Skocz do zawartości

Moje domowe warzenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na razie tylko czytałem, ale teraz w końcu wezmę się też za warzenie. W temacie będę się starał opisywać to co robiłem czy będę robił i oczywiście zadawać pytania.

 

Teraz oczywiście wyjątkowa chwila bo będę opisywał pomysł na pierwsze piwko :D?.

 

Warka #1 Pils (przynajmniej coś w tym kierunku )

 

Surowce :

słód pilźnieński 5,5 kg

słód karmelowy jasny 0,2 kg

monachijski 0,2 kg

 

Zacieranie

1. Podgrzanie wody do ok. 74 °C i wsypanie słodów

2. Spadnie temp. do 63 °C i zdejmę na stary piec i owinę czymś ciepłym ewentualnie w międzyczasie podgrzeje jeszcze raz w recepturach pisze że ~30min

3. To samo jeszcze raz tylko w 73 °C i tu do negatywnej próby jodowej

4. Podgrzanie do 78 °C i filtrowanie.

 

Planuje ok. 20 l i 13 Blg w tym momencie odbiorę ok. 0,5 l do przygotowania w międzyczasie startera z drożdży Saflager S-23 i ok. 2 l które w słoiku sobie zaprawie :D? do refermentacji chyba nie jest to zły pomysł.

 

Chmielenie

 

-marynka 50g (szyszki)- 90 min ( czyli od początku ? )

-lubelski 10g (granulat) - 30 min

-lubelski 10 g (granulat) - 5 min

Nie jestem jeszcze na tyle pewny czy są to dobre ilości.

 

W piwnicy jest już koło ok 10 °C na na noc zostanie w ok 18 °C i na drugi dzień zostanie zaniesione do piwnicy

 

Do zmielenia słodu mam dwie opcje i niewiem czym lepiej:

- jeden śrutownik którym na razie mielone były zboża dla królików, Zboże wychodzi podobne do drobnej kaszy. Budową przypomina silnik elektryczny w którym kręci się sam stojan i kruszy zboże i przez sito wychodzi właśnie ta kasz

- drugi to jest gniotownik z dwoma walcami który mieli zboże na takie placuszki

 

Pozdrawiam i licze na cenne uwagi jeśli trzeba żeby jutro nic nie zepsuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie

1. Podgrzanie wody do ok. 74 °C i wsypanie słodów

2. Spadnie temp. do 63 °C i zdejmę na stary piec i owinę czymś ciepłym ewentualnie w międzyczasie podgrzeje jeszcze raz w recepturach pisze że ~30min

3. To samo jeszcze raz tylko w 73 °C i tu do negatywnej próby jodowej

4. Podgrzanie do 78 °C i filtrowanie.

Raczej temp. wody nie spadnie ci 10°C gdy wsypiesz słody.

 

 

Podgrzej do około 65°C i wsyp słody. Wymieszaj dobrze wszystko i sprawdź temp. zawsze możesz trochę podgrzać. Nie zawijaj w koce, przykryj pokrywką. Za jakiś czas wymieszaj wszystko powtórnie i sprawdź temp.

 

Po wyłaczeniu grzania mieszaj przez jakiś czas, gorące dno spowoduje wzrost słodu. Może przekroczyć 80°C a tego nie chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Moim zdaniem za bardzo chcesz podgrzać wodę dla piewszej przerwy 64°C.

66°C-67°C powinno być wystarcające. Przez 30 minut dla tej przerwy nie bedzie potrzeby podgrzewania zacieru tym bardziej jak ja owiniesz kocem.

Z moich wyliczeń wynika że przy twoich załozeniach ilościowych bedziesz miał wydajnośc na poziomie 48%, a to bardzo nisko. Prawdopodobnie uzyskasz wiekszośc ilośc brzeczki o przewidywanym przez ciebie blg.

