Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, koleżanki

mam problem z warką nr 5. Już 2 butelki "bomby" się zrobiły.... Fermentowała się bardzo długo, wyjechałem na majówkę i dopiero po niej zbutelkowałem. Powinno być ok, nagazowanie też nie duże. Butelki leżakują w piwnicy, w której obecnie jest 16-17 st. i nic się nie dzieje, tydzień temu po wyjęciu z piwnicy, po ok 1-2h butla strzeliła. Dzisiaj sąsiad, któremu dałem też to piwko, trzymał je w szafce w temp. pokojowej i mówił mi, że butla mu strzeliła.

Faktycznie przy otwieraniu słychać dużo ulatniającego się gazu, a przy energicznym otwarciu piwo powoli wychodzi z butelki, nie jak szampan, piana swobodnie rośnie i wychodzi.

Nie wiem co robić, czy da się np. odgazować piwo uchylając lekko kapsel? czy wtedy piwo może się zainfekować?

Dodam, że piwo w smaku jest dobre, nie ma i nie było wg. mnie żadnych oznak zakażenia (jestem początkujący to może i nawet tego nie zauważyłem).

 

 

Dodatkowe info:

Piwo uwarzone 13.04.2018, zlane do butelek 06.05.2018. Fermentowało w temp. otoczenia ok 21-22, ekstrakt 14.1 brix zszedł do 7 brix, zabutelkowano 25L ze 150g cukru (nagazowanie ok 2,4). Warka zacierana w GF z przepisy z TB, poniżej przepis:

 

Belgian Red Beer.bsmx

 

Belgian Red Beer [5]

Belgian Pale Ale

 

Parametry:

  • Początkowe blg: 13.9* (OG 1.0552)
  • Końcowe blg: 3.3* (FG 1.0125)
  • Alkohol objętościowo: 5.6%
  • Objętość: 26l
  • Czas gotowania: 60min

 

Składniki / schemat chmielenia:

  1. 3.75kg Viking Pale Ale Malt - Viking Malt (6 EBC, 62.5%)
  2. 1.25kg Melanoiden Malt - (39.4 EBC, 20.8%)
  3. 1kg Viking Pilsner Malt - Viking Malt (4 EBC, 16.7%)
  4. 10g Saaz 3.8AA (2.8IBU) granulat - Gotowanie 60min
  5. 10g Brewer's Gold 6.5AA (3IBU) granulat - Gotowanie 60min
  6. 10g Challenger 7.5AA (3.5IBU) granulat - Gotowanie 60min
  7. 10g Goldings, B.C. 5AA (2.3IBU) granulat - Gotowanie 60min
  8. 10g Saaz 3.8AA (1.2IBU) granulat - Gotowanie 15min
  9. 10g Brewer's Gold 6.5AA (1.5IBU) granulat - Gotowanie 15min
  10. 10g Challenger 7.5AA (1.7IBU) granulat - Gotowanie 15min
  11. 10g Goldings, B.C. 5AA (1.2IBU) granulat - Gotowanie 15min

 

Zacieranie:

  1. 1 (Podgrzewanie 20min) 63°C 55min
  2. 2 (Podgrzewanie 10min) 72°C 15min
  3. Mash Out (Podgrzewanie 5min) 78°C 5min

 

Notatki:

Warzenie:

13.04.2018 rok

 

Drożdze:

M21 belgian wit - 1 pokolenie

 

Ilość w fermentorze:

25,5L

 

Gęstość przed fermentacją:

14,1 brix

 

Zabutelkowano:

06.05.2018

 

Ilość do zabutelkowania:

25L

 

Gęstość po fermentacji:

7 brix

 

Nagazowanie:

2,4

 

Alkohol:

4,2%

 


Edytowane przez Jagr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tauruss napisał:

5 zł na kapsel i lekko podważasz, albo powoli odkapsluj zupełnie, poczekaj aż się trochę odgazuje i ponowne kapslowanie.

Dzięki za radę, też o tym myślałem tym bardziej, że jeszcze trochę kapsli mi zostało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Henx napisał:

Te 7 brix po fermentacji to już po korekcie refraktometru?
Ile dałeś gęstwy i ile miała czasu? 

Rozwiń co to znaczy po korekcie refraktometru?

Gęstwy wg kalkulatora, a nawet trochę więcej, raczej daję więcej niż mniej. Gęstwa miała 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jagr napisał:

Rozwiń co to znaczy po korekcie refraktometru?

Refraktometru używamy do pomiaru gęstości brzeczki przed fermentacją. W farmentującej brzeczce alkohol zaburza wynik, dlatego należy go przeliczyć w kalkulatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gawron napisał:

Refraktometru używamy do pomiaru gęstości brzeczki przed fermentacją. W farmentującej brzeczce alkohol zaburza wynik, dlatego należy go przeliczyć w kalkulatorze.

