Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie, potrzebuje pomocy do American Barley Wine z przepisu https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-American-Barley-Wine-25Blg-zestaw-ze-slodow/1211

Dodać 1 saszetkę drożdży czy dwie ?

I Druga sprawa co wyjdzie lepiej temperatura fermentacji wyższa o jakieś 1-3 stopnie czy niższa o jakieś 5 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie, potrzebuje pomocy do American Barley Wine z przepisu https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-American-Barley-Wine-25Blg-zestaw-ze-slodow/1211
Dodać 1 saszetkę drożdży czy dwie ?
I Druga sprawa co wyjdzie lepiej temperatura fermentacji wyższa o jakieś 1-3 stopnie czy niższa o jakieś 5 ? 
Dwie saszetki. Temperatura wyższa / niższa niż co?

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tauruss napisał:

Dwie saszetki. Temperatura wyższa / niższa niż co?

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
 

Niż zalecana 17-19 stopni. Ale już zmierzyłem dokładnie i powinienem mieć te 19-20 więc w takiej będe fermentował. W garażu obecnie około 12 więc chyba trochę za zimno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Marcin Zmyslony napisał:

Niż zalecana 17-19 stopni. Ale już zmierzyłem dokładnie i powinienem mieć te 19-20 więc w takiej będe fermentował. W garażu obecnie około 12 więc chyba trochę za zimno....

Jakie masz drozdze? 

Bo jak Us05 to startuj w garazu w 12 i po paru dniach/tygodniu przenos do cieplejszego pomieszczenia. 

W takim mocnym piwie mozesz miec nawet 5 stopni wiecej niz temperatura otoczenia, 19 to za duzo. 

Edytowane przez Lasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zadaj drożdże przy ~17C i zostaw w piwnicy, drożdże przy tym blg powinny utrzymać te 16-17 stopni, jak zacznie spadać niżej to okryj kocem.

Po tygodniu możesz przenieść w cieplejsze miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak drożdże to us05. W takim razie tak zrobię, dam drożdże i do garażu. Odrazu koc i będę monitorował jak tam temperatura. Burzliwa ma być 14 dni także spokojnie powinno spaść blg.
Dzięki za pomoc.
To ile trwa burzliwa, to decydują drożdże a nie piwowar.

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed kolejna warka chcialem sie upewnic zeby nie zrobic bledow jak ostatnio:

Zestaw surowcow z homebrewing na American Wheat 13 blg - 5 kg slodu (2,5 pszenicznego i 2,5 pilzenskiego) - 14 l wody na start i trzymanie 67-68 stopni przez godzine, i tutaj pytanie o wode do wysladzania:

14 l na start, docelowo chce miec okolo 20 litrow, wiec wody do wysladzania 16 l, temperatura wody do wysladzania 76-78 stopni - dobrze kalkuluje te 16 l? Czy troche wiecej zeby uwzglednic odparowanie ? Powiedzmy celowac w 23 l zeby na gotowanie nie martwic sie ze zjechalo za nisko?

Drugie pytanie:

Moze zrobic 3:1 i zaczac od 15 l wody dla tych 5 kg slodu, potem 15 l wody do wysladzania?

Kolejne pytanie:

Chmielenie citra: 15 g na 60 min, 15 g na 45 min i 30 g na 0 min ok? Wychodzi z toolkita IBU 60 wg Ragera i 39 wg Tinseth?

Do fermentacji US-05 i temp 16 stopni taka teraz mam stala w garazu - pomiar z tygodnia.

Edytowane przez cpu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2018 o 21:52, cpu napisał:

 

5) Koncowe BLG wyszlo mi 6.5 przy czym mocno czuc bylo chmiel (moze przesadzilem z tymi ekstra 30 g na 30 min) i piwo po zlaniu bylo dosyc metne - zlewalem wezykiem silikonowym przez ten zawor kulowy w garnku w ktorym gotowalem - caly chmiel ladnie zostal czasem jakis korzuch porwalo ktory plywal na

 

W dniu 22.10.2018 o 00:40, cpu napisał:

 

7) Poczytam z rana dokladnie, ale fakt ze nastepna receputra bedzie bardziej przecwiczona i mniej z kartki szablonu dodanej przez sklep, ostatnie moje warki z kitow i tak staly dobrze ponad 3 tyg bo dzieci nie dawaly mi chwili zeby sie zajac rozlewem, gorzej ze dalem troche ciala z chmielem b

 

W kwestii ilości wody. W młócie zostanie ci mniej więcej 1l/1kg, także jeśli zacierasz w 14 litrach: 23-(14-5)=14l wody do wysładzania.

