Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Ja chyba się starzeje. Bo nauka przynosi mi bardzo dużo satysfakcji!

Do sesji przygotowuje się bez większych problemów. Nawet z 6 tygodniową córką w domu dałem radę się przygotować do egazminu (przy pracy na pełem etat).

 

Zauważyłem, że ciężko się zebrać do nauki, ale jak już się wkręcę, powiedzmy to 10-20 minut, to z reszta leci z górki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może udałoby się zebrać jakiś forumowy mały team do pomocy w tych pracach ? Myślę, że w parę osób, dobrze rozdzielając zadania uda nam się to w kilka wieczorów. Jeżeli uważacie, że tak to stworzę osobne wątki i tam będziemy działać.

Jak będzie taka potrzeba, to chętnie pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu:

Proponuję coś takiego: za pierwszym razem podczas wejścia na forum wyskakiwała by informacja gigantycznymi literami od czego zacząć - coś w stylu okienka wyskakującego np. na stronach z alkoholem: "czy masz ukończone 18 lat" albo podaj datę urodzenia. Najlepiej jeszcze z tego okienka link do wiki albo FAQ. Nie znam się na technicznych aspektach zamontowania tego ale myślę, że w wielu przypadkach by to wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was , starych wyjadaczy( czy raczej wypijaczy) piwnych, serdecznie. Jestem kompletnie początkujący ale już zarażony tematem piwa :) Przede wszystkim jestem pełen podziwu dla wiedzy jaką niektórzy posiedli na temat tego "barbarzyńskiego" :) napoju.( tak ponoć mówili Rzymianie pijący wino o naszych potomkach z północy pijących piwo) Mam nadzieję ,że kiedyś do Was dołączę i będę mógł rozmawiać jak równy z równym . No ale to jeszcze nie teraz :) Dziś jest 7 dzień fermentacji mojego pierwszego brew kita ( Lager coopers) i mój cukromierz wskazuje 3stopnie Ballinga i nie chce zejść niżej . Już nic nie bulgocze . Co mam robić , pomóżcie, przelewać już do butelek? czy jeszcze trzymać ? Dodam tylko ,że na początku , przed dodaniem drożdży , ballingomierz wskazywał około 10 stopni ( brązowe pole) czyli powinien chyba zejść co najmniej do 2 stopni? podpowiedzcie proszę . Piwofun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega piwofun jest właśnie żywym przykładem , że brakuje takiego właśnie wątku "Dla początkujących" , pewnie nazwa skierowała Cię tutaj do napisania pierwszego postu ? Taki temat jak ten pasowałoby wyczyścić / stworzyć od nowa i jakoś wytłuścić jak koledzy radzili wyżej i pewna część nowych użytkowników pytałaby tutaj zamiast zakładać nowe wątki. Ostry dyżur cieszy się sporą popularnością i takiego wątku brakuje w piaskownicy. Też jestem początkujący , ale jeśli jakoś mogę pomóc w tworzeniu takiego FAQ , to chętnie wezmę udział.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jest 7 dzień fermentacji mojego pierwszego brew kita ( Lager coopers) i mój cukromierz wskazuje 3stopnie Ballinga i nie chce zejść niżej . Już nic nie bulgocze . Co mam robić , pomóżcie, przelewać już do butelek? czy jeszcze trzymać ?

 

Litości, kolego, przecież sam polubiłeś mój krótki elaboracik dotyczący zadawania w kółko tych samych pytań. Wielokrotnie na forum była już odpowiedź na to pytanie, a brzmi: Zmierz BLG, potem zmierz po 3 dniach, jak nie spada, to butelkuj.

Co prawda 3 stopnie BLG, to ponoć za dużo w przypadku brewkita, ale tak może ma być, nie wiemy jakich drożdży użyłeś, nie wiemy, w jakiej temperaturze fermentowałeś, czy przypadkiem ich nie uśpiłeś, czy przyłożyłeś się do napowietrzania... czynników wpływających na przebieg fermentacji może być wiele, poczytaj wiki i forum dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazda osoba, ktora rejestruje sie na tym forum dostaje pakiet podstawowych informacji na temat forum.

