Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiesz po co? Czegoś nie rozumiem- robisz coś i nie masz pojęcia co (po co)? Z oszczędności? I do tego nie masz pojęcia o ilości cukru do refermentacji. Wiki się kłania!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, advisorylyrics napisał:

Dodałem 176g cukru na 41 butelek, to około `20l. Użyłem jednej plastikowej która się dość mocno "napompowała"

:facepalm:

No to zaszalałeś :polew:

Wg mnie gushing i przegazowanie to rzeczy najmilsze, które teraz mogą Cię spotkać.

I rozumiem, że już zamówiłeś strój sapera na militaria.pl?

 

EDIT

ale ja się nie znam,  ;)

ja tylko lubię dobre piwo :D

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, advisorylyrics napisał:

Zaleca się 4g, ja użyłem około 4,4 to może tragedii nie będzie.

Yhh :(

Kto zaleca?

Wg mnie, zaleca się korzystać z kalkulatorów nagazowania.

4g to dla mnie max dla weizena, a 4,4g to przy niedofermentowanym piwie grozi poważnymi komplikacjami :(

Dla siebie piwa gazuję w butelkach dając 2,3-2,4g cukru na butelkę,

 

no ale nadal podtrzymuję, że ja się nie znam, ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Dr2 napisał:

Yhh :(

Kto zaleca?

Wg mnie, zaleca się korzystać z kalkulatorów nagazowania.

4g to dla mnie max dla weizena, a 4,4g to przy niedofermentowanym piwie grozi poważnymi komplikacjami :(

Dla siebie piwa gazuję w butelkach dając 2,3-2,4g cukru na butelkę,

 

no ale nadal podtrzymuję, że ja się nie znam, ... ;)

Ok dzięki. Jak Ruscy wejdą będę miał czym się bronić

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, advisorylyrics napisał:

Dodałem 176g cukru na 41 butelek, to około `20l. Użyłem jednej plastikowej która się dość mocno "napompowała" tzn jest bardzo twarda.

Wychodzi około 3,0 v/v. Trochę dużo. Jeśli piwo na 100% odfermentowało do końca to nie powinno być niespodzianek, ale jeśli zostało gdzieś 1 blg do zjedzenia to ten kask się przyda. Proponuję zrobić odgazowanie, Pootwieraj kapsle (uchyl tylko), zostaw tak na kilka minut i zakapsluj na nowo. Po kilku dniach operację powtórz. Przyda się też otwieracz niełamiący kapsli, ale jak kapslujesz używkami to pewnie już taki masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem dziś jedną butelkę i było delikatne tylko "csyy" w smaku nie jest nagazowane. Może tylko ta plastikowa buteleczka mi się tak nagazowała ponieważ do niej wsypałem oddzielnie płaską łyżeczkę a do reszty wlałem roztwór cukrowy.

Edytowane przez advisorylyrics
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozlałem do butelek moją pierwszą warkę, początkowe Blg 12, Safale US-05. Stało w pomieszczeniu 17-19st, w jakiej temperaturze najlepiej refermentować? Pasowałoby mi przenieść je gdzie indziej - 14-16st, ile w takiej temperaturze powinny minimum postać?

Edytowane przez ogur_ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka temperatura refermentacji jest dobra, ale jak bardzo Ci zalezy to w 14-16 tez sie nagazuje, tylko troche wolniej. A postac musi tyle, ile piwo potrzebuje by uzyskac swoje optimum. Daj temu ze 3tyg. minimum, a potem mozesz otwierac po jednej butelce co tydzien i sprawdzac czy smak juz sie ulozyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, advisorylyrics napisał:

Da się to przymocować do typowej butelki od piwa bez wywiercania otworu ?

 

1 godzinę temu, rolek86 napisał:

A jak myślisz? ;)

producent tego rozwiązania:

https://browamator.pl/opaska-do-mocowania-zamkniec-patentowych-1-szt,3,15,3274

twierdzi że się da.