14 czy 15 litrów do zacierania - specjalnej różnicy nie będzie. Przy większej ilości będzie minimalnie wolniej spadać temperatura podczas zacierania i mneij wody będziesz grzał do wysładzania.

Goryczka za wysoka jak na AW. te 15g na 45 minut jest trochę bez sensu - jeśli chcesz większą goryczkę, przesuń na 60 minut. Osobiście tą część zamiast na 45 minut dałbym na 5.

Temperatura elegancka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio zle zapisalem druga dawke chmielu - mialo byc na 45 min gotowania czyli 15 min przed koncem nie na odwrot ahh dopiero rano kiedy jeszcze przegladalem notatki i recepture doczytalem w koncu poprawnie.

 

Ok, kolejna warka za mna i kilka pytan:

1. Cos mi woda do wysladzania zle wyszla - wyliczylem ze potrzeba 14 litrow: 23 litry brzeczki na gotowanie - (14 litrow wody na start - 5 litrow z 5 kg slodow) = 14 litrow - zabraklo okolo 3 litrow ktore dogotowalem szybko czajnikiem z regulacja temperatury. Ale dziwne znowu mi to nie poszlo. Filtrowane przez sracz wezyk 100 cm, fermentor z kranem w ktorym bylo mloto byl wysoko na blacie a na ziemi fermentor do odbioru - nic sie nie przytykalo. W sumie filtracja zeszla mi lekko ponad godzine. Co ja tu nie tak moglem zrobic? Czy to wina tych 2.5 kg przenicy??

2. Po wysladzaniu wyszlo mi 23 litry brzeczki 11.2 plato (1.045 SG) przy 29 stopniach C, gotowaniu i wychladzaniu dostalem 19.5 l brzeczki 13 plato (1.054 SG) przy 20 stopniach C. Wiec chyba nie zle - korzystalem tym razem z 1 pola 12-14 moc co daje 2100-2400 W, mialem jedynie problem przy utrzymaniu temperatury na poczatku kiedy wsypalem mloto do wody 69 stopni temp spadla do 65 i byla miedzy 70-67 stopni przez 60 min, odczyty miarodajne mialem zazwyczaj dopiero po dobrym wymieszaniu jak temp sie rozlozyla w calej brzeczce - mieszalem co 5-8 min i lekko podtrzymywalem temp - 4-6 mc czyli 500-800 W mocy indukcji.

3. Jako ze mam garnek z zaworem kulowym to pojawia sie problem na samym koncu kiedy przenosze piwo do fermentora i napowietrzam - przydal by sie jakis filtr zeby miec pewnosc ze nie pociagne chmielin tylko jak to zrobic? Cos na wcisk od srodka z siatki stalowej? Robilem niby wirowke na koniec ale nie wiem ile trzeba czekac, mimo wszystko i tak specyfika garnka jest taka ze zeby zlac wszystko musze przechylic go troche zeby poszlo wszystko w zawor ktory jest na pewnej wysokosci dlatego chmieliny i tak sie pchaja. Czy uzywac ponczochy czy sitatki czy hop sidera??

4. Umylem garnek plynem do mycia naczyn dokladnie tak zeby byl czysty i po tym dalem ocet 10% na cale dno - lekko podgrzalem i caly nalot ktory byl na dnie zszedl ladnie (uzylem miekkiej szczotki do mycia z ikei), zastanawiam sie czy jeszcze robic czyszczenie NaOH 5% jutro - samego dna tak mysle 1 L wody by wystarczyl zeby ladnie przykryc dno.

