Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, dutrasilva napisał:

Czy jakiekolwiek merdanie, mieszanie, wstrząsanie osadu drożdżowego w butelkach lezakujacych na refermentacji choć trochę ja przyspieszy? (refermentacje). 

Czas goni :)

Na upartego temperaturą pewnie mógł byś coś zdziałać ale kosztem jakości tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera....jak bym dolal jeszcze z 1.5 litra wody ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Nic to nie da. Cukru dalej będzie tyle samo do przerobienia, tylkovw większej objętości.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kaktusr napisał:

Cholera....jak bym dolal jeszcze z 1.5 litra wody ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Raczej jakbyś zrobił mniej piwa lub o mniejszym ekstrakcie. Woda ma niewielkie znaczenie, dla drożdży ważna jest ogólna ilość cukrów w brzeczce. Ja robiłem 20 litrów 15 Blg z jednej paczki. Piwo według mnie i moich znajomych  było dobre, ale pewnie w konkursie nie przeszło by eliminacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jakbyś zrobił mniej piwa lub o mniejszym ekstrakcie. Woda ma niewielkie znaczenie, dla drożdży ważna jest ogólna ilość cukrów w brzeczce. Ja robiłem 20 litrów 15 Blg z jednej paczki. Piwo według mnie i moich znajomych  było dobre, ale pewnie w konkursie nie przeszło by eliminacji.
Dolalem wody moze cos da ale ok jak drozdze rusza mam dalej cos kabinowac? Jutro moge jechac dokupic paczke...

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrmalty tutaj jeszcze sobie przelicz. Nie mam dostępu do kompa a na fonie nie odpalę stronki.

Edit. Ruszyć to Ci ruszą. Chodzi o efekty ich pracy w momencie gdy jest ich za mało.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrmalty tutaj jeszcze sobie przelicz. Nie mam dostępu do kompa a na fonie nie odpalę stronki.
Edit. Ruszyć to Ci ruszą. Chodzi o efekty ich pracy w momencie gdy jest ich za mało.
Jezeli dobrze policzylem to pokazuje 13g byli 11.5 to chyba nie powinno byc tak zle ? Dorzucic jutro pol paczki ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kaktusr napisał:

Dolalem wody moze cos da ale ok jak drozdze rusza mam dalej cos kabinowac? Jutro moge jechac dokupic paczke...

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Na kombinowanie to już za późno. Teraz trzeba dobrze napowietrzyć brzeczkę i pilnować temperatury fermentacji. Daj też temu piwu trochę więcej czasu, by mniejsza ilość drożdży zdążyła posprzątać "masło" i "zielone jabłko."

W przyszłości możesz zacząć z lżejszym piwem i użyć gęstwy lub w ostateczności zrobić starter. Ale dla drożdży suchych wiki nie zaleca robienia starterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kombinowanie to już za późno. Teraz trzeba dobrze napowietrzyć brzeczkę i pilnować temperatury fermentacji. Daj też temu piwu trochę więcej czasu, by mniejsza ilość drożdży zdążyła posprzątać "masło" i "zielone jabłko."
W przyszłości możesz zacząć z lżejszym piwem i użyć gęstwy lub w ostateczności zrobić starter. Ale dla drożdży suchych wiki nie zaleca robienia starterów.
A nie moge jutro dorzucic pol paczki ? A jak trzymac dluzej to ile na buezliwej 3 tygodnie ?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, luki161 napisał:
Ile czasu temu zadałeś te drożdże?

Minelo 15h, panikuje bo zazwyczaj po tylu już bulgalo a tu nawet zero piany

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez kaktusr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze mają czas ruszyć :) ja bym poczekał z tym dosypywaniem, ilość którą dałeś, jeśli zostały prawidłowo uwodnione nie jest aż taka tragiczna. Mr malty podaje ilosci z zapasem z tego co wiem. Moim zdaniem nie wyczujesz efektów underpitchingu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze mają czas ruszyć ja bym poczekał z tym dosypywaniem, ilość którą dałeś, jeśli zostały prawidłowo uwodnione nie jest aż taka tragiczna. Mr malty podaje ilosci z zapasem z tego co wiem. Moim zdaniem nie wyczujesz efektów underpitchingu
Jade po paczke bo jutro nie kupie jak do 2o nie rusza ti dorzuce, pytanie czy moge cala paczke bo i taj nie mam hak jej zamknac aby przechowac

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, kaktusr napisał:
Minelo 15h, panikuje bo zazwyczaj po tylu już bulgalo a tu nawet zero piany

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Nie panikuj. Niecierpliwość w piwowarstwie jest najgorszą z możliwych cech. Tu emocje są jak w szachach. Dokup 2 paczkę, bo warto mieć zawsze na zapas na takie sytuacje. Jak nie utłukłeś drożdży w czasie rehydratacji to wszystko będzie ok. 15 h to tyle co nic. Za kolejne 15 zacznij się zastanawiać.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj. Niecierpliwość w piwowarstwie jest najgorszą z możliwych cech. Tu emocje są jak w szachach. Dokup 2 paczkę, bo warto mieć zawsze na zapas na takie sytuacje. Jak nie utłukłeś drożdży w czasie rehydratacji to wszystko będzie ok. 15 h to tyle co nic. Za kolejne 15 zacznij się zastanawiać.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 
Byly dobrze uwodnione temp wody ponizej 27 plywaly wszystkie u gory taka czapa z nich byla. zadane w 20 stponiach teraz w pudle ze styropianu mam 17

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.