Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, blade1231 napisał:

Jaki alkomierz?
Przecież sprawdzałaś brzeczke która nie ma alkoholu. A przy tej gęstości to alkomierz i tak wyskoczył by z wiadra :-p
To jest balingometr tylko odczytałeś że skali która pokazuje ile prawdopodobnie będzie alkoholu po fermentacji.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Poczytaj wątek od początku bo sam straciłeś wątek :D

 

A co do błędnego zamówienia - walcz o swoje, wystarczy, że wyślesz im zdjęcie tego co Ci wysłali, jeśli się szanują to na ich koszt otrzymasz nowy. Niby 10zł, ale za te 10zł masz już: dużo kapsli,/połowę puszki z ekstraktem/100g polskiego chmielu ;)

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

??? O czym wy piszecie? Przecież dostał areometr. I nie jest to alkoholomierz, bo te mają skalę w drugą stronę, wraz ze wzrostem zawartości alkoholu gęstość spada. Przy dodatnich Blg wskazywałby ujemne procenty.

 

 

ups, nie doczytałem kolejnej strony, jednak zgadzam się z blade1231

Edytowane przez ogur_ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blade1231 napisał:

Tak że dostał alkomierz zamiast balingometra w zestawie.
A dostał balingometr tylko ze złej skali odczytał. Więcej jaka reklamacja o czy wogole piszesz ?


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

No naprawde nie czytałeś. Zacytuję "Patrzyłem na skalę "Zawartość alkoholu" a nie Blg bo jej w ogóle nie ma i stąd niepoprawne obliczenia".

Są spławiki które mają tylko jedną skalę.

Tylko fakt. To wskazanie do żadnego nie pasuje.

 

 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dzordz napisał:

No mam areometr w zamówieniu. Nie będę z nimi o to walczył bo szkoda czasu - piwko w sobotę przelewam na cichą i chyba kolejne wstawie :naughty:

Podaj numer tel. na pw, się umówimy na mieście i dam Ci swój aerometr który leży bezużytecznie od czasu kupna refraktometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale afera się zrobiła xD

 

Na skali jak rano spojrzałem jest napisane jak wół: "% Potencial Alcohol" więc sprawa jest jasna.

Dwie inne skale jak pamiętam są w dziesiątkach i setkach.

 

Z chęcią pożyczę areometr ze skalą Blg

 

Wrzucę foty jak wrócę do domu

Edytowane przez dzordz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Ale afera się zrobiła xD
 
Na skali jak rano spojrzałem jest napisane jak wół: "% Potencial Alcohol" więc sprawa jest jasna.
Dwie inne skale jak pamiętam są w dziesiątkach i setkach.
 
Z chęcią pożyczę areometr ze skalą Blg
 
Wrzucę foty jak wrócę do domu


No to wszystko jasne dwie inne skale to Blg i gravity. Czyli standardowo

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tutaj jest brix bo jesli mam byc szczery nie wiem kiedy uznać ze to jest max. Jest ten fragment pomarańczowo niebieski. Mam wybrać to co po środku, czyli 8? Na dodatek na spławiku wskazuje mi 5 blg. Piwo to dry stout po fermentacji. Zaczynał z 11,7blg mniej więcej.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile tutaj jest brix bo jesli mam byc szczery nie wiem kiedy uznać ze to jest max. Jest ten fragment pomarańczowo niebieski. Mam wybrać to co po środku, czyli 8? Na dodatek na spławiku wskazuje mi 5 blg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
No właśnie alkohol (bo sądzę że 5 Blg to już po fermentacji) zaburza wynik. Trzeba też przeliczyć wynik

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, ogur_ek said:

Zgaduję, że masz podobny do mojego. Potencjalny alkohol w procentach, gęstość i zawrtość cukru w g/l. Patrzysz na tą ostatnią, tylko odcinasz zero. Przy twojej brzeczce powinna pokazać 150.

Dokładnie taki.

I teraz pytanie? Po kiego grzyba BA daje, cytuje z listy sprzętu: "areometr piwowarski ze skalą Ballinga" skoro nie ma tej skali??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hobbysta napisał:

A ile tutaj jest brix bo jesli mam byc szczery nie wiem kiedy uznać ze to jest max. Jest ten fragment pomarańczowo niebieski. Mam wybrać to co po środku, czyli 8? Na dodatek na spławiku wskazuje mi 5 blg. Piwo to dry stout po fermentacji. Zaczynał z 11,7blg mniej więcej.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Odczyt refraktometru po fermentacji przelicza sie, bo jest safalszowany alkoholem. Aby kreska byla wyrazniejsza popraw zrodlo swiatla padajace na szybke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

pytanie dotyczy mojej drugiej warki z brewkitu, pierwsza (Coopers Lager) wyszła pijalna.

