Skocz do zawartości

smak pierwszego piwka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Jako ,,zielony" piwowar potrzebuję pomocy. Zlałem do butelek pierwsze piwko z kita Coopersa, jest to Stout. I teraz tak: kolor jest piękny, piwo klarowne, pachnie w sumie ładnie. Pianka jest. Martwi mnie tylko smak - nie jest ono gorzkie, tylko takie płaskie, jakby bez smaku. Czy to normalne ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko jest młode więc tak może być, myślę że jak troszkę poleży to się zbalansuje. Na przyklad mój kolsch jest naprawdę dobry dopiero po 3-4 miesiącach od rozlewu. Zalecam cierpliwość :)

 

 

Dzięki, będę czekał.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie tylko smak - nie jest ono gorzkie, tylko takie płaskie, jakby bez smaku.

Bardzo podobnie określiłem swoje pierwsze piwo z brewkita, smak z czasem "pojawi" się.

 

Bardzo się cieszę, bo właśnie bulga już English Bitter i było by mi przykro, gdyby to pierwsze było do niczego. Uzbrajam się w cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz moze jak to robisz - ile litrow, jaki surowiec do fermentacji, temperatura itp ;)

Zrobilem 5 Coopersow i uwazam ze 23 litry to zdecydowanie za duzo, wg mnie powinno sie robic max 20 litrow, a do tego zdecydowanie lepiej uzywac ekstraktu slodowego niz cukru.

Temperatura podawana w instrukcji tez nie jest do konca odpowiednia - w instrukcji czesto pisza o minimum 21 stopniach podczas fermentacji, a bardziej doswiadczeni koledzy raczej sugeruja temp. blizsza 18*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz moze jak to robisz - ile litrow, jaki surowiec do fermentacji, temperatura itp ;)

Zrobilem 5 Coopersow i uwazam ze 23 litry to zdecydowanie za duzo, wg mnie powinno sie robic max 20 litrow, a do tego zdecydowanie lepiej uzywac ekstraktu slodowego niz cukru.

Temperatura podawana w instrukcji tez nie jest do konca odpowiednia - w instrukcji czesto pisza o minimum 21 stopniach podczas fermentacji, a bardziej doswiadczeni koledzy raczej sugeruja temp. blizsza 18*

 

Uznałem, że na początek nie będę niczego zmnieniał, gdy nic nie umiem.

Tak więc rozpuściłem 1 kg cukru w 2 litrach wody, dodałem puszkę, dodałem 20 litrów wody, potem drożdże. Fermentowało 7 dni - cukromierz pokazał koniec. 2 dni stało w pokoju - 24 st. C, potem zniosłem do piwnicy, aha do butelek dodałem po 4 g. cukru i przez 2 dni wstrząsałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz moze jak to robisz - ile litrow, jaki surowiec do fermentacji, temperatura itp ;)

Zrobilem 5 Coopersow i uwazam ze 23 litry to zdecydowanie za duzo, wg mnie powinno sie robic max 20 litrow, a do tego zdecydowanie lepiej uzywac ekstraktu slodowego niz cukru.

Temperatura podawana w instrukcji tez nie jest do konca odpowiednia - w instrukcji czesto pisza o minimum 21 stopniach podczas fermentacji, a bardziej doswiadczeni koledzy raczej sugeruja temp. blizsza 18*

 

Uznałem, że na początek nie będę niczego zmnieniał, gdy nic nie umiem.

Tak więc rozpuściłem 1 kg cukru w 2 litrach wody, dodałem puszkę, dodałem 20 litrów wody, potem drożdże. Fermentowało 7 dni - cukromierz pokazał koniec. 2 dni stało w pokoju - 24 st. C, potem zniosłem do piwnicy, aha do butelek dodałem po 4 g. cukru i przez 2 dni wstrząsałem.

Fermentowałem w temperaturze pokojowej, 23 stopnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zanim zrobisz nastepne poczytaj troche o brewkitach na forum, z kazdym nastepnym bedzie lepsze piwo.

Nie wiem jak Stout bo go nie robilem, ale English Bitter jest bardzo fajny, tylko pamietaj zeby dac duuzo mniej cukru niz pisza.

Moj English Bitter ze stycznia w chwili obecnej jest zdecydowanie za mocno gazowany - dalem do kazdej butelki miarke cukru z zestawu Coopersa dla but. 0,5L, jakbym robil teraz to dalbym pewnie ta miarke do 0,33 albo jeszcze mniej ;)

Z brewkitow oprocz EnglishBitter zdecydowanie polecam IPA Coopers natomiast nie polecam Coopers Wheat - mimo ze robilem go z ekstraktem slodowym pszenicznym z pszenica nie ma to nic wspolnego - moze jakby dodac jakies inne drozdze byloby lepiej.

Edytowane przez Marcin_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zanim zrobisz nastepne poczytaj troche o brewkitach na forum, z kazdym nastepnym bedzie lepsze piwo.

Nie wiem jak Stout bo go nie robilem, ale English Bitter jest bardzo fajny, tylko pamietaj zeby dac duuzo mniej cukru niz pisza.

Moj English Bitter ze stycznia w chwili obecnej jest zdecydowanie za mocno gazowany - dalem do kazdej butelki miarke cukru z zestawu Coopersa dla but. 0,5L, jakbym robil teraz to dalbym pewnie ta miarke do 0,33 albo jeszcze mniej ;)

Z brewkitow oprocz EnglishBitter zdecydowanie polecam IPA Coopers natomiast nie polecam Coopers Wheat - mimo ze robilem go z ekstraktem slodowym pszenicznym z pszenica nie ma to nic wspolnego - moze jakby dodac jakies inne drozdze byloby lepiej.

 

OK. Dzięki, nad tym cukrem do bittera się pochylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeknę tak- po trzech tygoniach od rozlania dziś schłodziłem butelkę i otworzyłem. Wcześniejsze obawy znikły, bowiem szczęka mi opadła, ale to dobre !! Dzięki temu doświadczeniu i temu co tu piszecie moi Drodzy przyjmuję do wiadomości, że piwko musi poleżeć, aby było dobre.

Już będę omijał piwa w sklepie.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.