jednak z 8 z hakiem kilogramów zasypu 20L portera bałtyckiego będzie wymagało całości dóbr z ziarna, więc i tego co wysłodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gvai, postaraj się mieć bardzo gęsty zacier. Kiedyś RISa(10kg) warzyłem i za dużo wody dałem. Z resztek wysładzania coś wykonałem, bez sensu i szkoda czasu. Może kiedyś Portera lub Risa wykonam ale już bez błędu, gęsty, aby miał max blg i najlepiej wykorzystane słody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo wody wlałem do zacierania a potem zbyt dużo w kadzi fitracyjnej wartościowych składników zostało. Z resztek wykonałem coś w rodzaju stouta ale był nieciekawy. Przetłumaczone z polskiego na 'polski zrozumiały'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam panowie, jestem nowy, zielony, i przed pierwsza warką którą planuję zrobić w wekend za tydzień, i takie pytanie mam do was :D Kupiłem gotowy zestaw na Browamatorze American India Pale Ale 15,5 Blg, gdyż to chyba jeden z moich ulubionych styli piwnych ;) I tak, na 20 l piwa mam następujące składniki: Słód:

Pale ale 5,2 kg

Carapils 0,4 kg

Carared 0,4 kg

Chmiel: (wg instrukcji)

40 g Chinook 12 % A-A w 15 minucie gotowania,

40 g cascade 7 % A-A + 20 g Chinook w 70 minucie gotowania,

20 g Cascade + 60 g Citra 13% A-A w 75 minucie gotowania i zaraz po dodaniu zakończyć gotowanie.

Drożdże us-05 11.5 g.

I tak, mam zastrzeżenia co do tego zestawu.... Blg zamiast 15.5 wolał bym uzyskać 14,5 ale to nie problem bo jak np przed chmieleniem będę miał np 16 blg to podczas chmielenia dodam wody aby zmniejszyć blg i będzie ok, gorsza sprawa z chmieleniem.

A mianowicie, na razie kalkulatory blg to dla mnie czarna magia, lecz na internetach pisali że to piwo może mieć około 90 IBU nawet, to dla mnie stanowczo za dużo. Celował bym raczej w 40-50 aby goryczka nie była tak mocna i ściągająca.

I tak, chmiel jest pakowany po 30 g, i zastanawiam się, czy z jednej paczki chinooka nie zrezygnować całkowicie i zostawić na inną warkę, Czyli miał bym do rozdysponowania 60 g cascade 2012, 60 g citra 2013 i 30 g chinook 2013.

Doradzicie mi jak dokładniej przeplanować to chmielenie aby było ok ? Czyli ładny aromat ale nie zbyt duża goryczka ?

Będzie to moja pierwsza warka i jednocześnie chciał bym by wyszła w miarę ok ponieważ składniki te 80 zł kosztowały.

20 g chinook w 15 minucie gotowania

40g cascade + 10 g Citra + 10 g chinook w 70 minucie gotowania

20g cascade + 50 g Citra w 75 minucie gotowania i zaraz po dodaniu chmielu zakończyć gotowanie (będzie chłodzone w wannie)

Co byście powiedzieli na takie coś ? Jest ktoś w stanie obliczyć mi jaka by była goryczka ? Czekam na wasze opinie i rady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nigdy nie liczę IBU.

Osobiście uważam, że to co podałeś ma sens, też bym tak zrobił chcąc uzyskać niższą goryczkę, ale z pewnymi zastrzeżeniami.

w ostatniej porcji chmielu nie ma co oszczędzać, z tego praktycznie żadnej goryczki nie będzie.

Dziwi mnie za to brak chmielu na cichą. Ja bym na cichą rzucił wręcz dodatkowe po 30g każdego z tych 3 chmieli.

 

Jeśli nie ma chmielenie na zimno to osobiście wrzuciłbym wszystko co zostanie na ostatnią partię - więcej aromatu będzie, a goryczka ta sama :) Moim zdaniem aromat chinooka jest fajny, wiec można go też sypnąć na koniec. Choć nie wiem jak się zbalansuje intensywnością, czy nie przykryje aromatu cascade całkiem... Ja bym ryzykował, bo citrę średnio lubię i szukałbym czegoś aby nie była prawie sama.

 

Przy czym ja mam za sobą ledwo 10 warek (w tym jedna z gotowca), więc moje rady traktuj z lekkim przymrużeniem oka.

 

Jeśli chcesz wyliczać to chyba to narzędzie będzie ok:

http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

 

Ja osobiście liczyłem IBU tylko raz w życiu... wyszło 180-190 IBU (zależnie od szczegółów jakie wpisałem i wybranej metody liczenia), w rzeczywistości wyczuwalne IBU było raczej bliżej 80-100, więc nie liczę już na żadne kalkulatory.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posiadam takie zapasy.

Pilzneński 5 kg

karmelowy 0,6kg

 

Drożdże:

WB-06

S-04

S-33

 

Chmiel:

Junga szyszka 10-13% ak 0,5kg

Lubelski granulat 4.2% ak 0,1 kg

Sybilla granlat 5,5% ak 0,1kg

 

Oraz zestaw na Żytnie:

Słód żytni Weyermann - 2kg

Strzegom pilzneński - 1,6kg

Strzegom monachijski II - 0,8kg

Strzegom karmelowy 300 - 0,2kg

Strzegom karmelowy 600 - 0,1kg

Strzegom słód pszeniczny - 0,4kg

 

Poczytałem trochę o żytnim już po zamówieniu i nie wiem czy nadal chce go robić. Może się to narazie okazać troche ponad moje siły.

 

Poprosiłbym o poradę:

-zostawic zestaw i kiedyś robić to Żytnie czy

-wykorzystać te słody w innych recepturach (jakich)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.