 

Ześrutuj drobno obojetne na którym śrutowniku. Na mąke nie śrutuj bo jak na pierwszy raz szkoda sobie robic kłopotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże zaleje po filtracji, to na czas chmielenia będą mogły się już zagościć

 

@bielok

A dlaczego 48%, z jakiego wzoru to wyliczasz zalewając 20l to już jest stosunek ponad 3:1 i nie wydaje mi się żeby od takiego stężenia aż tak spadła wydajność. Pewnie i tak zaczne od 25~28l bo część i dak wyparuje

 

I mógł by ktoś jeszcze powiedzieć czy jak odleje sobie 2l brzeczki 13 °Blg to do refermentacji wysarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego 48%, z jakiego wzoru to wyliczasz

Bielok ma rację. Z 5,9 kg powinieneś móc uzyskać bez większego wysiłku jakieś 23-25l brzeczki.

Pamiętaj, że spora ilość wody zostaje razem z młótem.

Wzór na wydajność: ile_litrów_nastawu * blg_początkowy* CW_brzeczki / kg zasypu

Gdzie CW brzeczki dla 13blg możesz przyjąć 1,05.

Może zmniejsz o pół kg ilość pilzneńśkiego, żeby Cię nie zaskoczyła ilość brzeczki i że nie masz w czym chmielić/fermentować.

I mógł by ktoś jeszcze powiedzieć czy jak odleje sobie 2l brzeczki 13 °Blg to do refermentacji wysarczy?

2litry 13°Blg (przy założeniu, ze odfermentuje do 3°Blg) odpowiada ok 160g glukozy. To trochę za dużo jak na 20l. Ale ostatecznie może być. Granatów nie powinno być. :D

 

Chmielenie

 

-marynka 50g (szyszki)- 90 min ( czyli od początku ? )

50g Marynki na 20l brzeczki to będzie spora dawka goryczki. Ale może da się wytrzymać. :D Ew. zmniejsz do 30-40g.

A czemu aż 90 minut? jeśli chodzi o goryczkę to różnica w chmieleniu 60 a 90 minut jest bardzo mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Warka #1

Po tygodniu sprawdziłem z 14°Blg spadło do 5,5°Blg poczekam jeszcze do środy i przeleje na cichą. Niestety na reszcie się nie znam to trudno jeszcze mi ocenić. Zapach rozgazowanego piwo, dość mocno wyczuwalny zapach podobny jak taniego ruskiego szampana, czy ten zapach zniknie z czasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum juz była poruszana sprawa startera z suchych drożdży, szkoda czasu, wystarczy rechydratacja i powodzenia. :P

Fajnie że kolega warzy :)

No ja akurat tylko rozsypuję po powierzchni i tyle i też działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #1

- w 10 dniu przlelana 4,5°Blg przelana na cichą. Owocowy smak przypominający taniego szampana pod koniec całkowiecie zniknoł, widać tak te drożdże mają.

- w 20 dniu zabutelkowana 2°Blg zmierzone w 13°C, każda butelka dosłodzona 20ml odlanej na początku brzeczki 15°Blg.

 

Warka #2 i #3

Zrobione odrazu na gęstwie po 1 warce. W jednej trochę zmieniłem przerwy w innej trochę mniej chmielu tak żeby można było je porównać

 

Kolejną warke chcialem przygotować -Koźlaka- Narazie zastanawiam się jakie proporcej słodów wziąść:

 

pilzneński 2,5kg

monachijski 2kg

karmelowy jasny 1,5kg

 

Może polecacie trochę inaczej? narazie mam do dyspozycji tylko takie rodzaje. Dodatkowo które warzenie byście wybrali?

 

I II

52°C - 20min 62°C - 10min

62°C - 45min odbranie 1/3 i 72°C - 15min

72°C - 15min zagotowanie - 15min

78°C - 15min zwrocenie dekoktu i całość 72°C - 40min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5 karmelu jasnego to troche dużo. Przyjmuje się, że maksymalnie powinno być 20%, czyli w tym wypadku coś w okolicah 800g, ja bym osobiście proponował coś bliżej 400g. Piwo przy 1,5kg wyjdzie za bardzo bagate.

 

Co do zacierani, jeśli masz dobrej jakości słody to proponowałbym zacieranie dekokcyjne dwuwarowe Horch-Kurz`a.

Poczytać możesz dlaczego tutaj http://www.piwo.org/forum/t1040-Zacieranie-dekokcyjne-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.