Skocz do zawartości

Szybki koniec fermentacji burzliwej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W Poniedziałek popołudniu zrobiłem warkę z Brewkita (Strong Export Bitter), fermentacja burzliwa rozpoczeła się bardzo szybko i gwałtownie. Temperatura otoczenia 23-24 stopnie. Niestety nie wiem jaka bała temperatura fermentacji, gdyż nie posiadam termometru ciekłokrystalicznego.

W środę gdy wróciłem z pracy zauważyłem że rurka bulga 1 raz na 20 minut. Więc sprawdziłem BLG, i wynosiło 3 (początkowe BLG 12). Dziś rówież sprawdziłem BLG i również wynosi 3. Nadal bulga raz na 20 min. Czy to możliwe że fermentacja już się zakończyła? i moge rozlewać mimo bulgania?

P.s ile polecacie cukru na ten browar przy 23 litrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat, bałem przelewać na cichą ze względu na ewentualną infekcję, poczekałem jednak do pełnych 7 dni i zabutelkowałem, w obawie przed granatami dałem tylko 3g glukozy na butelkę 0,5l i wyszło mi piwo lekko gazowane, więc daj ok 4g cukru. Przeczytałem też że gdy dodaje się glukozę to powinno być jej trochę więcej niż cukru. W tej temperaturze fermentacja przebiega szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do refermentacji bym użył około 150g cukru.

 

A ja bym uzyl tego kalkulatora do refermentacji - http://www.piwo.org/files/file/13-kalkulator-rezerwy-brzeczki-do-refermentacji/

150 g dla tego stylu to zdecydowanie za duzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Po niecałych 2 dniach rurka przestała "pracować". Piana również ustąpiła. Chłopaki z forum zaproponowali zbadanie poziomu BLG. W przeciągu niecałych dwóch dób, z 15 blg zjechało do 4blg. Pozostawiłem tak przez 5 dni. Następnie zbadałem raz jeszcze blg, wynosiło 3. Przelałem na cichą. Teraz trzymam fermentor w skrzyni wypełnionej wodą z zamarzniętymi butelkami PET (temp. na poziome 21-22). Dodam tylko, że burzliwa odbywała się w temp. 27-28. Zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.