Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa pytania do bardziej doświadczonych niż ja. Pierwsze czy robicie z gęstwą jakieś zabiegi przed dodaniem jej do kolejnego piwa? Czy po prostu przelewacie na cicha/rozlewacie piwo bazowe, a gęstwe sru do nowego?

 

Drugie pytanie dotyczy siarkowodoru. Czy miedź wrzucacie dopiero po zaobserwowaniu (wyczuciu) problemu czy też profilaktycznie wrzucacie do każdego fermentora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przelewacie na cicha/rozlewacie piwo bazowe, a gęstwe sru do nowego

 

Staram się tak robić, dla mnie najlepsza opcja. Gdy nie mogę to gęstwa do słoika, słoik do lodówki. Za parę dni jak potrzebuję użyć, gęstwę, to zlewam piwo ze słoika i zadaję gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jest opcja, w której tak planujesz następne warzenie, że masz możliwość przerzucić z jednego fermentora do drugiego, ale jeżeli zbierzesz sobie trochę do słoika i poczeka w lodówce 1-2 tygodnie to też jest ok.

 

Nie wrzucam w ogóle, bo H2S jest na tyle ulotny, że zawsze mi się redukował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Jedną saszetkę drożdży do zamówienia dorzuciłem na wszelki wypadek. Kurde, nabieram lekkich obaw. Może faktycznie zacząć od jakiegoś brewkita... Czytałem jednak gdzieś opinie, że te piwa są kompletnie nijakie, a jednak trochę radości ze smaku by nie zaszkodziło ;)

Jeżeli zaś chodzi o warzenie z ekstraktów, to co Waszym zdaniem byłoby odpowiedniejsze dla mnie na początek?

Moje pierwsze piwo to 2 x puszki. Nie kombinowałem z niczym dodatkowo. Gdyby nie to że temperatura mi uciekła, to byłbym bardzo zadowolony. Wyszło jednak gorzej, w smaku trochę jakby wino. Jednak wierz mi że i tak piłem je z bananem na twarzy ;)

Nie stresuj się niepotrzebnie i zrób coś co będziesz uważał że ci zasmakuje, nawet jeśli to spierniczysz.

Jak będziesz je robił to wypisz sobie co będziesz robił krok po kroku bo o czymś na pewno zapomnisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie.

Cały dzień siedzę na forum i kilka razy natrafiłem na opinie, że porywanie się na początek na piwo o 20.5* BLG jest pomysłem dość szalonym. Postanowiłem więc napisać do BA maila z prośbą o zmianę w zamówieniu. Ale teraz to chcę się już upewnić ;)

Z tym zestawem będzie łatwiej na początek?

http://www.browamator.pl/ba-prawdziwa-aipa-15-zestaw-na-20-l-piwa-z-ekst,3,32,3894

 

Czy celować w coś o jeszcze niższej wartości BLG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chyba najlepiej to BA Prawdziwe ALE 12°. Albo kup 2 zestawy. Najpierw zrobisz 12°Blg a potem na gęstwie AIPA. Podejrzewam, że jak zrobisz jedno piwo to niedługo i tak będziesz chciał zrobić następne, więc zaoszczędzisz na wysyłce  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to przecież Twoje piwo ;-) Jeśli nie chcesz mieszać tych chmieli to możesz np. użyć tylko tego co idzie na goryczkę a na aromat dać simcoe czy tam inny jaki chcesz. Zostanie ci 1 paczuszka chmielu na ewentualne następne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, póki co.

Czy te termometry z Ikei mogę zastosować w skrzyni ze styropianu? Chodzi mi o to, czy cały ten szpikulec można przymocować do fermentora czy należy go jednak jakoś rozbebeszyć? Będę niedługo w Ikei i nabyłbym ewentualnie dwie sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzałem na swoim, to wskazanie temperatury po przyłożeniu sondy do ścianki naczynia było zupełnie inne (akurat w tym przypadku wyszło kilkanaście stopni różnicy) niż przy mierzeniu temperatury cieczy (wody) w tymże naczyniu. Wygląda na to, że dość mocno reaguje na temperaturę otoczenia. Może dobre odizolowanie umożliwiłoby rozwiązanie problemu, ale nie testowałem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem dwie sztuki. Jedną sondę wpuszczę luzem do pudła ze styropianu, drugą natomiast postaram się dobrze zaizolować i przymocować do fermentora.

Chyba że w ściance pudła wytnę niewielki otwór (oczywiście zaślepiony przezroczystym kawałkiem plexi), żeby z zewnątrz mieć podgląd na termometr ciekłokrystaliczny naklejony na ścianę fermentora. Spróbujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba że w ściance pudła wytnę niewielki otwór (oczywiście zaślepiony przezroczystym kawałkiem plexi), żeby z zewnątrz mieć podgląd na termometr ciekłokrystaliczny naklejony na ścianę fermentora.
 

Musiałbyś zrobić idealnie szczelne okienko dwuwarstwowe (albo więcej warstw). W innym wypadku termoizolacja będzie bardzo słaba (w porównaniu z kilkoma centymetrami styropianu). Po co sobie utrudniać życie? :) Już lepiej by było wywiercić dodatkowy otwór w wieku fermentora (jeśli używasz bulkadełka - bo jak nie to może już masz wieko z otworem na sondę) i umieścić sondę termometru bezpośrednio w brzeczce (odrobina despreju na metal powinna niemal wyeliminować ryzyko infekcji). Jedynie trzeba by się upewnić, że się nie zaleje. No i oczywiście przyklejenie do ścianki z dodatkową izolacją od warunków zewnętrznych - myślę, że zadziała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przewód puszczony między wiekiem pudła a korpusem a wyświetlacz z odczytem przyklejony do zewn. ścianki. W zupełności mi to wystarcza.

Rozumiem, że w ten sposób kontrolujesz temperaturę w pudle. Mi chodzi o jak najdokładniejszy pomiar brzeczki podczas fermentacji i opcja z zanurzeniem sondy we wiadrze wydaje się chyba najlepsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz osiągnąć, czy więcej cytrusów, czy może owoce tropikalne, czy bardziej sosnowe i kwiatowe aromaty. Ja połaczyłem Citre + Cascade i wyszło wybitnie cytrusowe z nutą tropików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, stosował ktoś grzałke elektryczną do trzymania/podnoszenia temperatury wody do wysładzania? Pomyślałem czy by nie spróbować bo różnie muszę się gimnastykować czasem by mieć te 15l gorącej wody a chciałbym uzyskać jakąś powtarzalność.

 

Ja stosuje taki myk. Wygodne, ale bez szału. Mam grzałkę o niskiej mocy (nie pamiętam jakiej) więc grzanie zajmuje mi cały proces zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.