Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Siateczka się nie sprawdza bo chmiel w niej zbija się i słabo oddaje swoje właściwości do brzeczki.

 

Starsan działa szybciej niż Saniclean. Są to środki do dezynfekcji a nie do mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sebaseba1987 napisał:

Nie rozumiem tylko po co miałyby mi być 2 wiadra bez kranu. Chyba, że chodzi o możliwość nastawienie kolejnej warki, kiedy pierwsza się fermentuje?

Jeśli przelewasz na „cichą” to musisz mieć w co przelać. Fermentacja w wiadrach bez kraników, filtracja i rozlew w wiadrze z kranikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Wam za wskazówki, ogólnie to jaram się otworzeniem browaru jak łysy nowym dresem  ale chcę też się do tego w miarę możliwości przyłożyć, dlatego tyle pytań. 

Pozdrawiam i lecę z tematem

 

Masz na myśli odkupić używaną, czy może na forum ktoś je wykonuję na sprzedaż?

Na forum jest kolega który wykonuje na zamówienie nazywa się bodajże 511201

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Henx napisał:
Jeśli przelewasz na „cichą” to musisz mieć w co przelać. Fermentacja w wiadrach bez kraników, filtracja i rozlew w wiadrze z kranikiem. 

No tak, co by się nie trzeba było modlić za dużo
 

Edytowane przez Sebaseba1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przelewasz na „cichą” to musisz mieć w co przelać. Fermentacja w wiadrach bez kraników, filtracja i rozlew w wiadrze z kranikiem. 
Ja się chyba zdecyduje na przejście na fermentacje w fermentorze bez kranika bo te z kosztują jakieś niebotyczne pieniądze za kawałek plastiku więcej zresztą przekonał mnie argument ze takie bez dziury są do użytku potem np na słód + większe bezpieczeństwo podczas fermentacji i mniej kusi co chwila sprawdzać BLG :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, kilka nurtujących mnie pytań na które pewnie ktoś z was zna odpowiedź:)

 

1)Czy jest sens zbierać gęstwę z FESa 17Blg czy też IIPA 19blg które stały na drożdżach około miesiąca? Nadaje się to jeszcze do czegoś czy bezpieczniej wylać? (S04 i Us05)

 Do jakiego blg zbieracie gęstwę z dobrymi rezultatami?

 

2) Powinno się używać gęstwy z słabszego do mocniejszego i jaśniejszego do ciemniejszego, więc zakładam że dodanie wyżej wymienionej gęstwy do jakiejś jasnej 12blg będzie gorszym wyjściem niż paczki suchych.  Zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem, bo mam obie możliwości.

 

3) Jest jakiś powód dla którego często poleca się dezynfekcję słoika/łyżki do zbierania gęstwy wrzątkiem a nie oxi czy desprejem? I analogicznie w przypadków kapsli, skoro wrzątek jest podobno mniej skuteczny i mało wygodny?

 

4) Planuje kupić śrutownik. Czy ktoś ma doświadczenia z takim śrutownikiem? Eco victoria?

https://homebrewshop.be/fr/mills-scoops/577-moulin-a-malt-eco-en-fonte.html

 

Dziękuję serdecznie za pomoc:)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, kilka nurtujących mnie pytań na które pewnie ktoś z was zna odpowiedź:)
 
1)Czy jest sens zbierać gęstwę z FESa 17Blg czy też IIPA 19blg które stały na drożdżach około miesiąca? Nadaje się to jeszcze do czegoś czy bezpieczniej wylać? (S04 i Us05)
 Do jakiego blg zbieracie gęstwę z dobrymi rezultatami?
 
2) Powinno się używać gęstwy z słabszego do mocniejszego i jaśniejszego do ciemniejszego, więc zakładam że dodanie wyżej wymienionej gęstwy do jakiejś jasnej 12blg będzie gorszym wyjściem niż paczki suchych.  Zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem, bo mam obie możliwości.
 
3) Jest jakiś powód dla którego często poleca się dezynfekcję słoika/łyżki do zbierania gęstwy wrzątkiem a nie oxi czy desprejem? I analogicznie w przypadków kapsli, skoro wrzątek jest podobno mniej skuteczny i mało wygodny?
 
4) Planuje kupić śrutownik. Czy ktoś ma doświadczenia z takim śrutownikiem? Eco victoria?
https://homebrewshop.be/fr/mills-scoops/577-moulin-a-malt-eco-en-fonte.html
 
Dziękuję serdecznie za pomoc:)
 
 
 
Na 3 mogę Ci odpowiedzieć, że wrzątek nic po sobie nie zostawi na łyżce i ją skutecznie zdezynfwkuje, a desprej/oxi może źle wpłynąć na drożdże bo np coś zostanie na łyżce.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Fradio napisał:

1)Czy jest sens zbierać gęstwę z FESa 17Blg czy też IIPA 19blg które stały na drożdżach około miesiąca? Nadaje się to jeszcze do czegoś czy bezpieczniej wylać? (S04 i Us05)

 Do jakiego blg zbieracie gęstwę z dobrymi rezultatami?

Piwo też Ci przefermentuje i na takiej gęstwie. Jednakże, nie jest to zalecane. Przy takim ekstrakcie gęstwa jest mocno sfatygowana, głównie, że względu na sporą ilość alkoholu i dość długi czas kontaktu. Żywotność drożdży po takim czasie będzie słaba i ciężko stwierdzić ile jej zadać. Zapewne też odbije się to na jakości.