Problem jest taki, ze przecietny uzytkownik internetu nie czyta instrukcji, ale szuka szybkich odpowiedzi.

FAQ na pewno by sie przydalo, ale nie zmieni to faktu, ze tego typu pytania ciagle beda sie pojawiac. Po to tak naprawde zostala stworzona piaskownica piwowarska, by tego typu pytania nie mieszaly sie z bardziej zaawansowanymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Będę sprawdzał na Wiki zanim zacznę zawracać dupę ( ładna tablica :) ). Musicie jednak zrozumieć ,że jak ktoś jest świeży w jakimkolwiek temacie to zawsze będzie " zawracał dupę " . To taki trochę pierwszoklasita , który po jakiś czasie awansuje ( lub nie) do drugiej klasy a na jego miejsce znowu przyjdą pierwszoklasiści - i tak to życie się toczy. Dobry nauczyciel ma zawsze dużo cierpliwości. W każdym razie dzięki za podpowiedzi dotyczące mojej pierwszej warki. Zrobię tak jak radzicie - potrzymam jeszcze kilka dni i zabutelkuje. Najwyżej wypije " zakażone" i tak będzie lepsze niż Tyskie :) W między czasie przeczytam więcej informacji i rozpocznę druga warkę , potem trzecią itd. aż w końcu się nauczę . Trzymajcie się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Będę sprawdzał na Wiki zanim zacznę zawracać dupę ( ładna tablica :) ). Musicie jednak zrozumieć ,że jak ktoś jest świeży w jakimkolwiek temacie to zawsze będzie " zawracał dupę " .

 

Nie wiem, czy to nieprecyzyjne wyrażenie myśli, czy zwyczajna szczerość, ale właśnie się przyznałeś do tego, że niezbyt uważnie przeczytałeś wiki. Co do drugiego zdania, to nie każdy początkujący "zawraca dupę" o byle co, są tacy, co czytają forum i wiki przez długie godziny i nie muszą takich pytań zadawać.

 

Nam nie chodzi tutaj wszystkim o święty spokój, czy niezawracanie dupy, bo po to jest forum i po to jesteśmy, aby zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, korzystać z wiedzy i się nią dzielić. Proszę cię jednak o nietłumaczenie się w taki sposób, jak to czynisz, bo mnie wyszukanie odpowiedzi na twoje pytanie zajęło mniej niż minutę, proszę bardzo: https://www.google.pl/#sclient=psy-ab&q=site:piwo.org+brewkit+butelkowa%C4%87&oq=site:piwo.org+brewkit+butelkowa%C4%87&gs_l=hp.3...585.7755.0.8130.32.32.0.0.0.0.275.3557.18j12j2.32.0...0.0...1c.1.17.psy-ab.HENIlcUAJy4&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.48175248,d.Yms&fp=467d9f9c919879a7&biw=1280&bih=813

 

I powchodziłem na takie tematy:

 

http://www.piwo.org/topic/4942-butelkowanie-przy-3%C2%B0blg-brewkit-coopers-draught/

 

http://www.piwo.org/topic/3151-czy-juz-butelkowac/

 

http://www.piwo.org/topic/5970-brewkit-przestal-pracowac-po-dwoch-dniach/

 

http://www.piwo.org/topic/9766-pytania-i-watpliwosci-co-do-pierwszego-brewkita/

 

Teraz mi odpowiedz na pytanie, czy jest to trudne, lub czasochłonne? Mnie się wydaje, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego by się nie zrobiło pytania w stylu "po 3 dniach nie bulka mogę butelkować?" będą pojawiać się zawsze. Kwestia jak postępować z takimi ludźmi:

 

Ignorować

Szydzić z nich

Dawać ban za nie czytanie regulaminu

Kulturalnie odsyłać do wiki/faq

Cierpliwie tłumaczyć (opcja hard dla mających zacięcie)

 

?