 

Mangrove Jacks American Pale Ale

Drożdże MJ M15 Empire ale

Ekstrakt początkowy 14 BLG 

po 10 dniach test blg i mamy wynik 5, który utrzymuje się przez kolejne 2 dni

Według instrukcji to idealny czas na wrzucenie chmielu dołączonego do brewkita  25g Simcoe i 25g Chinook.

I jeżeli do tego momentu nie popełniłem żadnego błędu to tutaj proszę o pomoc. Chmiel wrzuciłem do wiadra, w którym przebiegała fermentacja burzliwa, nie przelewałem na cichą. W jaki sposób najlepiej będzie pozbyć się chmielin przed butelkowaniem? 

Myślałem żeby wygotowaną pończochę założyć na rurkę podłączoną do kranika. Zlać wszystko do osobnego pojemnika, wyczyścić wiadro, następnie zlać do wiadra fermentacyjnego(moje jedyne z kranikiem) i normalnie butelkować.

 

Ma to sens? 

 

Pozdrawiam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filipja napisał:

Myślałem żeby wygotowaną pończochę założyć na rurkę podłączoną do kranika.

Patent z ponczocha jest ok, ale lepsze efekty osiagniesz dekantujac gora znad osadu (a jeszcze lepsze jak dodatkowo zrobisz cold crash).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, filipja napisał:

Witam wszystkich,

 

pytanie dotyczy mojej drugiej warki z brewkitu, pierwsza (Coopers Lager) wyszła pijalna.

 

Mangrove Jacks American Pale Ale

Drożdże MJ M15 Empire ale

Ekstrakt początkowy 14 BLG 

po 10 dniach test blg i mamy wynik 5, który utrzymuje się przez kolejne 2 dni

Według instrukcji to idealny czas na wrzucenie chmielu dołączonego do brewkita  25g Simcoe i 25g Chinook.

I jeżeli do tego momentu nie popełniłem żadnego błędu to tutaj proszę o pomoc. Chmiel wrzuciłem do wiadra, w którym przebiegała fermentacja burzliwa, nie przelewałem na cichą. W jaki sposób najlepiej będzie pozbyć się chmielin przed butelkowaniem? 

Myślałem żeby wygotowaną pończochę założyć na rurkę podłączoną do kranika. Zlać wszystko do osobnego pojemnika, wyczyścić wiadro, następnie zlać do wiadra fermentacyjnego(moje jedyne z kranikiem) i normalnie butelkować.

 

Ma to sens? 

 

Pozdrawiam :)

 

Szkoda, że nie masz dwóch fermentorów, bez kranika do fermentacji i z kranikiem do rozlewu. Ale tak, pończocha na końcu wężyka, zaciągasz i się filtruje. Jednak w Twoim przypadku piwo będzie dwukrotnie przelewane więc zrób to tak aby jak najmniej napowietrzyć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, filipja napisał:

Witam wszystkich,

 

pytanie dotyczy mojej drugiej warki z brewkitu, pierwsza (Coopers Lager) wyszła pijalna.

 

Mangrove Jacks American Pale Ale

Drożdże MJ M15 Empire ale

Ekstrakt początkowy 14 BLG 

po 10 dniach test blg i mamy wynik 5, który utrzymuje się przez kolejne 2 dni

Według instrukcji to idealny czas na wrzucenie chmielu dołączonego do brewkita  25g Simcoe i 25g Chinook.

I jeżeli do tego momentu nie popełniłem żadnego błędu to tutaj proszę o pomoc. Chmiel wrzuciłem do wiadra, w którym przebiegała fermentacja burzliwa, nie przelewałem na cichą. W jaki sposób najlepiej będzie pozbyć się chmielin przed butelkowaniem? 

Myślałem żeby wygotowaną pończochę założyć na rurkę podłączoną do kranika. Zlać wszystko do osobnego pojemnika, wyczyścić wiadro, następnie zlać do wiadra fermentacyjnego(moje jedyne z kranikiem) i normalnie butelkować.

 

Ma to sens? 

 

Pozdrawiam :)

 

Tak ma sens. Najlepiej od razu do wiadra z kranikiem przelać. Kup wiadro bez kranika do fermentacji do następnej warki.

Edytowane przez Kujawianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.