5. Przy okazji otworzylem fermentor z warka z poprzedniego tygodnia - Grodziskie BLG 7 (wyszlo 6.5 koniec koncow) w kazdym razie chyba wyglada ze wszystko zdrowo jest w srodku - to moja pierwsza warka fermentowana na burzliwej bez kranika. Stala tydzien w temp 12 stopni.

6. I wazne pytanie dla mnie - jak pobieracie probke z fermentora bez kranika? Myslalem nad duza pipeta albo strzykawka 200 ml + desprej zeby wysterylizowac. Bo za tydzien chce sprawdzic to Grodziskie czy juz jest zjedzony ten cukier...

 

 

IMG_20181028_155738.jpg

IMG_20181028_214155.jpg

IMG_20181028_214201.jpg

IMG_20181028_214209.jpg

Edytowane przez cpu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cpu napisał:

Filtrowane przez sracz wezyk 100 cm, fermentor z kranem w ktorym bylo mloto byl wysoko na blacie a na ziemi fermentor do odbioru - nic sie nie przytykalo. W sumie filtracja zeszla mi lekko ponad godzine. Co ja tu nie tak moglem zrobic? Czy to wina tych 2.5 kg przenicy??

Zrób następnym razem odwrotnie,czyli wiadro z młótem i to do odbiory z mała różnicą poziomów i koniecznie od początku  filtrowania na mocno przykręconym kraniku,  po prostu masz za dózą różnicę i pewnie za szybko leci  i ciśnienie zgniata złoże,

 

  zamiast robić  te bezsensowne pomiary które mieszają Ci w całym procesie skup się na stanie złoża, ma być cały czas pulchne

i wysładzaj do objętości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem Lagera wiedeńskiego 14 BLG z zestawu surowców z TB.

 

Słód Wiedeński 3,4kg
Słód Monachijski 0,6kg

Słód karmelowy jasny 0,4kg
Chmiel Brewers gold 20g
Chmiel Saaz 20g

 

wyszło mi 19,5L

 

Po 16 dniach zlałem na cichą i kolorem w żadnym wypadku nie przypomina to piwa jasnego, nie mam zdjęcia ale barwa jak brown ale. 

W smaku skórka chleba, bardzo delikatna goryczka, żadnych niepożądanych aromatów. 

Co z tą barwą? Leżakowanie, lagerowanie coś zmieni? 

I co tu teraz wrzucić na etykietę… 

Edytowane przez filipja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, filipja napisał:

Uwarzyłem Lagera wiedeńskiego 14 BLG z zestawu surowców z TB.

 

Słód Wiedeński 3,4kg
Słód Monachijski 0,6kg

Słód karmelowy jasny 0,4kg
Chmiel Brewers gold 20g
Chmiel Saaz 20g

 

wyszło mi 19,5L

 

Po 16 dniach zlałem na cichą i kolorem w żadnym wypadku nie przypomina to piwa jasnego, nie mam zdjęcia ale barwa jak brown ale. 

W smaku skórka chleba, bardzo delikatna goryczka, żadnych niepożądanych aromatów. 

Co z tą barwą? Leżakowanie, lagerowanie coś zmieni? 

I co tu teraz wrzucić na etykietę… 

Lager wiedeński ma barwę wg opisu od 10 do 16 SRM. Nie jest to super jasny kolor. Dodatkowo piwo w fermentorze wydaje się zawsze ciemniejsze aniżeli w szkle. Zatem pewnie wszystko będzie dobrze.

Jest jeszcze taka sprawa, że mogli Ci pomylić słody :)

Taka dygresja jeszcze mi się nasuwa. W teorii kolor piwa może się zmienić w trakcie leżakowania, jednakże w marginalnym i pewnie niezauważalnym stopniu. Tak sobie myślę, że głównie przez błąd w sztuce. Np zakwaszenie na skutek infekcji może nieznacznie rozjaśnić piwo. Wątpię aby to było zauważalne gołym okiem. To co w teorii można zauważyć, to przyciemnienie na skutek bardzo dużego natlenienia. Tutaj też wątpię, aby ktoś z nas natlenial gotowe piwo :)

