Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poczyniłem milk stouta, słody: Pale Ale, Pilzneński, Cookie, Płatki owsiane, Pszenica prażona, Czekoladowy, Barwiący. Na 15 min przed końcem poleciały jeszcze wiórki kokosowe. Zacieranie 66°C

Wyszło 13L 14Blg z laktozą. Drożdże S-04 (czysta gęstwa) temperatura 15,0-16,8°C. Po 11 dniach zeszło do 6,5 i stoi. Nie wiem czy drożdże ogarneły już robotę czy poszły spać. Przenieść do temp 19-20°C ?

Edytowane przez Wartose
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Wartose napisał:

Witam, poczyniłem milk stouta, słody: Pale Ale, Pilzneński, Cookie, Płatki owsiane, Pszenica prażona, Czekoladowy, Barwiący. Na 15 min przed końcem poleciały jeszcze wiórki kokosowe. Zacieranie 66°C

Wyszło 13L 14Blg z laktozą. Drożdże S-04 (czysta gęstwa) temperatura 15,0-16,8°C. Po 11 dniach zeszło do 6,5 i stoi. Nie wiem czy drożdże ogarneły już robotę czy poszły spać. Przenieść do temp 19-20°C ?

Podnieś trochę temp. Po kilku dniach znów zmierz i zlewaj. 1.5. Blg masz z samej laktozy

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wartose napisał:

Drożdże S-04 (czysta gęstwa) temperatura 15,0-16,8°C. Po 11 dniach zeszło do 6,5 i stoi. Nie wiem czy drożdże ogarneły już robotę czy poszły spać.

Z doświadczenia własnego powiem, że S-04 szybko zaczynają ale wolno kończą. Potrzymaj jeszcze min. tydzień i ponownie sprawdź blg. Podnieś też nieco temperaturę jak już ktoś wyżej radził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.12.2017 o 20:51, Przemysław Bury napisał:

Co proponujecie do wyczyszczenia gara z emalia ? Mam ślady na dnie z przypalenia i kwasek cytrynowy sobie nie radzi a nie chce drapać tego.

Hasło: melamina, czyli "magiczna gąbka" - idealnie doczyścisz emalię z przypalonego brudu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płatki (np. pszenne, owsiane, jęczmienne) są enzymatycznie czynne tzn. podnoszą ekstrakt początkowy piwa??
Podnoszą ekstrakt,nie są czynne enzymatycznie.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rampowy napisał:

Czy płatki (np. pszenne, owsiane, jęczmienne) są enzymatycznie czynne tzn. podnoszą ekstrakt początkowy piwa??

Mówisz o dwóch pojęciach. Płatki podnoszą ekstrakt, ale wymagają dostarczenia enzymów z zewnątrz, czyli np. muszą być zacierane razem ze słodem aktywnym enzymatycznie.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Gawron napisał:

Mówisz o dwóch pojęciach. Płatki podnoszą ekstrakt, ale wymagają dostarczenia enzymów z zewnątrz, czyli np. muszą być zacierane razem ze słodem aktywnym enzymatycznie.

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak wrzucam słody palone pod koniec zacierania, czy należy jakoś korygować w BS2 ich wpływ na ekstrakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Rampowy napisał:

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie: jak wrzucam słody palone pod koniec zacierania, czy należy jakoś korygować w BS2 ich wpływ na ekstrakt.

Nie. Zacieranie nie kończy się w chwili przeniesienia zacieru na filtrację, a trwa nadal. Zatrą się w czasie podgrzewania na MO i filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zarejestrowałem się specjalnie żeby zadać jedno pytanie. Jednak nie chcąc od razu zakładać nowego tematu to postanowiłem spróbować tutaj poszukać pomocy iż widzę, że temat "gorący". Opiszę pokrótce - 01.12 nastawiłem brewkit Gozdawa Golden Ale. Zamiast cukru użyłem polepszacza Gozdawy "50% ekstrakt 50% glukoza". Fermentuje w temperaturze 18-20c. Wczoraj postanowiłem pobrać próbkę aby zmierzyć blg oraz spróbować jak smakuję. Blg spadło z 10 do 2 ale w smaku nie czuć zupełnie nic.. Smakuję jak woda. Czy tak się zdarza zanim dojrzeje? Ten smak się pojawi? Ilość wody dodana według instrukcji. Gdzieś tam delikatnie czuć trochę goryczki i w tle jakby smak podpiwka ale naprawdę jest to prawie nie wyczuwalne. Dodam, że to moja pierwsza brzeczka więc dopiero się uczę. mam tylko doświadczenie z winem

 

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 to troche malo jak na piwo z puchy. Mogles poczytac wczesniej, bo wiele osob pisze ze trzeba wody lac mniej niz jest w instrukcji. Ekstrakt 12 to minimum, puchy sa przewaznie niedochmielone, a i pewnie ekstrakt slodowy tez pozostawia wiele do zyczenia jesli jest rozcienczony za mocno. Reasumujac, nie spodziewaj sie ze z czasem bedzie nabieralo smaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, Bachi napisał:

Będziesz miał klon Książęce Golden Ale ?