Jak ktoś masochista...:wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, robiłem bezstylowca na święta z ekstraktów + cukier kandyzowany.

Na drożdżach t-58, z tego co czytałem nie schodzą tak nisko.

12l 11blg, po 7dniach burzliwej jest 0blg - czy to możliwe? Narzędzie pomiarowe sprawne, sprawdzane na wodzie 20 stopni.

temp fermentacji - 20-21 stopni

Składniki - 1,7 ciemnego ekstraktu bruntala + 0,5kg cukru kandyzowanego, dodatkowo przyprawa do pierników 20g.

Dodatkowo pojawił się zapach siarkowodoru - ale na tych drożdżach rzekomo tak bywa.

Edytowane przez fzdunek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bachi napisał:

Jest to tzw. zero pozorne. Alkohol, który jest lżejszy od wody, przekłamuje pomiary.

Uściślając. Alkohol przekłamuje wynik nie tylko gdy spławik pokazał 0, a w każdym przypadku, więc mówimy o ekstrakcie pozornym, a nie o zerze pozornym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Gawron napisał:

Uściślając. Alkohol przekłamuje wynik nie tylko gdy spławik pokazał 0, a w każdym przypadku, więc mówimy o ekstrakcie pozornym, a nie o zerze pozornym.

Dokładnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2017 o 11:43, Henx napisał:

Wychodzi około 3,0 v/v. Trochę dużo. Jeśli piwo na 100% odfermentowało do końca to nie powinno być niespodzianek, ale jeśli zostało gdzieś 1 blg do zjedzenia to ten kask się przyda. Proponuję zrobić odgazowanie, Pootwieraj kapsle (uchyl tylko), zostaw tak na kilka minut i zakapsluj na nowo. Po kilku dniach operację powtórz. Przyda się też otwieracz niełamiący kapsli, ale jak kapslujesz używkami to pewnie już taki masz :)

Jednak piwka są przegazowane (chociaż po spróbowaniu w ustach tego gazu tak nie czuć). Po "uchyleniu" kapsla szybko osad z drożdży podnosi się w górę i wylatuję piana. Musiałem chwilę odczekać aby móc zupełnie otworzyć butelkę. W smaku zupełnie wytrawne. Z początku czuć jakimś "piwem" ale końcówka to woda i to dość kiepska, ale wierze, że się to poprawi. Zastosuję się do Twojej wcześniejszej rady i uchyle każdy z kapsli po czym zakapsluję na nowo. Dzięki

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, advisorylyrics napisał:

Jednak piwka są przegazowane

Ale ty trzy dni temu butelkowałeś. Trochę za szybko na taki osąd, refermentacja jeszcze trwa, ale pewnie i tak się przegazuje. Upuszczaj gaz, szybko spijaj i bierz się za następne piwo bogatszy o zjebki od kolegów. Z każdym kolejnym piwem będzie coraz lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Gawron napisał:

Ale ty trzy dni temu butelkowałeś. Trochę za szybko na taki osąd, refermentacja jeszcze trwa, ale pewnie i tak się przegazuje. Upuszczaj gaz, szybko spijaj i bierz się za następne piwo bogatszy o zjebki od kolegów. Z każdym kolejnym piwem będzie coraz lepiej.

Mam rozumieć, że gdy fermentacja w butelce się zakończy to ciśnienie może się wyrównać i nie będzie takiego problemu z tryskającą pianą jak podczas dzisiejszej próby otwarcia? Chciałbym szybko spić, ale póki co to najwyżej za karę. Wstawie drugie gdy nazbieram butelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, advisorylyrics napisał:

Mam rozumieć, że gdy fermentacja w butelce się zakończy to ciśnienie może się wyrównać i nie będzie takiego problemu z tryskającą pianą jak podczas dzisiejszej próby otwarcia? Chciałbym szybko spić, ale póki co to najwyżej za karę. Wstawie drugie gdy nazbieram butelki

Dokładnie. Gaz zebrał się w szyjce butelki, ale nie rozpuścił się jeszcze do końca w piwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.