Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, pajaczeq napisał:

Panowie mam pytanie ponieważ mam dwa fermentory w piwnicy jeden s-33 drugi us-05 w temperaturze około 19,5 stopnia co już pisaliście mi że jest za wysoką temperaturą dlatego zainteresowałem się drożdżami FM53 Kveik. Jakie style piwa można robić na tych drożdżach ?? Mam w domu surowce np na Imperial IPA :) Jakie style można na tych drożdżach stworzyć ?? :) Aha i jak mam w mieszkaniu około 30 stopni w dzień to czy te drożdże dadzą radę ?? :)

IPA na nich możesz robić. Temperatura też ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pajaczeq napisał:

Panowie mam pytanie ponieważ mam dwa fermentory w piwnicy jeden s-33 drugi us-05 w temperaturze około 19,5 stopnia co już pisaliście mi że jest za wysoką temperaturą dlatego zainteresowałem się drożdżami FM53 Kveik. Jakie style piwa można robić na tych drożdżach ?? Mam w domu surowce np na Imperial IPA :) Jakie style można na tych drożdżach stworzyć ?? :) Aha i jak mam w mieszkaniu około 30 stopni w dzień to czy te drożdże dadzą radę ?? :)

Ja robiłem na nich ostatnio trzy piwa, w temperaturach 25 i 35 °C i jestem zadowolony e efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kupione surowce na Imperial IPA polskie chemiele. Składniki na 20 litrów:
- słód Pale Ale Strzegom - 6,5 kg
- słód karmelowy 150 - 0,5 kg
- chmiel Lubelski (PL) - 50 g
- chmiel Sybilla (PL) - 50 g
- chmiel Marynka (PL) - 50 g
- chmiel Iunga (PL) - 50 g
- trawa cytrynowa - 20g
Myślę dokupić do tego właśnie drożdże https://twojbrowar.pl/pl/fermentum-mobile/2143-fm53-kveik.html i spróbuję co mi z tego wyjdzie w temperaturze pokojowej czyli około 30 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie style w ogóle się robi na takich drożdżach ?? 
Myślę że w początkach piwowarstwa domowego i tak zanim nie obędziesz się że sprzętem etc to ciężko będzie Ci trafić konkretnie w jakiś styl, zawsze gdzieś coś ucieknie, ale generalnie sugeruję poczytać o tym co te drożdże dają od siebie i pod tym kątem samemu zastanowić się do jakiego stylu to pasuje. Jako-tako żaden styl poza tradycyjnymi norweskimi piwami (sahti) nie przewiduje kveików, ale do IPA w którym chcesz uzyskać wysoką owocowość zagra.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam szybkie pytanie odnośnie sucharów US-05.

czy mogę 1 saszetkę sucharów podzielić na 2 części, uwodnić i wlać na 2 wiadra piwka Harcerskiego 6-7 blg? czy ruszy fermentacja?

czy lepiej najpierw zrobić sobie jakieś piwko 11-13 blg i dopiero z gęstwy uwarzyć Harcerskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.7.2018 o 12:49, pajaczeq napisał:

Mam kupione surowce na Imperial IPA polskie chemiele. Składniki na 20 litrów:
- słód Pale Ale Strzegom - 6,5 kg
- słód karmelowy 150 - 0,5 kg
- chmiel Lubelski (PL) - 50 g
- chmiel Sybilla (PL) - 50 g
- chmiel Marynka (PL) - 50 g
- chmiel Iunga (PL) - 50 g
- trawa cytrynowa - 20g
Myślę dokupić do tego właśnie drożdże https://twojbrowar.pl/pl/fermentum-mobile/2143-fm53-kveik.html i spróbuję co mi z tego wyjdzie w temperaturze pokojowej czyli około 30 stopni. 

Moja rada dodaj cukru, nawet do 10%. Samego karmelu masz tam od cholery wiec piwo bedzie podwojnie zamulajace, raz przez ten karmal a dwa przez cechy kveikow. 

Co do piw, ktore mozesz robic to wszelkie apa, ipa i niskoalkoholowe wychodza dobrze. 

9 godzin temu, Adam Pawlicki napisał:

Jako-tako żaden styl poza tradycyjnymi norweskimi piwami (sahti) nie przewiduje kveików...

Sahti to tradycyjne finskie piwo, norweskie to maltøl i råøl. Zasadniczo to prawie to samo, ale nazwy inne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i szybkie pytanie dzisiaj rozlewam Milk Stout i mam pytanie do refermentacji użyję glukozy rozpuszczonej w wodzie i dodam do fermentora i rozmieszam. Mam pytanie ile użyć glukozy na 20 litrów piwa tak żeby nagazowanie było zgodne ze stylem ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :)

EDIT: Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim którzy mieli do mnie cierpliwość :) wygląda na to że warka bardzo udana. Do refermentacji użyłem 100 g glukozy i piwko już w piwnicy w butelkach :)

Edytowane przez pajaczeq
aktualizacja :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2013 o 16:11, gawo74 napisał:

Witam, na poczatek chce przeprosic za brak polskich znakow. Mieszkam w Norwegii i niedawno u kolegi sprobowalem domowego piwa. Tego samego dnia kupilem pojemnik fermentacyjny i gotowca " Scotish export" Czytam wasze forum, ale postow jest tak duzo ze trudno znalezc informacje dla poczatkujacych piwowarow. Bardzo bym prosil o umieszczenie w tym temacie podstawowych informacji co robic by tego piwa nie zepsuc. Moje piwo fermentuje 9 dni i nadal chodzi. Nie wiem czy mam jeszcze czekac, czy juz rozlewac do butelek. Mam go wymieszac z osadem na dnie, czy sciagnac rurka a osad z dna zostawic?

