Skocz do zawartości

Skrzynia do fermentacji


mat

Rekomendowane odpowiedzi

sorry, ale moja lodówka ze styropianu stoi w kuchni i zajmuje nie aż tak dużo miejsca. nie ma opcji żebym wstawił tam drugą lodówkę. nie widzę też problemu w wymienianiu zamrożonych wkładów 2 razy dziennie. zajmuje mi to jakieś pół minuty? jak to się ma do energii zużywanej przez drugą lodówkę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zebrałem troszkę informacji na temat niezbędnych materiałów do budowy skrzynio-lodówki. Wybór padł na kantówki 3cm oraz styrodur 3cm. Całość zostanie obita skleją 3-4mm. Jak całość poskładam, wrzucę fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy taniej jest schłodzić 1 - 1,5 L wody dziennie w zamrażalce czy utrzymywać temperaturę za pomocą lodówki to nie jest taka oczywista sprawa. Ja mam w zamrażalniku dużo mrożonek, temperatura -16°C. Nie wiem czy jak wrzucę butelkę wody o temp 0-5 °C to tak mocno się ogrzeje zamrażalnik by potem długo musiała lodówka pracować.

 

W każdym razie zastosowanie lodówki jest wygodniejsze i praktyczniejsze, o ile ma się miejsce. Ja w piwniczce nie mam, a w domu średnio mi się widzi. Pudło fermentacyjne jest mniejsze jednak, no i nie hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebrałem troszkę informacji na temat niezbędnych materiałów do budowy skrzynio-lodówki. Wybór padł na kantówki 3cm oraz styrodur 3cm. Całość zostanie obita skleją 3-4mm. Jak całość poskładam, wrzucę fotki.

Dorzuciłbym min. dwa centy na grubości izolacji i wykorzystałbym styropian. Różnica w wartości λ prawie żadna, a cena styroduru trzy razy wyższa. No chyba że masz do niego tani dostęp - wtedy to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio ten temat postanowiłem zgłębić bo niestety w warunkach mieszkania w bloku rzadko udaje mi się dojść do 22 stopni, a częściej jest to 25.

W weekend zbudowałem konstrukcję z płyt styropianowych o grubości 5 cm i sklejki 4mm. Dodatkowo temperaturę monitoruje termometr z IKEI, którego sonda jest wprowadzona do skrzyni.

 

Lodownia

 

Pierwsze testy dość pozytywne. Myślę, że bez większego wysiłku około 18 stopni osiągnę, a przy odrobinie walki może pokuszę się o próbę z dolną fermentacją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wania, jak jest z utrzymywaniem temperatury? Czym kleiłeś styropian do sklejki?

 

Dwie butelki z lodem wstawilem rano. Z 1,5h trwalo zanim wnetrze się dobrze ochlodzilo, a od kilku godzin jest w zaleznosci od punktu pomiaru pomiedzy 16 a 21 stopni, a woda w fermentatorze ma 20 stopni.

Edytowane przez Wania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sugerujesz zatem, że dobrze wsadzać pety do pudła wcześniej np. już w chwili gdy trwa wysładzanie - żeby przygotować T, a po umieszczeniu pojemnika zmienić je na świeże?

W tygodniu dopiero będę kupował styropian, ale zawsze warto dopytać ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej maksymalnie schłodzić brzeczkę. Schłodzenie od 20°C do powiedzmy 14°C przy wydajności tej "lodówki" może zając trochę czasu, i nie koniecznie będzie to z korzyścią dla fermentacji dolniaków - chyba że poczekamy z zadaniem drożdży lub zakładamy górną fermentację w pobliżu 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sugerujesz zatem, że dobrze wsadzać pety do pudła wcześniej np. już w chwili gdy trwa wysładzanie - żeby przygotować T, a po umieszczeniu pojemnika zmienić je na świeże?

W tygodniu dopiero będę kupował styropian, ale zawsze warto dopytać ;)

 

Ja wkładam PETy w momencie zadania drożdży, akurat jak się schłodzi to zaczyna się fermentacja i temperatura jest wtedy odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej maksymalnie schłodzić brzeczkę.

