Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem dodać, ze mowa o brewkitach, ale pewnie to nie ma znaczenia. Pytam, ponieważ do tej pory zrobiłem 2 warki "Coopers Lager" oraz "Coopers Rear Ale" i obie smakują bardzo podobnie do tego stopnia, ze zaczynam się zastanawiać wszystko robię ok :P


Smak bym opisał jako taki płaski, lekko wodnisty, bez jakiś wyraźnych nut smakowych i mało gazowane (4gr cukru na butelkę). Nie piłem najtańszych szczyn koncernowych, więc nie wiem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby podobnie do moich piw smakowały najtańsze szczyny robione dla danych marketów...


Stąd przebłysk i myśl, że może wszystko się osadza na spodzie i dlatego to takie nijakie, a wszystko co dobre, to skumulowane na samym dnie...

PS: Brewkity robione na wodzie źródlanej z Auchan (najtańsza 5L), Ekstrakcie słodowym (nie na cukrze). Fermentacja burzliwa tydzień i tydzień cichej, a potem butelkowanie.

Edytowane przez Kamil Kopeć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kamil Kopeć napisał:

Zapomniałem dodać, ze mowa o brewkitach, ale pewnie to nie ma znaczenia. Pytam, ponieważ do tej pory zrobiłem 2 warki "Coopers Lager" oraz "Coopers Rear Ale" i obie smakują bardzo podobnie do tego stopnia, ze zaczynam się zastanawiać wszystko robię ok :P


Smak bym opisał jako taki płaski, lekko wodnisty, bez jakiś wyraźnych nut smakowych i mało gazowane (4gr cukru na butelkę). Nie piłem najtańszych szczyn koncernowych, więc nie wiem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby podobnie do moich piw smakowały najtańsze szczyny robione dla danych marketów...


Stąd przebłysk i myśl, że może wszystko się osadza na spodzie i dlatego to takie nijakie, a wszystko co dobre, to skumulowane na samym dnie...

Pewnie dlatego, że ten coopers lager to żaden lager, pewnie nawet w zestawie są drożdże do Ale, skoro temperatury jakie zalecają to 18-24 stopnie, do tego pewnie fermentowałeś w temp. pokojowej czyli 20-22 stopnie lub więcej i masz odpowiedź czemu te piwa smakują podobnie.

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, ze mowa o brewkitach, ale pewnie to nie ma znaczenia. Pytam, ponieważ do tej pory zrobiłem 2 warki "Coopers Lager" oraz "Coopers Rear Ale" i obie smakują bardzo podobnie do tego stopnia, ze zaczynam się zastanawiać wszystko robię ok

Smak bym opisał jako taki płaski, lekko wodnisty, bez jakiś wyraźnych nut smakowych i mało gazowane (4gr cukru na butelkę). Nie piłem najtańszych szczyn koncernowych, więc nie wiem, ale nie zdziwiłbym się, gdyby podobnie do moich piw smakowały najtańsze szczyny robione dla danych marketów...

Stąd przebłysk i myśl, że może wszystko się osadza na spodzie i dlatego to takie nijakie, a wszystko co dobre, to skumulowane na samym dnie...

PS: Brewkity robione na wodzie źródlanej z Auchan (najtańsza 5L), Ekstrakcie słodowym (nie na cukrze). Fermentacja burzliwa tydzień i tydzień cichej, a potem butelkowanie.
Ile litrów robiłeś? Jaka temperatura fermentacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23l  na brewkicie daje efekt właśnie jak koncerniak i to niskiego lotu.

Poprawę odczujesz już po przejściu na ekstrakty niechmielone i samodzielne chmielenia na goryczkę i aromat.

Swoją drogą ekstrakty słodowe też nie są porównywalne. Gozdawa, a Bruntal to duża różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pomiary - 13Blg na start, 4Blg na cichej oraz 3Blg przy butelkowaniu.
2. Ekstrakt najtańszy na alledrogo o nazwie MALT jęczmienny niechmielony (1,8kg - 1,5 opakowania)

 Może jakieś propozycje dobrych brewkitów? Na samodzielne chmielenie zdecyduje się w późniejszym czasie :) Na razie chcę bawić się brewkitami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kamil Kopeć napisał:



 Może jakieś propozycje dobrych brewkitów? Na samodzielne chmielenie zdecyduje się w późniejszym czasie :) Na razie chcę bawić się brewkitami.

