Skocz do zawartości

Za mały garnek


Lestad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Tak sie zastanawiam.... Największy garnek jaki mam to jakieś 12 litrów. Czy mozna w nim przeprowadzić zacieranie takiej ilości słodu jak w garnku 30 litrowym a później rozcięczyć do pożądanego poziomu Blg? I czy nie spowoduje to, że piwo będzie zbyt rozwodnione?

 

Dodam, że celuję w 20 litrów piwa z warki, akurat jedna skrzynka. Wcześniej miałem okazje używać brewkita.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Lestad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że po wakacjach to akurat nie jest wcale źle dla Ciebie. Temperatury będą niższe, mniej badziewia w powietrzu, mniejsze ryzyko kwacha na początku przygody z piwowarstwem, a i przygotować się będziesz mógł lepiej i od strony technicznej i teoretycznej.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze warki zacierałem małe tak po 13-15 litrów coby posmakować różnych styli. Myślę że takie "połówki spokojnie możesz już zacierać - w 12 litrowy garnek wciśniesz bez problemu 10 litów brzeczki do chmielenia. Do fermentora dolejesz z 1,5 litra wody i finalnie wyjdzie ci 1 kratka piwa do zabutelkowania po wszystkich przelewaniach. Mając perspektywę czekania do "powakacjach", zacierałbym już teraz.

 

Nie wiem jak u innych, ale mniejsze warki nie stwarzają mi problemów podczas zacierania (mają mniejszą bezwładność termiczną) - nie poczułem różnicy. Problem pojawił się dopiero przy zacieraniu 1kg na startery - tu utrzymanie przerwy jest faktycznie koszmarem, ale przy 3kg zasypu nie jest wcale źle.

 

Nadal korzystam z garnka ok. 18 litrowego i jedynym problemem jest podgrzanie 22 litrów podczas chmielenia, ale jakoś sobie daję radę. Oczywiście w najbliższym czasie szykuje się wymiana gara na zdecydowanie większy, ale nie ogranicza mnie to do warzenia w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też byłem przerażony opcją zakupu garka ale zacząłem męczyć rodzine i okazało się wuj powiedział, że babcia miała kiedyś na strychu duzy garnek i tak o to stałem się posiadaczem garnka 27l :) mysle ze spokojnie wystarczy na zacieranie. Z ekstraktów jak robiłem to miałem problemów z pojemnością przy chmieleniu.

Edytowane przez Ben3dikT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.