Jeżeli wyjdzie lepsze od Żubra, to będzie dla mnie to nie mały sukces już, jak na pierwszy raz w życiu. Oby tylko nabrało jakiegokolwiek smaku. Doświadczenie winiarskie mówi mi, że smak nastawu podczas fermentacji tylko zanika co raz bardziej więc pierwsza myśl jaki mi się nasuwa o moim piwie to taka, że będzie jeszcze gorsze od wody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w niedzielę planuję uwarzyć risa. W tym celu tydzień temu przepłukałem gęstwę drożdżową po S-04 i wstawiłem ją do lodówki. Miałem nadzieję, że przez ten czas drożdże spokojnie opadną na dno słoika (a właściwie miałem nadzieje, że stanie się to po 4-5 dniach). Na filmikach prezentujących jak się obchodzić z gęstwą, jak robić startery itd. (Browar Gdynia, Piwna Planeta) można zauważyć, że tak się dzieje - drożdże spokojnie spoczywają na dnie, woda w której płukały się drożdże nie jest tak rozwarstwiona jak u mnie (zdjęcie), jest czysta, w miarę klarowna. Teoretycznie dzisiaj muszę zrobić starter, jednak widać, że w toni znajduje się jeszcze sporo drożdży. Dlatego też mam kilka pytań:

Czy po takim czasie to normalne, że drożdże jeszcze unoszą się w toni?

Znacie jakieś metody, by te drożdże w końcu znalazły się na dnie, co mogłoby jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces?

Da się jakoś wykorzystać warstwę wody z drożdżami do starteru w taki sposób by nie zabić drożdżaków?

Kiedy najpóźniej musiałbym zrobić starter by móc zadać drożdże do piwa uwarzonego w tę niedzielę? (nie mam mieszadła magnetycznego)

Powinienem darować sobie warzenie i poczekać kolejny tydzień, aż drożdże spokojnie opadną i rozhulają się na nowo w starterze?

Panie, jak żyć?:P

 

PAX

IMG_20171207_221230.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, agfarius napisał:

Kiedy najpóźniej musiałbym zrobić starter by móc zadać drożdże do piwa uwarzonego w tę niedzielę?

Zbierasz gęstwę min. po to, żeby nie robić starteru, tylko zadać ją bezpośrednio. Starterem było poprzednie piwo. Obliczałeś ile gęstwy potrzebujesz do zadania do tego risa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gawron napisał:

Obliczałeś ile gęstwy potrzebujesz do zadania do tego risa?

Przy założeniu, że uzyskam 15l brzeczki 26 Plato wychodzi 300 mld komórek tj. 150 ml gęstwy.

Słoik na zdjęciu ma pojemność 1l.

Edytowane przez agfarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie odnośnie mojej małej receptury. Chcę zrobić piwo wędzone, torfowe. Planuję jeszcze dorzucić słód palony (prażona pszenica) i trochę czekoladowego. Czy te palone wrzucić od razu na początek czy dopiero w pod koniec zacierania? Chcę uzyskać głównie ten ciężki smak ze słodów wędzonych więc planowałem dać palone na koniec. Dobrze kombinuje? 

 

Celuję w 16 blg przy 13L i mam taki zasyp:

Słód wędzony torfem 4 kg

Pszenica prażona 0.3 kg

czekoladowy ciemny (1200 ebc) 0.3 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rolek86 napisał:

Chcę uzyskać głównie ten ciężki smak ze słodów wędzonych więc planowałem dać palone na koniec. Dobrze kombinuje?

myślę, że powinieneś dać na samym początku. Wydobędziesz wtedy ze słodu palony charakter, który dobrze komponuje się ze słodami wędzonymi. Wrzucone pod koniec dadzą bardziej smaki czekoladowe, kawowe, ciemne owoce... chociaż przy takiej ilości torfu (zakładam, że 30-45ppm) może nie być dużej różnicy. Tak więc musisz sobie odpowiedzieć na zajebiście, ale to zajebiście proste pytanie: jakie piwo chcę zrobić? a potem zacznij je robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, agfarius napisał:

Przy założeniu, że uzyskam 15l brzeczki 26 Plato wychodzi 300 mld komórek tj. 150 ml gęstwy.

Słoik na zdjęciu ma pojemność 1l.

Dość optymistycznie podchodzisz do swojej gęstwy. Ja przy Imperial IPA 21blg wlałem ok 300 ml przepłukanej gęstwy 3 dniowej. Piwko ładnie ruszyło, lecz pomimo zdawało by się świeżynki, sporo trupów wylądowało na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.