 

 

Kolego dobra rada miej gdzies brewkity, idz w ekstrakty nie chmielone. Jesli boisz się o to ze cos spieprzysz z chmielenie to poczytaj na forum (@jancewicz) lub zamow na którymś sklepie gotowy zestaw z instrukcja. Robota praktycznie ta sama co z brewkitem a o wiele lepszy efekt. Ja sam żałowałem ze gdy zamawiałem zestaw startowy to domowilem jeszcze drugi brewkit.

Ale zrobisz oczywiście jak zechcesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach są.

Np w centrumpiwowarstwa https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_ekstraktow 

Homebrewing: https://homebrewing.pl/na-bazie-ekstraktow-c-45_47.html

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zrobiłem hefeweizena i zastanawiam się nie zamieszać go delikatnie przed butelkowaniem bo w wiadrze widoczne są warstwy z różnym stopniem zmętnienia. Czy to  dobry pomysł, czy nie przejmowac się i butelkować odrazu?

 A drugie pytanie to czy w piwnicy gdzie temp podczas tych upałów to ok 19 stopni piwo szybko się zepsuje? Czytałem że najlepsza temp to do 12° C

Edytowane przez Krzywonos Jerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zrobiłem hefeweizena i zastanawiam się nie zamieszać go delikatnie przed butelkowaniem bo w wiadrze widoczne są warstwy z różnym stopniem zmętnienia. Czy to  dobry pomysł, czy nie przejmowac się i butelkować odrazu?
Jak przelejesz do fermentora z kranikiem to i tak musisz roztwór cukru rozmieszać.
Jeśli butelkujesz prosto z kranika tonie mieszaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, INTseed napisał:
1 godzinę temu, Krzywonos Jerzy napisał:
Butelkuje prosto z fermentora z kranikiem, a cukier dodaje bezpośrednio do butelki. 

Ja uważam że im mniej starych drożdży i osadu w pszenicy tym lepiej. One i tak ci się namnożą podczas refermentacji.

A ten osad w pszenicy to tylko drożdże czy inne "rzeczy" ze słodu pszenicznego? Może jednak warto delikatnie zamieszać, tak żeby nie wzruszyć za bardzo drożdży z dna, ale jedank żeby we warstwy się trochę zmieszały. Bo w górnej części wiaderka piwo już się klaruje a w dole jest mętne przez co wydaje mi się, że tak rozlane piwo będzie bardzo się różnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten osad w pszenicy to tylko drożdże czy inne "rzeczy" ze słodu pszenicznego? Może jednak warto delikatnie zamieszać, tak żeby nie wzruszyć za bardzo drożdży z dna, ale jedank żeby we warstwy się trochę zmieszały. Bo w górnej części wiaderka piwo już się klaruje a w dole jest mętne przez co wydaje mi się, że tak rozlane piwo będzie bardzo się różnić.
Nie będzie się różnić. Ono ci się i tak rozmiesza podczas butelkowania. Pamiętaj aby to schłodzić bo ci wykipi ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowna braci popełniłem Witbiera na Fm 20. Wyszło 19l 11,2 brix. Start fermentacji w 19 stopniach, ostatni tydzień w 21 temp. otoczenia. Minęły prawie dwa tygodnie od warzenia, zrobiłem pomiar i dziś jest równe 7 brix. Wiem że trzeba korektę ale co kalkulator to inne wyniki. Na YouTube trafiłem na filmik akademia FM i kolega notabene też z Rzeszowa, mówił że jak fermentacja utknie to nic nie pomoże tylko przelanie na cichą. 

Co myślcie? Trzymać jeszcze? Chce w sobotę pomiar zrobić i miałem zamiar butelkować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2021 o 16:09, Kamil Kopeć napisał:

No dobra, dajcie jakieś namiary na konkretne zestawy na start :)

 

 

Z własnego doświadczenia, to na start polecam Ci zestawy z Browamaator. Zestawy są kompletne, tj. masz wszystko a nie tak jak w niektórych zestawach - okazuje się że drożdże trzeba sobie dokupic. Do tego instrukcje masz prostą i przejrzystą a piwka wychodzą całkiem dobre. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.