Jump to content
Sign in to follow this  
qni

WB-06 – za szybko klarują się.

Recommended Posts

Udało mi się zrobić fajne piwo pszeniczne. Biorąc pierwszy łyk, wyodrębniają się dwa smaki bananów i goryczki. To aż uderza nieprzyjemnie, tworząc rozdarcie smakowe. Przyznać muszę, wtedy pomyślałem syf. Dwa smaki, w żaden sposób ze sobą nie współgrające i brak goździk. Piwo z każdym łykiem (ogrzanie) zachowywało się smakowo inaczej. Smak z każdym łykiem harmonizował się, aż w optymalnych warunkach smakuje wybornie. Smakuje bardzo ciekawie, jak dziki, intrygujący banan - co to znaczy? Dojrzały banan z czymś takim niepokojącym na początku języka, kolejne łyki bierze się aby rozpoznać ten przedziwny smak. Myślałem pierw że to gorycz, a potem, a może to goździk?. Piwo, rozlewając się przez kolejne partie języka transformuje się w przyjemny, delikatny smak kwaśny. Całość kończy się delikatnym chmielowym finiszem, dopełniającym całość smaku. Zastanawiam się jak opisać harmonie smaku, do tego celu należy wyobrazić sobie trójkąt „do góry nogami” gdzie od góry smak słodki przechodzi w smak kwaśny aż do goryczki.

 

Nie wiem na ile to prawda, ale sądzę że to smak drożdży daje taki fajny kwaśny smak. Gdy próbowałem samych drożdży to, do takich wniosków doszedłem. I tu pojawia się mój kłopot drożdże po 1 dniu w butelce PET (test nagazowania) opadły na dno i zbiły się na tyle mocno, że musiałem się namęczyć aby piwo zmętnić.

Czy drożdże te tak mają ?

Czy da się coś zrobić tak, aby drożdże tak szybko nie opadały na dno?

Czy inne drożdże pszeniczne mają ten problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lekka kwaśność w pszenicznych jest od wysokiego nagazowanie, jak jest dość spora to raczej infekcja, zwłaszcza że pogoda w sam raz. Dziwna goryczka też może to potwierdzać.

Piwa na WB-06 dość szybko się klarują jak na pszeniczne ale żeby były klarowne po jednym dniu to raczej dziwne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.