Skocz do zawartości

charakterystyka chmieli aromatycznych


Posulus

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie można znaleźć sprawdzone informacje na temat aromatu chmielu? Zazwyczaj w każdym sklepie jest jakiś większy bądź mniejszy opis, jednak mam coraz większe wątpliwości co do ich dokładności. Wyszukując chmiel do Amber Ale trafiłem na odmianę Cluster, która zachęciła mnie pięknym aromat przypominającym słodkie owoce takie jak melon, banan, morela. Niestety w innym sklepie posiada on już piękny aromat kwiatowy nadający się do ciemnych piw dolnej i górnej fermentacji. Na forum zaś ten sam chmiel wnosi do sępa aromat czarnej porzeczki...

 

Rozumiem, że aromat może być trudny do określenia, ale to chyba troszkę zbyt przesadny rozstrzał. Czym się głównie kierujecie w doborze chmielu aromatycznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze nowy dział w trakcie tworzenia - http://www.piwo.org/...odmian-chmielu/

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wypełni się opiniami z których będzie można wywnioskować jakie aromaty są zdecydowanie dominujące w poszczególnych chmielach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że niestety chmiele z roku na rok w zależności od pogody będą charakteryzować się zmianami w aromacie. Ale co do dokładnych aromatów poszukaj na stronach amerykanskich np. homebrewertalk.com, hopsdirect.com. Z racji dłuższego stażu tamtych piwowarów, wiecej jesteś się w stanie dowiedzieć od nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się głównie kierujecie w doborze chmielu aromatycznego?

Opisy w sklepach traktuję jako ogólne wytyczne.

Czasem szukam informacji na zagranicznych forach.

Jak tylko jest okazja to kupuję piwa typu single-hop.

 

Ale i tak nie ma jak własne doświadczenie - najlepiej się uczyć poprzez eksperymenty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.