Skocz do zawartości

Nie nagazowało się


zbynieks

Rekomendowane odpowiedzi

Czy w czasie kiedy piwo "gazuje" się w butelkach tworzy się jakaś piana, bąbelki cokolwiek?

Piwo, które rozlałem do butelek było tylko lekko mętne (aż bałem się, że nie ma tam drożdży ;-)), ale po kilku dniach pojawił się osad na dnie butelek.

Kontrolne butelki PET lekko twardnieją, więc chyba drożdże pracują?

 

To moje pierwsze piwo, robione trochę na wariata i jestem jak dziecko we mgle ;-)

Obiecuję, że następne będę robił "z głową"!

 

Nic się nie dzieje,przynajmniej nie powinno się dziać, nie tworzy się piana a oznaki osadu na dnie to normalna sprawa bo drożdże się rozkładają i opadają osady piwo się klaruje. Twardniejąca butelka PET to oznaka nagazowania, ja trzymam tak 2 tygodnie w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu a później w ciemne chłodne miejsce około 10-15 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z serii głupszych -ja swoje piwo z brewkita trzymałam 7dni na burzliwej ,zlałam z nad osadu na cichą na 7 dni .piwo rozlewajac kranikiem zlałam do butelek do wysokości osadu .-reszte osadu wylałam .Piwo było klarowne .do kazdej butelki wsypałam po 4g cukru i wlewałam piwo.Kapslowałam kapslami bez zadnej wkładki w srodku.

Czy to piwo zlane bez tego osadu się nagazuje??,bo jak czytam to niektórzy specjalnie dodaja na koniec tej gęstwy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie testowe butelki PET. Czuję, że są twardsze niż 9 dni temu, ale czego mam oczekiwać? Czy one mają dojść do stanu takiej twardości jak np. fabrycznie zakręcona Cola? Czyli naprawdę twarde?

Bo nie wiem czy mam już po 10 dniach przekładać do chłodniejszego pomieszczenia, czy czekać aż będzie twarde jak kamień :-)

 

Dałem 115g cukru na 19 litrów piwa. Celowałem w nagazowanie 2.5-2.6 - liczone z kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pet przy takim nagazowaniu będzie twardy prawie jak fabrycznie zakręcona cola. Prawie ,bo minimalnie da się ugiąć ścianki. Aktualnie mam bittera w pecie 1,5 litra do którego dałem 70 gramów cukru na 25 litrów i butelki są właśnie tak twarde :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odnowię temat bo nie znalazłem odpowiedzi jak rozwiązać mój problem. Mam warkę z brewkita (lager) które się nie nagazowało. Trzymałem 2 tygodnie na burzliwej, następnie zlałam do butelek, wsypałem 4g cukru na butelkę i zakapslowałem. Piwo trzymałem 2 tygodnie w temp ok 21 stopni po czym powędrowało do garażu. Tam trzymane było miesiąc. Po otwarciu brak gazu. Nie wyleję przecież 43 butelek piwa... bo szkoda, więc chciałbym je nagazować domowymi sposobami. Co mogę zrobić? Otworzyć, wsypać ponownie cukier i zakapslować? Otworzyć, dodać drożdże (pytanie ile i jakie) i zakapslować? Lub macie inne pomysły... ? Z góry dzięki za wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bazi_heej napisał:

Odnowię temat bo nie znalazłem odpowiedzi jak rozwiązać mój problem. Mam warkę z brewkita (lager) które się nie nagazowało. Trzymałem 2 tygodnie na burzliwej, następnie zlałam do butelek, wsypałem 4g cukru na butelkę i zakapslowałem. Piwo trzymałem 2 tygodnie w temp ok 21 stopni po czym powędrowało do garażu. Tam trzymane było miesiąc. Po otwarciu brak gazu. Nie wyleję przecież 43 butelek piwa... bo szkoda, więc chciałbym je nagazować domowymi sposobami. Co mogę zrobić? Otworzyć, wsypać ponownie cukier i zakapslować? Otworzyć, dodać drożdże (pytanie ile i jakie) i zakapslować? Lub macie inne pomysły... ? Z góry dzięki za wsparcie.

Trochę to dziwne przy takiej ilości cukru... Może coś nie tak z kapslownicą (nieszczelnie kapsluje...)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anteks napisał:

Zarówno Ty jak i kolega nie dopilnowaliście

A opowiadasz... Wszystko było przeprowadzone zgodnie ze sztuką. Fermentacja zakończyła się, zeszło do ok 2blg. To jest moja 10 warka z rzędu z brewkita i wszystkie się nagazowały tylko ta jedna nie i na dodatek ten sam brewkit u kolegi też się nienagazował. Przypuszczam, że drożdże przygrały w bambuko. To jest przyczyna. Pytanie moje było co z tym zrobić? Wylać? Czy ratować, a jak tak to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zeszlo do 2 blg, dales 4g cukru na butelke i po 1,5 miesiaca masz tam 2 blg i nie ma gazu to sa dwie opcje. Albo kapsel przepuszcza, albo wydaje Ci sie ze dawales cukier.

Edytowane przez luki161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bazi_heej napisał:

Otwarłem piwko i jest 2blg. Gazu zero

Odpowiedź jest prosta- nie dałeś surowca do refermentacji. Gdyby po dodaniu 4 gr na butelkę 0,5l drożdże tego nie ruszyły, miałbyś 2.8 blg, a tak sam widzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wszystko przemawia za tym, że nie dodałem cukru do refermentacji, ale zapewniam, że dodałem i to na 100%. Zauważcie jedną rzecz, pisałem już o tym wyżej, ten sam brewkit w tym samym czasie robił kolega i też wyszło bez gazu... coś jednak łączy te dwa przypadki i to nie jest nie dodanie cukru. Co do blg, to mam areometr, który dostałem w gratisie do jakiegoś zestawu i śmiem przypuszczać że jest nieprecyzyjny, bo z wszystkich pomiarów jakie robiłem to wychodziło 11blg przed startem fermentacji lub 2blg przed zlewaniem. Innych wartości jeszcze na nim nie widziałem. Więc może być tak, że blg teraz jest 2.8 tak jak pisał Bachi. Więc muszę się zaopatrzyć w nowy areometr i potwierdzić tą tezę. Kolega ma ten sam sprzęt, więc pomiary u niego też mogą być zakłamane. Szczelności kapsli jestem pewien.

Edytowane przez Bazi_heej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może być to wina drożdży skoro jednak brzeczkę przefermentowały i to dosyć nisko.

Dodałeś bardzo dużo cukru do refermentacji, więc nawet jeżeli większość drożdży jakimś cudem by umarła, to wystarczyłoby kilka żywych komórek drożdżowych by te się namnożyły i w prawidłowy sposób nagazowały piwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.