Czyli mierzyłem bez przeliczania? możecie podrzucić link do kalkulatora?

Ja używałem tego do liczenia ABV http://seanterrill.com/2012/01/06/refractometer-calculator/

Tam jest jakis wort correction factor.

 

ps. z tego co właśnie wyczytałem to powinienem używać kalkulatora z BS, niby jest dokładniejszy. Koniec końców ja podałem wartości w brix a nie w blg także można sobie to przeliczyć na blg, pytanie czy poczatkowe blg 13,71 i końcowe 2,56 (kalkulator BS2) jest w porządku?

Edytowane przez Jagr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

puściłem na dwustopniowym starterze drożdże  i dziś rano zastał mnie widok jak na zdjęciu. Czy fuzle w szyjce oznaczają ze drożdże przefermentowały cukier? Czy zabrakło im tlenu czy już skończyły się namnażać? Starter miał ok 10BLG

PS. na zdjęciu nie widać ale starter jest mocno mleczny

IMAG1841.jpg

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leonzn napisał:

puściłem na dwustopniowym starterze drożdże  i dziś rano zastał mnie widok jak na zdjęciu. Czy fuzle w szyjce oznaczają ze drożdże przefermentowały cukier? Czy zabrakło im tlenu czy już skończyły się namnażać? Starter miał ok 10BLG

Nie wiem czy używałeś mieszadła czy też nie. Startery bez mieszadła mocniej pienią, ze względu na mniejszą ilość tlenu i fermentację. Te na mieszadle również czasem potrafią wyjść. Jest to normalna rzecz. Wiele zależy od szczepu, wiru w przypadku mieszadła, brzeczki. Te farfocle (nie fuzle) to głównie garbniki z białkami i samymi drożdżami) też normalna rzecz.

Jeżeli używasz mieszadła, to staraj się nie przekraczać 2/3 pojemności kolby. Jak nie używasz mieszadła to lepiej uzyć trochę większą kolbę i nie przekraczać połowy jej pojemności. Wtedy wycieczki drożdży powinny być mniej częste. Pienienie może też oznaczać, że było za mało tlenu, w takim wypadku można podkręcić troszkę obroty na mieszadle. Będzie szybsza wymiana gazów.

 

Jak piana opadła możesz założyć, że większość cukrów już jest przejedzona.

Swoje startery dla pewności trzymam około 24 godzin +/-. Czasem krócej częściej dłużej.

 

To że jest mleczny to bardzo dobrze. Widać że drożdże miały dobrze i się namnożyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Daniel() napisał:

Nie wiem czy używałeś mieszadła czy też nie. Startery bez mieszadła mocniej pienią, ze względu na mniejszą ilość tlenu i fermentację. Te na mieszadle również czasem potrafią wyjść. Jest to normalna rzecz. Wiele zależy od szczepu, wiru w przypadku mieszadła, brzeczki. Te farfocle (nie fuzle) to głównie garbniki z białkami i samymi drożdżami) też normalna rzecz.

Jeżeli używasz mieszadła, to staraj się nie przekraczać 2/3 pojemności kolby. Jak nie używasz mieszadła to lepiej uzyć trochę większą kolbę i nie przekraczać połowy jej pojemności. Wtedy wycieczki drożdży powinny być mniej częste. Pienienie może też oznaczać, że było za mało tlenu, w takim wypadku można podkręcić troszkę obroty na mieszadle. Będzie szybsza wymiana gazów.

 

Jak piana opadła możesz założyć, że większość cukrów już jest przejedzona.

Swoje startery dla pewności trzymam około 24 godzin +/-. Czasem krócej częściej dłużej.

 

To że jest mleczny to bardzo dobrze. Widać że drożdże miały dobrze i się namnożyły.

Tak, używałem mieszadła na max obrotach (mam mala pastylkę wiec wir jest tak na 1/6 wysokości cieczy). Robilem odzysk z Grodziskiego i juz od samego początku w malej kolbie również miałem b duze pienienie. Bede trzymał dla pewności 24h. Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, leonzn napisał:

Tak, używałem mieszadła na max obrotach (mam mala pastylkę wiec wir jest tak na 1/6 wysokości cieczy). Robilem odzysk z Grodziskiego i juz od samego początku w malej kolbie również miałem b duze pienienie. Bede trzymał dla pewności 24h. Dzieki za pomoc

Brzeczka startowa bogata albo w beta-glukany lub białka (żyto, dużo pszenicy) ma większą tendencję do pienienia. Łącząc to z jakimiś szybkimi drożdżami wędrówka drożdży jest o wiele bardziej prawdopodobna. Jak nie warzysz dużo to polecam kupić jany suchy ekstrakt słodowy z przeznaczeniem właśnie na startery. Zachowuje się prawie zawsze tak samo. Podnosi koszty ale oszczędza miejsce.

