Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, Hobbysta napisał:

Dobra śruta, czy ciutke dokręcic jeszcze śrubę? (są pojedyncze całe ziarna) pierwszy raz śrutuje emoji4.png

 

Trochę przykręć, ja tam widzę więcej niż "pojedyncze całe ziarna" :)

Jakiego śrutownika używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim egzemplarzu niestety nie dało się dobrze wyregulować tarcz i jak miało nie być całych ziaren to część była ześrutowana na mąkę. A zaspałem z reklamacją.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! 

Chmielicie piwa w kegu bezpośrednio po "burzliwej"? Chcę wrzucić 50g szyszki ale nie wiem, czy sypnąć luzem czy może napchać do wygotowanego woreczka? Obciążać to czy dać pływać po powierzchni? Przed wyszynkiem wyciągnąć czy zostawić do ostatniej kropli piwa? 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, daniol88 napisał:

Mogę dzień wcześniej (około 24h) przed zacieraniem skleikować płatki pszeniczne?

Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie. W celu uniknięcia skiśnięcia, radzę po przygotowaniu kleik schłodzić, i trzymać w lodówce do czasu momentu zacierania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, daniol88 napisał:

Mogę dzień wcześniej (około 24h) przed zacieraniem skleikować płatki pszeniczne?

A ile masz tych płatków? Powinny się skleikować podczas zacierania. Pszeniczne kleikują się z tego co pamiętam w temp. 58-64C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jancewicz napisał:

A ile masz tych płatków? Powinny się skleikować podczas zacierania. Pszeniczne kleikują się z tego co pamiętam w temp. 58-64C.

Około 2 kg bo będę robić Witbiera.

Postanowiłem, że nie będę kleikował dzień wcześniej.  

Pojawiła się u mnie taka myśl kleikowania dzień wcześniej aby skrócić proces warzenia. Ostatnio mimo 20 minut kleikowania w 70C słabo mi się płatki rozgotowały.

 Mam wrażenie, że też przez to straciłem na wydajności bo uzyskałem niższe blg. Tym razem wydłuże czas zacierania w 64C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daniol88 napisał:

Ostatnio mimo 20 minut kleikowania w 70C słabo mi się płatki rozgotowały.

Jak kleikujesz, to normalnie doprowadź do wrzenia, nie musi to wcale długo trwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie skalowania warki jeśli chodzi o wydajność. Zakładając że mam wydajność 70% a autor receptury podaje ilość składników na 90% których surowców powinienem dodać więcej żeby uzyskać ilość brzeczki nastawnej jak w recepturze o tych samych parametrach? Czy powinienem dodać wszystkich składników proporcjonalnie więcej łącznie z słowami karmelowymi i palonymi zachowując identyczne proporcje? Czy może powinienem zwiększyć tylko ilość słodu podstawowego? Zmienią się proporcje ale zostanie cały czas tyle samo jeśli chodzi o ilość na litr. 

 

Druga kwestia to zmniejszając wielkość warki np z 20 na 10 litrów wystarczy ze zmiejsze ilość o polowe czy powinienem jeszcze o czymś pamiętać? 

 

Przy okazji zapytam czy ktoś z was próbował robić  cold crash bez lodówki trzymając fermentor w wodzie z lodem? Zastanawia mnie czy może się to udać? 

Dzieki i pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fradio skoro masz mniejszą wydajność to na każdym słodzie (teoretycznie) więc... 

Skoro zamiast 20L z receptury chcesz 10L to dziel na pół...

Cold crash to zbicie temperatury do zamierzonego poziomu i utrzymanie jej takiej, więc każdy sposób jest skuteczny, choć nie każdy jest wygodny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem dzięki za odpowiedź.

Tak tez myślałem ale wolałem się upewnić żeby przez przypadek nie zrobic karmelowego ulepku;) 

 

Mam jeszcze pytanie pomocnicze odnośnie cukru, palonego jęczmienia. Jeśli zwięsze ilość słodów o przepuśmy 10% żeby uzyskać  ilość założona w recepturze to ilość cukru czy jęczmienia pozostawiam tą samą czy też zmieniam? Wydajność cukru się nie zmiania, a jęczmień nie wpływa chyba na wydajność, wiec wydaje się ze ilość powinna pozostać bez zmian. Ale z drugiej strony będzie ich procentowo mniej. 