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie - majac garnek z zaworem kulowym zastanawiam sie czy nie zamontowac filtratora i robic wysladzanie w tym garnku od razu? Jedyne co mnie martwi to srednica bo to garnek 50 l wiec 40 cm srednicy czyli ta kolumna filtracyjna nie bedzie za wysoka... ale tym sposobem ugotowal bym dwie pieczenie na jedynm ogniu - filtracja bez przelewania to fermentora i potem skutecznie zablokowalbym zaciaganie chmielin przy zlewaniu piwa do fermentora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, cpu napisał:

 

6. I wazne pytanie dla mnie - jak pobieracie probke z fermentora bez kranika? Myslalem nad duza pipeta albo strzykawka 200 ml + desprej zeby wysterylizowac. Bo za tydzien chce sprawdzic to Grodziskie czy juz jest zjedzony ten cukier...

 

 

Ja normalnie - czysta chochla kuchenna opryskana desprejem, dwa zanurzenia menzurka pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz użyłem do mycia butelek StarSan(Kiedyś używałem oxi), butelki czyste, tyle że zakurzone, najpierw wymyte wodą, później starsan(8ml na 5l. Jednak w butelkach, niektórych, zostały takie skupiska piany, płukać czy zostawić? Butelki stoją do góry dnem, więc liczę ze piana spłynie. Butelkować będę jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Bolt napisał:

pierwszy raz użyłem do mycia butelek StarSan(Kiedyś używałem oxi), butelki czyste, tyle że zakurzone, najpierw wymyte wodą, później starsan(8ml na 5l. Jednak w butelkach, niektórych, zostały takie skupiska piany, płukać czy zostawić? Butelki stoją do góry dnem, więc liczę ze piana spłynie. Butelkować będę jutro.

 

zostaw jak jest, nie spłukuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Bolt napisał:

pierwszy raz użyłem do mycia butelek StarSan(Kiedyś używałem oxi), butelki czyste, tyle że zakurzone, najpierw wymyte wodą, później starsan(8ml na 5l. Jednak w butelkach, niektórych, zostały takie skupiska piany, płukać czy zostawić? Butelki stoją do góry dnem, więc liczę ze piana spłynie. Butelkować będę jutro.

@Bolt StarSan nie jest środkiem myjącym. Jest to środek do dezynfekcji. 

Jeżeli butelka była czysta w środku to pewnie sobie poradzi. Ale jak były w niej większe lub mniejsze osady to butelkę powinieneś najpierw porządnie wymyć jakimś środkiem do tego przeznaczonym i dopiero potem zdezynfekować StarSanem.

Resztki piany w butelce nie szkodzą. Przy butelkowaniu często jak podnosi się poziom piwa to i tak pianę wypchnie. Jest to korzystne, bo przy okazji wypycha i ubija mikroby o ile były zwieszone w środku. To zjawisko ma nawet nazwę: StarSan sneaks.

Wiele osób myśli, że jak się pieni to i myje. Jest to błędne. Środek powierzchniowo czynny w StsrSanie, który ułatwia/odpowiada za pienienie, jest po to by kwaśne środowisko i izopropanol, który jest również w składzie, StarSanu dotarł w każdy zakamarek. Resztki środka co pozostaną będą źródłem fosforu. Izopropanolu będą śladowe ilości.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, leonzn napisał:

Przymierzam się do uwarzenie witbiera, jednak nie mam płatków, a mam pszenice. Czy w zwiazku z koniecznością kleikowania wystarczy zacierać w temp. 64C , bez dodatkowych czynności ?

W teorii tak. Pszenica kleikuje się już od około 60 stopni. Z praktyki wychodzi mi, że warto skleikowac wczesniej i w wyższej  temperaturze. Pomijając minimalnie lepszą wydajność jakoś lepiej mi wtedy filtruje i pH stabilizuje się też szybciej. Łatwiej korektę zrobić. Jeżeli jednak będziesz kleikował ześrutowaną pszenicę od razu w zacierze pamiętaj, że chłonie ona wodę w proporcji 4-5:1, zatem uwzględnij to przy ilości wody w garze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.