Nie mieszaj z osadem.

Czy masz jeszcze zostawić, to tak naprawdę jednoznacznie da się stwierdzić mierząc poziom BLG na przykład dziś i za dwa dni. Jak jest taki sam, to piwo nie fermentuje. Jak nie masz czym mierzyć, to ja bym poczekał do 14 dnia dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy najtańsza woda marketowa z pH ~7.0 nadaje się do jasnych piw? 

W kranie mam bodajże 5.6 co wypada lepiej tak więc planowałem zacierać na marketowej a wysładzać kranówką. Twardość kranówki na stronie wodociągów jako "średnia". 

 

A może lepiej używać stale jednej z wymienionych do całego procesu? 

 

Pomyłka, pewik pisze o 7.6 pH w kranie.... Główne pytanie pozostaje bez zmian, nada się? 

Edytowane przez dutrasilva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie miedzi do piwa - mam kilka miedzianych kolanek, piwo na cichą i wtedy wrzucić miedź czy można na burzliwą? Oczywiście miedź będzie zdezynfekowana.

 

Na burzliwej jak jest siarka to jest szansa, ze jeszcze się sama zredukuje. Jak pod koniec cichej nadal wyczuwalna to wtedy wrzucam wygotowany drut miedziany

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy najtańsza woda marketowa z pH ~7.0 nadaje się do jasnych piw? 
W kranie mam bodajże 5.6 co wypada lepiej tak więc planowałem zacierać na marketowej a wysładzać kranówką. Twardość kranówki na stronie wodociągów jako "średnia". 
 
A może lepiej używać stale jednej z wymienionych do całego procesu? 
 
Pomyłka, pewik pisze o 7.6 pH w kranie.... Główne pytanie pozostaje bez zmian, nada się? 


Tu ważniejszy będzie skład wody, jej alkaliczność i zawartość siarczków i chlorków niż PH. Temat rzeka, do poczytania w innym temacie.

Ja mam wodę twarda, o wysokim RO używam jej jak robie piwa ciemne. Jak robię jasne kupuje Oazę z biedry. Ktoś do jasnych polecał także wodę z Tesco, która jest miękka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 27.07.2018 o 13:33, Zohan napisał:

 


Tu ważniejszy będzie skład wody, jej alkaliczność i zawartość siarczków i chlorków niż PH. Temat rzeka, do poczytania w innym temacie.

Ja mam wodę twarda, o wysokim RO używam jej jak robie piwa ciemne. Jak robię jasne kupuje Oazę z biedry. Ktoś do jasnych polecał także wodę z Tesco, która jest miękka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Oaza w różnych Biedronkach jest z różnych źródeł. Raz trafiłem na taką co miała ponad 1000 mg/ l minerałów. Inne są miękkie lub twarde, zależy co trafisz. Trzeba sprawdzać etykiet (i ufać, że są aktualne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie znowu potrzebuję Waszej pomocy kupiłem sobie taki oto zestaw: 
http://piwoszarnia.pl/imperial-polska-ipa-20l-p-796.html
Będę go zacierał bardzo prosto: 

67 C 75 min
76 C

5 min    

 

Tutaj moje pytanie jak rozplanować użycie chmielu co do gotowania i na ile czasu a co na zimno i na jak długo?? Do tego zestawu podczas gotowania brzeczki dodam też 500 białego cukru. Piwo będzie fermentowane drożdżami FM53 Kveik w temperaturze około 30 stopni. W zestawie jest też 20 g trawy cytrynowej i rozumiem że ona leci na całą cichą :) Z góry bardzo dziękuję za pomoc :) 

EDIT: Co myślicie o takiej opcji?? 
https://brewness.com/pl/recipe/polska-imperial-ipa/view

Edytowane przez pajaczeq
aktualizacja :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, pajaczeq napisał:

Panowie znowu potrzebuję Waszej pomocy kupiłem sobie taki oto zestaw: 
http://piwoszarnia.pl/imperial-polska-ipa-20l-p-796.html
Będę go zacierał bardzo prosto: 

67 C 75 min
76 C

5 min    

 

Tutaj moje pytanie jak rozplanować użycie chmielu co do gotowania i na ile czasu a co na zimno i na jak długo?? Do tego zestawu podczas gotowania brzeczki dodam też 500 białego cukru. Piwo będzie fermentowane drożdżami FM53 Kveik w temperaturze około 30 stopni. W zestawie jest też 20 g trawy cytrynowej i rozumiem że ona leci na całą cichą :) Z góry bardzo dziękuję za pomoc :) 

A nie masz w zestawie przepisu?

Bo prawde powiedziawszy to nic z tego chmielu nie nadaje sie specjalnie na zimno.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, pajaczeq napisał:

Przepis wrzuciłem do poprzedniego postu edytowałem go sekundę przed tym jak odpowiedziałeś :)

Czyli nie dajesz nic na smak/aromat w gotowaniu? Lublin na 30 minut jest bez sensu, bedziez niego tylko troche IBU i to malo.  

Daj go na samym koncu albo pare minut przed. 

Czy sybilla nadaje sie na zimno to nie mam pojecia, ale napewno nie na 14 dni, chyba ze bedziesz to robil w bardzo niskiej temperaturze. 

Wiekszosc chmieli na zimno na maks tydzien, zazwyczaj 3 do 5 dni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.