 

Ja przeczytałem piaskownicę zanim uwarzyłem pierwsze piwo chyba 20 albo 30 stron (akurat miałem chwilkę na wykładach) i cały czas powtarzały się ciągle te same tematy i pytania. Taka jest specyfika tego działu i chyba po to został stworzony tak jak napisał Makaron.

Spora część z zakładających je teraz sama kuma czaczę i doradza innym.

 

Nie żebym popierał ciągłe pisanie nowych postów z pytaniami o to samo, ale skoro i tak temu całkowicie zaradzić nie można to po co się denerwować i walczyć z wiatrakami?

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jak postępować z takimi ludźmi:

 

Ignorować

Szydzić z nich

Dawać ban za nie czytanie regulaminu

Kulturalnie odsyłać do wiki/faq

Cierpliwie tłumaczyć (opcja hard dla mających zacięcie)

 

?

 

 

Ignorowac.

Moze ktos inny bedzie mial cierpliwosc by odpowiedziec na zadane pytania. Jesli nie to pytanie zostanie bez odpowiedzi i moze to skloni dana osobe by szykac informacji w wiki czy na forum.

Z cala pewnoscia nie mam zamiaru tolerowac szydzenia z innych uzytkownikow forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu:

Proponuję coś takiego: za pierwszym razem podczas wejścia na forum wyskakiwała by informacja gigantycznymi literami od czego zacząć - coś w stylu okienka wyskakującego np. na stronach z alkoholem: "czy masz ukończone 18 lat" albo podaj datę urodzenia. Najlepiej jeszcze z tego okienka link do wiki albo FAQ. Nie znam się na technicznych aspektach zamontowania tego ale myślę, że w wielu przypadkach by to wystarczyło.

To jest na pewno najlepsze rozwiązanie. Rejestruje się nowy uczestnik i od razu ma przed oczami nawet nie link, a wszelkie podstawowe informacje dotyczące warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy takimi obliczeniami. W naszym przypadku to mało istotne. Jeśli z zestawu na 20 litrów wyjdzie Ci 19 czy nawet 18 litrów, to żaden dramat, ważniejszy jest efekt, niż jakieś tam liczby. Nigdy nie mierzę wydajności, do niczego mi to nie jest potrzebne. Zresztą z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że zanim zaczniesz warzyć będziesz dokładnie wiedział ile piwa otrzymasz.

Składniki niesłodowane też uwzględniasz.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytalem czysto teoretycznie. zacieralem dopiero 3 warki i z uzyskaniem dwudziestu kilku litrow o odpowiednim blg nie mialem prolemow. a pytanie stad, ze wczoraj warzylem stout owsiany i stwierdzilem, ze przeciez bez pol kg platkow dostal bym ten sam litraz, a liczac wydajnosc waga platkow ja obniza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przelewaniu (zwłaszcza całości) niepotrzebnie napowietrzysz brzeczkę. Wydaje mi się, że lepiej przenosić za pomocą małego garnka/rondla.

Swoją drogą to dobrze jest przenosić na bieżąco i od razu podgrzewać, by po skończeniu wysładzania nie czkać zbyt długo na zagotowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedna watpliwosc. czy po skonczonym wysladzaniu brzeczke mozna po prostu przelac z wiadra do gara, czy jest to nie wskazane? do tej przenosilem przy uzyciu malego garnka, ale nie wiem czy taki sposob jest konieczny.

Można tak zrobić. Nie demonizujmy tego napowietrzenia brzeczki, co z tego, że powoduje ono szybsze starzenie się piwa? A kto z nas trzyma piwo miesiącami w piwnicy? Podejrzewam, że po pół roku to większość naszych piw jest już tylko wspomnieniem, więc i tak nie ma szans się zestarzeć. A powstanie różnych zapachów? Czasem może to być zapach czarnej porzeczki, więc całkiem przyjemny ;)

Najlepszym sposobem jest wysłodzenie np 5 litrów, wlanie do kotła i rozpoczęcie podgrzewania, tu wysładzamy tam podgrzewamy. I podgrzewanie i wysładzanie to długie procesy, w ten sposób można je wykonywać w zasadzie jednocześnie, oszczędzając czas.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.