 

Może trochę błache pytania ale próbuje zrozumieć jak to działa i dlaczego. 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowiec bawiących dajesz na kolor i poniekąd na smak. Skoro inne zwiekszasz to w stosunku do barwiacego znowu rozjasnisz, czyli... ?

Użyj jakiegokolwiek programu do układania receptur, zobaczysz obrazowo i liczbowo co i w jaki sposób wpływa na zasyp. Nawet cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia i cierpliwość. 

 

Pytania pojawiły mi się po tym jak uwarzylem belgian ale i wydajność wyszła mi sporo niższa niż w recepturze, a po wrzuceniu do programu wyszło ze musiałbym mieć wydajność powyżej 90%. 

 

W programie na pewno się pobawię tylko nie byłem pewny jak to wpływa na smak bo można zwiększyć blg w rożny sposób.  Teraz wiem na co zwracać uwagę. 

 

Milego dnia i udanych warek;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że mamy już praktycznie lato mam pewien problem. Chce uwarzyć piwo bez lodówki styropianowej nie pytajcie dlaczego po prostu chce coś sprawdzić...

Problem polega na tym że bardzo chciałem zrobić White IPE, jednak nie wiem czy użycie drożdży do piw pszenicznych będzie tutaj dobrym rozwiązaniem ?

1. Mauribrew Weiss temp fermentacji 18-30

2. Mangrove Jack's -French Saison temperatura fermentacji 26-32

 

Które z nich mogły by się nadać do White IPY ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kaktusr napisał:

Jako że mamy już praktycznie lato mam pewien problem. Chce uwarzyć piwo bez lodówki styropianowej nie pytajcie dlaczego po prostu chce coś sprawdzić...

Problem polega na tym że bardzo chciałem zrobić White IPE, jednak nie wiem czy użycie drożdży do piw pszenicznych będzie tutaj dobrym rozwiązaniem ?

1. Mauribrew Weiss temp fermentacji 18-30

2. Mangrove Jack's -French Saison temperatura fermentacji 26-32

 

Które z nich mogły by się nadać do White IPY ?

jeżeli nie masz dostępu do s33/t58 czy płynnych to od biedy te drugie. zdecydowanie nie pierwsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie znalazlem niestety watku o filtracji a bardzo mnie ten temat meczy, poniewaz jestem po kilku warkach, niby wszystko pieknie, piwka klarowne ale niestety ten osad mnie dobija.

Moglby mi ktos polecic "jakies cos" do filtracji przy przelewaniu z fermentatora do butelek? Dodam iz mam szklany fermentator wiec piwo przelewam do butelek za pomoca pompki z tego wzgledu zawsze jakies drobinki osadu sie przedostaja. Najlepiej jakby bylo to w miare elastyczne i miesilo sie w miare w lejku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie znalazlem niestety watku o filtracji a bardzo mnie ten temat meczy, poniewaz jestem po kilku warkach, niby wszystko pieknie, piwka klarowne ale niestety ten osad mnie dobija.
Moglby mi ktos polecic "jakies cos" do filtracji przy przelewaniu z fermentatora do butelek? Dodam iz mam szklany fermentator wiec piwo przelewam do butelek za pomoca pompki z tego wzgledu zawsze jakies drobinki osadu sie przedostaja. Najlepiej jakby bylo to w miare elastyczne i miesilo sie w miare w lejku.
A cichą fermentację stosujesz?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Hanys93 said:

Panowie nie znalazlem niestety watku o filtracji a bardzo mnie ten temat meczy, poniewaz jestem po kilku warkach, niby wszystko pieknie, piwka klarowne ale niestety ten osad mnie dobija.

Moglby mi ktos polecic "jakies cos" do filtracji przy przelewaniu z fermentatora do butelek? Dodam iz mam szklany fermentator wiec piwo przelewam do butelek za pomoca pompki z tego wzgledu zawsze jakies drobinki osadu sie przedostaja. Najlepiej jakby bylo to w miare elastyczne i miesilo sie w miare w lejku.

A osad masz z drożdży czy chmielenia na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większego osadu drożdżowego unikniesz dekantując piwo po burzliwej na cichą. Przed rozlewem do butelek tak samo, a jeśli było chmielenie na zimno to obowiązkowo.

Po chmieleniu korzystam z takiej oto siatki: http://twojbrowar.pl/pl/warzelnia-browaru/800-torba-filtracyjna.html

I od tamtej pory nie mam problemu ani z większym osadem drożdżowym, ani resztkami chmielin w butelkach.

 

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.