 

40 minut temu, Fradio napisał:

2) Powinno się używać gęstwy z słabszego do mocniejszego i jaśniejszego do ciemniejszego, więc zakładam że dodanie wyżej wymienionej gęstwy do jakiejś jasnej 12blg będzie gorszym wyjściem niż paczki suchych.  Zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem, bo mam obie możliwości.

Jak masz suche to uwodnij i je zadaj.

 

19 minut temu, Hobbysta napisał:

3) Jest jakiś powód dla którego często poleca się dezynfekcję słoika/łyżki do zbierania gęstwy wrzątkiem a nie oxi czy desprejem? I analogicznie w przypadków kapsli, skoro wrzątek jest podobno mniej skuteczny i mało wygodny?

Wrzątek przy krótkim kontakcie nie dezynfekuje. W książkach/artykułach częściej jest proponowane opalanie łyżki nad płomieniem gazowym aniżeli wrzątkiem. Chyba nie spotkałem się z polecaniem użycia wrzątku. Jeżeli chcesz użyć wrzątku to musisz naczynie wygotować, z tego co pamiętam zalecany czas kontaktu z wrzątkiem to przynajmniej 10 minut. 

Swoje kolby/naczynia zalewam całkowicie mocniejszym roztworem OXI i zostawiam, nadwęglan sodu traktuje jako środek czyszczący. Następnie płukam wodą a do dezynfekcji używam StarSanu.

 

45 minut temu, Fradio napisał:

4) Planuje kupić śrutownik. Czy ktoś ma doświadczenia z takim śrutownikiem? Eco victoria?

https://homebrewshop.be/fr/mills-scoops/577-moulin-a-malt-eco-en-fonte.html

Nie używałem nigdy tego modelu. Miałem kiedyś podobny innej marki, ale skończył swój żywot. Mogę Ci polecić ten śrutownik, (a raczej gniotownik, robi je jeden z kolegów na tym forum) na hasło piwo.org jakiś czas temu była zniżka, nawet spora. W moim przekonaniu jest wart swojej ceny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Jeśli chodzi o śrutownik to na tą chwilę wolałbym zostać przy czymś trochę tańszym. To mój pierwszy sezon więc wydatków było aż nadto.

 

 

27 minut temu, Kucyk98 napisał:

Witam. Mam pytanie. Czy po przelaniu do tanka na cicha co najlepiej dodać by nagazować naturalnie piwo i potem je spokojnie nagazowane rozlać do butelek.

Żeby nagazować piwo cukier dodaje się tuż przed butelkowaniem. Najlepiej w postaci zagotowanego i ostudzonego syropu. Jeśli cukier dodasz do fermentora na dłużej niż na czas samego butelkowania to drożdże zjedzą ci cały cukier a gaz uleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kucyk98 napisał:

Witam. Mam pytanie. Czy po przelaniu do tanka na cicha co najlepiej dodać by nagazować naturalnie piwo i potem je spokojnie nagazowane rozlać do butelek.

 

o takie coś Ci chodzi? 

Edytowane przez Henx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Henx napisał:

 

o takie coś Ci chodzi? 

W tym przypadku jest dodawany gaz z butli. A ja chciałbym z tanka zrobić coś na rodzaj wielkiej butelki w której nagazuje piwo. Żeby odkrecajac kranik mogło lecieć nagazowane piwo. Nagazowane naturalnie a nie sztucznie z butli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Henx napisał:

Chodziło mi o napełnianie butelek już nagazowanym piwem. 

Owszem przelewać do butelek i dac komuś na poczęstunek ale tez myślałem by w lato nie trzymać piwa w lodówce tylko chłodnej piwnicy i pic gdy mam ochotę. Rodzaj dużego naturalnie gazowanego piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was stosuje dzbanek filtrujący Dafi/Brita do filtrowania kranówki z której warzy piwo ? Do tej pory uwarzyłem 2 warki na łódzkiej kranówie i jakoś tak bez szału i zastawiałem się nad przefiltrowaniem wody przed warzeniem przez dzbanek. Problem polega na tym że pierwszy wkład który miałem w dzbanku który niby dodaje magnez był w miarę ok, jednak przy obecnym zwykłym filtrze unimax woda wydaje mi się w smaku jakaś gorzkawa i boje się co wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja filtrowałem dwa czy trzy razy i nie zauważyłem specjalnej różnicy w piwie. Za to na dobrej źródlance + dodatek soli już tak.

 

Poza tym przefiltrowanie 30l przez brite trwa wieki.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja filtrowałem dwa czy trzy razy i nie zauważyłem specjalnej różnicy w piwie. Za to na dobrej źródlance + dodatek soli już tak.
 
Poza tym przefiltrowanie 30l przez brite trwa wieki.
 
Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka
 
 
 
 
Ile dajesz soli na warke 20l ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile dajesz soli na warke 20l ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Zależy jakie sole i jakie piwo. Poszukaj sobie "water profile calculator".

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódzka woda z ujęcia głębinowego jest wodą twardą i nic więcej jej nie dolega.

Filtrowanie przez Britę mija się z celem, bo mała wydajność takich filtrów.

Można zmiękczyć poprzez zagotowanie i odstawienie, a następnie delikatne zlanie znad osadu.

Można mieszać z destylowaną w różnych proporcjach.

 

Ja tam nie narzekam na piwa zrobione na Łódzkiej wodzie z ujęcia głębinowego i nic z nią nie kombinuję, z tym że lubię ciemne piwa.

Do jasnych bym pewnie kupił w markecie, lub zmiękczał.

Szukał bym również innych przyczyn, jeśli coś nie pasuje Ci w piwach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.