Skocz do zawartości

Pierwszy Brewkit


NI99A

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie -dzisiaj dostałam informacje ze sklepu ,w którym zamawiałam produkty,ze nie ma zamawianego przeze mnie Coopersa Europen Lager i pan altrnatywnie proponuje Coopersa Lagera .Po wyrazeniu zgody przyszło mi do głowy ,czy dobrze do tego zwykłego Lagera dobrałam ekstrakt niechmielony[brewferm Medium z braku wersji Light i drugi do drugiego piwa marki Beetter brew-Bandit Teqila wybrałam ekstrakt słodowy jasny z Vesa]

Dostałam taką odpowiedz -od pierwszej pani -"ten Medium b.dobry -nadaje sie ,ale do tego drugiego piwa proponuje zamiast ekstraktu glukozę bo ekstrakt zdominuje smak ,a to piwo lekkejuż o określonym smaku ...,ale oddam słuchawkę koleżance ,którapo naświetleniu przeze mnie tematu ,ze zamieniłam sobie piwo na bardziej jasneLager-barwa 9-10 i wolałabym jakiś jasny ekstrakt do niego -pani odpowiada -"to proponuje pani kupić obydwa ekstrakty jasne ,bo ten brewkit z Brewfer Medium jest napewno ciemniejszy od wersji Light,którego nie mamy.....[

No to się zgodziłam na te dwa jasne z Vesa .Jednak po wejściu na stronę sklepu czytam opisy tych dwóch ekstraktów i co pisze....?-ze ten Medium ma barwę 15, a ten jasny Ves -od 30-do 60!!!

Mam nadzieję ,ze kolor ciemniejszy nie wpłynie znacząco na smak finalny,pomijając fakt ,ze w dalszym ciągu jestem zdezorientowana z czym zrobić to drugie piwo?,czy fakrtycznie z glukozą ,czy z zakupionym ekstraktem?

[To się nazywa -informacje i porady pod nr tel....]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie zanim zacznę-Czy lepiej te ekstrakty przelać do dwóch wiaderek po 20 l [ kilkoma takimi dysponuje ,ale bez kraników] a po burzliwej fermentacji zlać z nad osadu rurką do tego 33l z kranikiem i zaworkiem i zostawić kilka dni na cichą ?[ile?],czy z gotowców nie ma takiej potrzeby i odrazu rozlewać do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym zanadto. Raczej martw się żebyś za szybko nie chciała lać w butle. A piwu szybciej zaszkodzi gmeranie w nim co 2 dni niż 2 tygodnie w spokoju nad drożdżami. Po 2 tygodniach zmierz blg, za dwa dni znów. Jeśli się nie zmieni (a po 14 dniach nie ma bata żeby nie przefermentowalo) to syropik do dużego wiadra z kranikiem, do niego delikatnie dekantacja piwa z dwóch mniejszych wiaderek i rozlew w butelki przez kranik.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w/g Ciebie jednak zaczynać w dwóch mniejszych [bez kranika ] Odczekać 2 tyg. Zmierzyć w kwestii formalnej BLg .Po dwóch dniach pomiar powtórzyc .Zlać z nad osadu wężykiem do duzego wiadra z kranikiem i kranikiem z zaworkiem zlewać do butelek dodając do każdej 4g cukru.Koniec .Kropka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz/nie możesz zainwestować w drugie wiadro 30L to tak bym zrobił. Daruj sobie sypanie cukru do butelek. Zrób syrop cukrowy na przegotowanej wodzie, o gęstości zbliżonej do gęstości początkowej piwa. Wlej do wiadra z kranikiem i na ten syrop zlej piwo. Zdezynfekowaną łyżką delikatnie wymieszaj i butelkuj.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup wiadra ,lub bardziej prawdopodobne kranika .połącze z drugim zamówieniem.[Na razie dysponuje kilkoma dwudziestkami ]

Ile trzymać na tej cichej?

Odnośnie tego syropu to dokładność będzie chyba mniejsza [pomijajac wygodę],bo dokładnie mogę nie wiedzięć [wiadra bez miarki] ile tych litrów zostanie po zlaniu np. z nad osadu,,a miareczkę mam równo 4g,ale to już szczegół.

