Skocz do zawartości

Jak warzyc IPA


waz

Rekomendowane odpowiedzi

1. Zacieraj jednotemperarurowo w 67-68 C.

2. Chmiel "na zimno" włóż do siateczki muślinowej i włóż coś dla obciążenia by siateczka nie wypływała, np. kamień (wcześniej go wygotuj)

3. Czytaj wiki, przeszukuj tematy na forum - jest sporo informacji na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszecie o siateczkach, obciążnikach. A co stoi na przeszkodzie by luzem sypnąć szyszkami?

 

Problem w tym że chmiel nie zawsze chce grzecznie opaść na dno. Jeżeli chce Ci się bawić w filtrowanie to ok, ja tam wolę siateczki. Ewentualnie można użyć Hop Aroma Tabs

Edytowane przez ukko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszecie o siateczkach, obciążnikach. A co stoi na przeszkodzie by luzem sypnąć szyszkami?

Ja nic o siateczkach nie pisałem. Moim zdaniem granulat lepiej luzem, a szyszke lepiej czymś zatopić.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sypie luzem zawsze... wiecznie problem żeby znaleźć, a później zdezynfekować siatkę lub pończochę, klaruję aipe żelatyną więc po chmieleniu i tak dekantuje do kolejnego zbiornika i zadaje żelatynę, po klarowaniu zwykle nic nie zostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego odpada. Spokojnie możesz chmielić na zimno nie robiąc cichej. Choćby w siatecze muślinowej.

Nie można. Ponieważ drożdże oblepiają chmiel i nie uwalniają się alfa-kwasy i inne aromaty. Ogólnie jest to bez sensu.

Chmielić tylko jak się przeleje na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego odpada. Spokojnie możesz chmielić na zimno nie robiąc cichej. Choćby w siatecze muślinowej.

Nie można. Ponieważ drożdże oblepiają chmiel i nie uwalniają się alfa-kwasy i inne aromaty. Ogólnie jest to bez sensu.

Chmielić tylko jak się przeleje na cichą.

 

Dziwni ci Amerykanie, u nich wszystko na odwrót, nie robią cichej a drożdże jakoś im chmielu nie oblepiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd w ogóle ta moda, żeby pomijać cichą kiedy tylko się da? Nie ma się czego obawiać. Jak dla mnie, w większości piw cicha to podstawa, a w takim IPA czy AIPA to już na pewno.

 

No widzisz, a dla mnie przelewanie na cichą to rzecz zbędna, piwa wychodzą klarowne. Nawet jak chmielę na zimno to wrzucam go luzem na ok. 5 dni przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię cichej bo mam za sobą dwie warki i druga z infekcją tlenowcami. Chce w chwili obecnej ograniczyć ryzyko bo nie mam co pić. Ale teraz już warzę w domu a nie na werandzie więc myślę że ryzyko spadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielić tylko jak się przeleje na cichą.

 

chmielić na zimno, oczywiście

 

należę do zwolenników "cichej" rzecz jasna

klarowniejsze, smaczniejsze, lepsze piwo.... moim zdaniem

 

aby tylko czysto (sterylność!!) było

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy...jak brzeczka jest odpowiednio zakwaszona CO2, raczej infekcji nie będzie.

Przelewać przy zamkniętych oknach i z dala od przechowalni słodów, kuchni itd. i przede wszystkim higiena. Na opuszce pala jest kilka milionów bakterii włącznie z gronkowcami, nie wspominając o drożdżakach które są naturalną florą skóry. Łapy precz od piwa! A infekcja będzie rzadkością.

Cicha polepsza jakość piwa, tu nie ma dwóch zdań. Dla początkujących przy kilku warkach można se darować, ale potem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że warunkiem rozpoczęcia cichej fermentacji nie jest zlanie piwa do innego naczynia. Fermentacja cicha rozpoczyna się kiedy zejdzie bujna piana i pomiar balingomierzem wskaże około 1/4 wartości początkowej . Co do chmielenia na zimno , granulat pięknie opada . Zapraszam do lektury http://www.piwo.org/topic/4318-tlumaczenie-z-byo-na-temat-chmielenia-na-zimno/

Edytowane przez Jan Kurzawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.