 

Taka jest mniej więcej moja koncepcja. Dla górnej fermentacji schłodzić brzeczke do 22 stopni, zadać drożdże i do skrzyni z dwiema butelkami lodu. One powinny ustabilizować temperaturę w okolicy 18 stopni i potem tylko pilnować, żeby za bardzo nie wzrastała, ale z tego co obserwuję to trzyma ładnie temperaturę w mojej skrzyni. A wymienianie butelek co te 12h powoduje kolejne obniżanie temperatury, co też nie jest pożądane w przypadku górnej. W tej chwili już mam poniżej 10 stopni temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniać trzeba z głową by nie uśpić drożdży zbyt niską temperaturą. Dobrze mieć ze dwie butelki 1,5l zmrożone i do tego kilka wkładów do lodówek turystycznych i wtedy można dość fajnie temperaturę kontrolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 1,5 L używam tylko jako pierwszy wkład. Przez kolejne 3 dni fermentacji dwie 0,5 L butelki co 12 h, potem to już po 0,5 L co 12 h. Tak orientacyjnie, bo zmieniam wkłady jak zauważę, że temperatura wzrosła o 1°C (co w zasadzie może oznaczać wzrost nawet o 0,2 stopnia, bo termometr ma dokładność do jednego i przy 15,4 powinien wskazywać 15, a przy 15,6 - 16).

 

No i ja sondę termometru mam zanurzoną w 0,5 L butelce PET. Wtedy mam bardziej średni pomiar.

 

W sumie to tak jak korzen pisał. Najważniejsze to jak najniższej schłodzić brzeczkę przed zadaniem drożdży, bo jak wsadzimy 22 stopnie do skrzyni, to nawet jak tam będzie 10 stopni to i tak szybko to się nie schłodzi, fermentacja wystartuje w 19-20 stopniach i schładzanie już wtedy jest baaardzo słabe, bo dużo ciepła wydzielają drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy ktoś próbował ogrzewania skrzyni zamiast chłodzenia? Chodzi mi o zastosowanie w sezonie zimowym - wykorzystując darmowe chłodzenie z natury i prosty zestaw grzejny termostat + kabel z terrarium? Ciekawi mnie jaka moc grzejna byłaby potrzebna żeby podnieść temperaturę o 10st C względem otoczenia? Ile w/mkw oddaje styropian 5cm, 8cm itp?

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną stosuję skrzynię zalaną zimną wodą. Przed wyjściem do pracy i po powrocie wymieniam zamrożone butelki na wkłady i odwrotnie. W ten sposób utrzymuję temperaturę na poziomie 18 - 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś próbował ogrzewania skrzyni zamiast chłodzenia? Chodzi mi o zastosowanie w sezonie zimowym - wykorzystując darmowe chłodzenie z natury i prosty zestaw grzejny termostat + kabel z terrarium? Ciekawi mnie jaka moc grzejna byłaby potrzebna żeby podnieść temperaturę o 10st C względem otoczenia? Ile w/mkw oddaje styropian 5cm, 8cm itp?

 

Do takich obliczeń należy podac: temperaturę zewnętrzną (najniższą oczekiwaną), planowana wewnętrzną, założoną grubośc izolacji i kubaturę wewnętrzna skrzyni - wtedy można wyliczyc wymaganą moc cieplną grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje, trochę zmiennych jest a z drugiej strony wszystkie te dane są, nie trzeba zakładać/zgadywać. Nie jest to dla mnie aż tak ważne żeby liczyć kubaturę i zajmować Twój czas dodatkowo, bardziej chodziło mi o to czy ktoś nie praktykował już.

 

Pamiętam że chyba Józefik używał kabla 70W w lodówce ale ona stała w piwnicy więc inne warunki niż np. balkon czy garaż blaszany. Jak będę to wdrażał w życie to policzę i ew. zweryfikuję za pomocą np. żarówek o różniej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.