Jump to content
Sign in to follow this  
Lestad

Za mały garnek

Recommended Posts

Witam!

 

Tak sie zastanawiam.... Największy garnek jaki mam to jakieś 12 litrów. Czy mozna w nim przeprowadzić zacieranie takiej ilości słodu jak w garnku 30 litrowym a później rozcięczyć do pożądanego poziomu Blg? I czy nie spowoduje to, że piwo będzie zbyt rozwodnione?

 

Dodam, że celuję w 20 litrów piwa z warki, akurat jedna skrzynka. Wcześniej miałem okazje używać brewkita.

 

Pozdrawiam!

Edited by Lestad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdybym miał taki problem to zatarłbym jednotemperaturowo w fermentorze, wysłodził w drugim z wężykiem z oplotu, a chmielił 2x razy w tym małym garnku i później rozcieńczył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racja, dwie kraty. Mój błąd. O tym myślałem na początku. :P

 

Czyli jednak większy garnek. Da się zrobić, ale po wakacjach :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na allegro kupiłem garnek 30l za ok 120zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, że po wakacjach to akurat nie jest wcale źle dla Ciebie. Temperatury będą niższe, mniej badziewia w powietrzu, mniejsze ryzyko kwacha na początku przygody z piwowarstwem, a i przygotować się będziesz mógł lepiej i od strony technicznej i teoretycznej.

Edited by Biniu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsze warki zacierałem małe tak po 13-15 litrów coby posmakować różnych styli. Myślę że takie "połówki spokojnie możesz już zacierać - w 12 litrowy garnek wciśniesz bez problemu 10 litów brzeczki do chmielenia. Do fermentora dolejesz z 1,5 litra wody i finalnie wyjdzie ci 1 kratka piwa do zabutelkowania po wszystkich przelewaniach. Mając perspektywę czekania do "powakacjach", zacierałbym już teraz.

 

Nie wiem jak u innych, ale mniejsze warki nie stwarzają mi problemów podczas zacierania (mają mniejszą bezwładność termiczną) - nie poczułem różnicy. Problem pojawił się dopiero przy zacieraniu 1kg na startery - tu utrzymanie przerwy jest faktycznie koszmarem, ale przy 3kg zasypu nie jest wcale źle.

 

Nadal korzystam z garnka ok. 18 litrowego i jedynym problemem jest podgrzanie 22 litrów podczas chmielenia, ale jakoś sobie daję radę. Oczywiście w najbliższym czasie szykuje się wymiana gara na zdecydowanie większy, ale nie ogranicza mnie to do warzenia w tej chwili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja też byłem przerażony opcją zakupu garka ale zacząłem męczyć rodzine i okazało się wuj powiedział, że babcia miała kiedyś na strychu duzy garnek i tak o to stałem się posiadaczem garnka 27l :) mysle ze spokojnie wystarczy na zacieranie. Z ekstraktów jak robiłem to miałem problemów z pojemnością przy chmieleniu.

Edited by Ben3dikT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.