Edytowane przez Daniel()
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Daniel() napisał:

Brzeczka startowa bogata albo w beta-glukany lub białka (żyto, dużo pszenicy) ma większą tendencję do pienienia. Łącząc to z jakimiś szybkimi drożdżami wędrówka drożdży jest o wiele bardziej prawdopodobna. Jak nie warzysz dużo to polecam kupić jany suchy ekstrakt słodowy z przeznaczeniem właśnie na startery. Zachowuje się prawie zawsze tak samo. Podnosi koszty ale oszczędza miejsce.

zawsze do starterów używam jasnego ekstraktu. Pewnie specyfika drozdzy.

Mam dodatkowe pytanie , czy moge dla ścięcia kosztów mrozić brzeczke w celu późniejszego wykorzystania na startery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, leonzn napisał:

zawsze do starterów używam jasnego ekstraktu. Pewnie specyfika drozdzy.

Mam dodatkowe pytanie , czy moge dla ścięcia kosztów mrozić brzeczke w celu późniejszego wykorzystania na startery?

Jasne że tak. Ale lepiej unikać mocno chmielonych i tych po piwach ciemnych, oraz tam gdzie było dużo słodów karmelowych/spacjelnych. W namnażaniu benefitem jest gdy brzeczka ma dużo cukrów fermentowalnych oraz zapas mikro i makro elementów. Tam gdzie jest dużo słodów podstawowych tych składników jest trochę więcej.

Możesz też odebrać trochę brzeczki przedniej i wygotować ją w oddzielnie. Wtedy masz większe blg i można trzymać w mniejszych butelkach, przed uzyciem rozcieńczać. Taka brzeczka nie będzie jeszcze chmielona. Minusem jest trochę więcej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie. Jako że muszę wyjechać w czwartek wieczorem a w sobotę mija dzień końca fermentacji burzliwej (14dni) to czy przelewając ją na cichą po 12 dniu fermentacji zrobi jakąś różnicę? Czy w ogóle to przelewać bo różne opinie na ten temat chodzą? Od czasu gotowania tj. 23.06 nie dokonywałem żadnego pomiaru, nic nie otwierałem, fermentuje samo w sobie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, hadi0615 napisał:

Witam.

 

Mam pytanie. Jako że muszę wyjechać w czwartek wieczorem a w sobotę mija dzień końca fermentacji burzliwej (14dni) to czy przelewając ją na cichą po 12 dniu fermentacji zrobi jakąś różnicę? Czy w ogóle to przelewać bo różne opinie na ten temat chodzą? Od czasu gotowania tj. 23.06 nie dokonywałem żadnego pomiaru, nic nie otwierałem, fermentuje samo w sobie.

 

 

Dzien konca fermentacji burzliwej??

Umowiles sie z drozdzami czy to jakies korpodrozdze, ktore wiedza co to deadline?

Co to w ogole za piwo? Moze nie ma sensu przelewac? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dzien konca fermentacji burzliwej??
Umowiles sie z drozdzami czy to jakies korpodrozdze, ktore wiedza co to deadline?
Co to w ogole za piwo? Moze nie ma sensu przelewac? 
 


Być może powiedziałem im kiedy mają skończyć choć nie pamiętam do końca...

Piwo ŻYTNIA IPA 17°Blg z zestawu od marxam.pl.
Fermentacja burzliwa według przepisu ma trwać 14 dni więc kończy się 7.07.18.
Następnie cicha kolejne 14 dni.
Wyjeżdżam w czwartek wieczór więc nie będę wstanie tego przelać na cichą po 14 dniach fermentacji burzliwej.

Sorry, to moje pierwsze piwo.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hadi0615 napisał:


 

 


Być może powiedziałem im kiedy mają skończyć choć nie pamiętam do końca...

Piwo ŻYTNIA IPA 17°Blg z zestawu od marxam.pl.
Fermentacja burzliwa według przepisu ma trwać 14 dni więc kończy się 7.07.18.
Następnie cicha kolejne 14 dni.
Wyjeżdżam w czwartek wieczór więc nie będę wstanie tego przelać na cichą po 14 dniach fermentacji burzliwej.

Sorry, to moje pierwsze piwo.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
 

 

Jak nie zbierasz drozdzy, a zapewne nie zbierasz bo to pierwsza warka to olej cicha. 

Nic sie zlego nie stanie a moze byc tylko lepiej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Lasek napisał:

Jak nie zbierasz drozdzy, a zapewne nie zbierasz bo to pierwsza warka to olej cicha. 

Nic sie zlego nie stanie a moze byc tylko lepiej. 

 

Można ominąć cichą i przykładowo zamiast 7/7 dni fermentacji (burzliwa + cicha) zostawić spokojnie w fermentorze na 14 dni bez przelewania na cichą i przed samym rozlewem dopiero przelać sobie do drugiego fermentora by nie zlać drożdży na refermentację w butelkach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.