Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, zdecydowałem, że jeśli oplot jest dość tani, dajmy na to 10zł to zainstaluję go w pojemniku plastikowym 20l. Kranik mam jakiś metalowy więc go zamontuję w korku razem z oplotem o ile uda mi się dopasować je wymiarami. A od góry zrobię otwór i tędy będę po prostu wlewał całość brzeczki. Jak oplot nie zmieści się w kosztach to użyję zmywaka do naczyń którego używa się do filtracji chmielin :D

pojemnik.jpg

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, advisorylyrics napisał:

Ps jakie "magiczne" działanie ma oplot, że używa się go a nie np zwykłego wężyka silikonowego?

To nie oplot filtruje, a łuska ze słodu która się na nim opiera. Oplot ma dosyć dużą powierzchnie na której ta łuska osiada, a jednocześnie jest w nim dużo szczelin przez które brzeczka może się przelewać. Gdybyś porobił dużo dziurek w wężyku jakimś, to pewnie byś i jakiś prosty zasyp przefiltrował, ale trwało by to wieki i pewnie byś się poddał, ponieważ brzeczka miała by za mało dróg ujścia.

 

EDIT. Taki karnister kosztuje więcej niż wiadro. Nie szkoda Ci?

EDIT v.2 Napisz na PW adres, to wyślę Ci w poniedziałek filtrator z oplotu. Mam ich kilka, tylko napisz jakie masz podłączenie do kranika 3/8, 1/2, czy 3/4.

 

 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gawron napisał:

Edit. Taki karnister kosztuje więcej niż wiadro. Nie szkoda Ci?

Nie szkoda mi, mam zapas takich kanistrów wystawionych na sprzedaż - 10zł za sztukę. Znów najtańsze wiadro kosztuję mnie 15+wysyłka. Tak więc fajnie jakbym mógł je wykorzystać. Kilka razy służyły mi jako fermentator, ostatnio też przy piwie zanim kupiłem wiadro. Ps. Dzięki Gawron, jak zwykle można liczyć na Ciebie

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziedzicpruski napisał:

Ewentualnie możesz zrobić tak; zacierasz czekasz aż sieczka opadnie, nie mieszając czerpiesz rzadkie z góry i cedzisz na jakimś tam materiale ,porem dolewasz do sieczki wodę i powtarzasz procedure,na pewno będzie szybciej.

To coś jak wybieranie szamba :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak przed swoim pierwszym zacieraniem potrenuję chmielenie. AIPA na bazie ekstraktów wychodzi dość drogo więc zdecydowałem, że American Wheat  to będzie dobry wybór iż wiele osób poleca przeniczniaka dla amatorów warek z puszki.A przy okazji będę miał mały wstęp do Amerykańskich nut smakowych. Znalazłem zestaw na browamatorze (czytałem na forum niepochlebne opinie oraz sam uważam, że strona posiada zbyt dużą konspirę z Tomaszem K) jednak gdy trwa promocja 20% na zestawy, posiada najtańszą ofertę. https://browamator.pl/ba-prawdziwe-american-wheat-12-zestaw-na-20-l-p,3,32,4503

 

Przejdę do konkretów:

A). Jakie chmiele/chmiel mogę dokupić by dodać go na zimno?

B). Jaki ekstrakt w niewielkiej ilości warto dokupić do zestawu?

C). Jaki słód specjalistyczny w jakiej ilości warto dokupić na Stepping bądź partial mash by piwo stało się "pełniejsze"?

D). Inne : )

Edytowane przez advisorylyrics
Nowa myśl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Jakie chcesz, jeśli trochę craftu przepiles to na pewno kojarzysz klasykę Ameryki. Citra, cascade, amarillo...
B) Nie mam pojęcia, zaczynałem z grubej rury, zacieraniem.
C) W IPA raczej nie ma co szaleć że slodami specjalnymi, szczególnie że nie wiesz jak zmiksowany jest ekstrakt, czy już nie zaszaleli z karmelami czy coś.
D) Jak masz czasami długie, zimowe wieczory wolne i na prawdę jara Cię to hobby a nie tylko chcesz taniego, strawnego piwerka, to łapaj, słuchaj i czerp wiedzę, bo to dobra wiedza jest



Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy ten slod nie jest za mocno przemielony? 5kg pale ale strzegomd0625608b23ab73ed0c829ca5ecaccbe.jpg&key=450d48f152153ec9f0ce2ff7a4a3f8472ebf4ec0e64b4bb39443dd46ded62d1d

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka



U mnie zazwyczaj tak wyglada, mąka spadła pewnie na stronę na której leżał worek, po prostu solidnie mieszaj jak bedziesz sypał zeby ci sie grudki nie porobiły (ale tak zeby nie natlenic tylko te grudki miażdżyć)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


U mnie zazwyczaj tak wyglada, mąka spadła pewnie na stronę na której leżał worek, po prostu solidnie mieszaj jak bedziesz sypał zeby ci sie grudki nie porobiły (ale tak zeby nie natlenic tylko te grudki miażdżyć)
Troszkę mąki zawsze jest(no chyba że śrutuje BA).

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2018 o 23:27, koholet napisał:

Flory bakteryjnej z dłoni tak (na szczęście) nie zabijesz. Jak chcesz mieć sterylne dłonie, to lepiej założyć rękawiczki i wtedy pryskać.

Kurde, dobry pomysł ? psikając SS na dłonie (na szczęście) nie miałem jeszcze infekcji. Ale rękawiczki chce kupić do banku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem bw 27brix. Odfermentowały do 16brix. Gęstwa FM53. Myśle sobie dużo zostało, więc kupiłem drożdze piekarnicze dowaliłem dużo do szklanki i one zeszły mi do 15.5brix
Coś mi się zdaje że muszę dodać nowe drożdze. W tej chwili fermentuje mi piwko na Danstar Nottingham - Ale Yeast
Nie wiecie ile dać drożdzy zebranych z piany? Piwa mam 19l i odfermentowane do 16brix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, INTseed napisał:

Odfermentowały do 16brix

Przeliczyłeś pomiar z refraktometru rozumiem??? Jeżeli nie, to 16 brix po fermentacji z 27 brix daje 8,5 plato.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, INTseed napisał:

Czyli nie muszę się martwić tym 0.5 w porównaniu do piekarniczych. Wiem że one inaczej odfermentują, ale wolałem zapytać.
Dodatkowo ten wynik miałem po 14 dniach gdzieś przy 32C Jutro przelewam na cichą aby piwko bardziej się wyklarowało i w butelki. Potem najtrudniesze, leżakowanie.

Skąd pomysł na  BW na Kveikach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.