Jump to content
Dawid Narloch

Szybki koniec fermentacji burzliwej

Recommended Posts

Witam

W Poniedziałek popołudniu zrobiłem warkę z Brewkita (Strong Export Bitter), fermentacja burzliwa rozpoczeła się bardzo szybko i gwałtownie. Temperatura otoczenia 23-24 stopnie. Niestety nie wiem jaka bała temperatura fermentacji, gdyż nie posiadam termometru ciekłokrystalicznego.

W środę gdy wróciłem z pracy zauważyłem że rurka bulga 1 raz na 20 minut. Więc sprawdziłem BLG, i wynosiło 3 (początkowe BLG 12). Dziś rówież sprawdziłem BLG i również wynosi 3. Nadal bulga raz na 20 min. Czy to możliwe że fermentacja już się zakończyła? i moge rozlewać mimo bulgania?

P.s ile polecacie cukru na ten browar przy 23 litrach?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja osobiście bym jeszcze poczekał parę dni i wtedy powtórzył odczyt, jeśli dalej stoi na poziomie 3 to w butelki. Do refermentacji bym użył około 150g cukru.

 

Na następny raz przyłóż się chociaż trochę do ortografii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przelej na cichą.

Edited by ukko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem podobny dylemat, bałem przelewać na cichą ze względu na ewentualną infekcję, poczekałem jednak do pełnych 7 dni i zabutelkowałem, w obawie przed granatami dałem tylko 3g glukozy na butelkę 0,5l i wyszło mi piwo lekko gazowane, więc daj ok 4g cukru. Przeczytałem też że gdy dodaje się glukozę to powinno być jej trochę więcej niż cukru. W tej temperaturze fermentacja przebiega szybko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam problem. Po niecałych 2 dniach rurka przestała "pracować". Piana również ustąpiła. Chłopaki z forum zaproponowali zbadanie poziomu BLG. W przeciągu niecałych dwóch dób, z 15 blg zjechało do 4blg. Pozostawiłem tak przez 5 dni. Następnie zbadałem raz jeszcze blg, wynosiło 3. Przelałem na cichą. Teraz trzymam fermentor w skrzyni wypełnionej wodą z zamarzniętymi butelkami PET (temp. na poziome 21-22). Dodam tylko, że burzliwa odbywała się w temp. 27-28. Zdecydowanie za dużo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.