Mam jeszcze pytanie -na jakiej wys. od dna wiadra zamontować ten kranik?-czy 2cm wystarczy ,czy kranik będzie zaciągał osad zamontowany na tej wysokośći?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile trzymać na tej cichej?

Jeśli już to ok 7 dni, ale może też być i 14.

tego syropu to dokładność będzie chyba mniejsza

wierz nam, że z praktyki wynika iż to w przypadku robienia syropu uzyskuje się mniejsze błędy. Miarka wbrew pozorom nie dokładnie odmierza ilość cukru, a 3 lub 4g to nie zawsze optymalna ilość. Wybór i tak należy do butelkującego :)

na jakiej wys. od dna wiadra zamontować ten kranik?

IMO, najniżej jak się da, a kranik i tak zawsze troszkę zaciągnie osadów.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam i odświeżam temat.Piwo z puchy po wszystkich zabiegach wylądowało w butelkach .Zostawiłam je w domu na tydzień w celu nagazowania i po tygodniu wyniosłam do piwnicy gdzie temp =5-10 stopni.Dziś po tygodniu lezkowania w piwnicy przyniosłam jedno kontrolnie i ....gazu cieniutko ,pianki -cieniutko-po wlaniu w kufelku 0,5cm i moment znika .Czy wnieść te piwa z powrotem do domu ,czy czekać spokojnie jeszcze ze 2 tyg? [Nie zrobiłam kontrolnej butelki w pecie i nie wiem jak mogę teraz sprawdzić poziom nagazowania w butelkach ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojęgo (małego) doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że lepiej nie zanoś butelek z powrotem do domu. Po butelkowaniu zostawiłem 3 butelki w domu, a resztę po 3 dniach zaniosłem do piwnicy do temperatury ok 14'c. Po tygodniu stestowałem piwko leżakujące w domu jak i te leżakujące w piwnicy.

Piwo z domu mialo wyrażny smak drożdzy i mało gazu. Natomiast to z piwnicy mniej smakowało drożdzami a gaz był wyraźniejszy.

To samo po 3 tygodniach leżakowania, to z domu ma zdecydowanie wyraźniejszy posmak drożdzy i jest mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje jedno wniosłam do domu kontrolnie ,na pewno nie zmętniało.Poczekam do niedzieli ,to będzie 3 tygodnie od chwili przelania do butelek .Spróbujemy porównać to z piwnicy i z domu,tylko chyba wypadałby trochę schłodzić to z domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniosę go znów do piwnicy przed spożyciem ,by miały taka sama temp.

A przy okazji -mój kolejny brewkit potraktowałam drozdzami US 05. Dzis 5-ty dzień fermentacji -piana taka na dwa palce cały czas utrzymuje się na powierzchni,ale podobno to charakterystyczne dla tych drożdzy Zaniepakaja mnie silne zmętnienie brzeczki -czy to normalny objaw?

Piwo odfermentowało z 11Blg do 5-ciu.W niedzielę zrobię mu drugi pomiar.

[Piwo chmieliłam Citrą -50g.Skład -2,2kg jasny Wes+0,80kg glukozy]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuje w takich raczej niższych temp-19-17stopni -moze to też ma jakiś wpływ .,ale nie to mnie niepokoi-tylko ta mętność ?

[Z goryczką się uspokoiłam -po wypiciu próbki z pomiaru okazała się normalna [wcześniej byłam przerażona ,bo to IBU w/g moich obliczeń wyszło ponad 50],choć na tym etapie fermentacji cukry trochę zaburzają percepcję goryczy,ale jestem przekonana ,ze goryczka jak najbardziej akceptowalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla US-05 "raczej niższe temperatury" to bardziej okolice 15°C, trochę niżej też jeszcze pociągną.

W piąty dzień fermentacji nie ma co jeszcze otwierać wiadra. Postoi sobie jeszcze kilka dni, potem na cichej, to się wyklaruje. Choć jeśli chcesz chmielić na zimno to z utrzymaniem idealnie klarownego może być problem.

A co do goryczki, to przecież wszyscy ci pisali by nie patrzeć tak na to IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadro mam przezroczyste ,ani mi w głowie go na razie otwierać!!

Dochmielać nie zamierzam !!-Jest dobrze!!! [To 50 IBU mnie na początku przerażało ,ale chyba z tej Citry jakaś lepsza ta goryczka czy cuś ...]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.