Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sonda jest wodoszczelna to wrzuć ja do jakiegoś pojemnika z wodą. Będą bardziej miarodajne wyniki niż z powietrza.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

masz racje, zaraz idę wsadzić ją w wiadro z wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do fermentowania czy temperatura na poziomie  13 st może być czy już za niska http://77.89.71.131:85/piwo.html - drożdże kupione US05. Posiadam sondę z rejestratorem temperatury który będę używał przy zacieraniu. Mam nadzieje że po zacieraniu będę mógł na spokojnie przejrzeć cały proces.

US-05 dadzą sobie radę w 13C.

 

Radę może i dadzą, ale celem jest chyba zrobienie dobrego piwa, a nie żeby tylko przeżyły i coś tam zjadły, nie?

US-05 jest szczepem który daje czyste piwa - nawet w wyższych temperaturach. Po co katować drożdże w 13C, skoro można na spokojnie przefermentować w 16-17C, a piwo będzie miało tak samo czysty profil i jest znacznie większa szansa że obędzie się bez przygód pt. zatrzymana fermentacja, niedofermentowanie, dziwne posmaki itp.

 

Inna sprawa, że jeżeli w piwnicy masz 13C, to w wiadrze podczas fermentacji może być około 15-16C, a to już jest nieźle. Spróbuj - schłodź brzeczkę do 17C, zadaj uwodnione drożdże, owiń fermentor kocem i wstaw do tych 13C na pierwsze 3-5 dni. Ale potem polecam jednak przenieść wiadro w cieplejsze miejsce - nawet do pokoju, jeśli nie masz innej opcji - żeby robaczki w spokoju dojadły to, co dojeść mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z biegiem czasu aromat staje się coraz słabszy, więc lepiej nie będzie ;)

 

Ja bym polemizował, przy mocnych piwach aromat zmienia się na plus. Natomiast kolega nawet nie napisał co to za piwo więc można gdybać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łueka ryżowa a filtracja - mam tę łuskę, jak jej używać? Wyczytałem, iż trzeba odmierzyć jej w ilości wagowej 5% zasypu, namoczyć w gorącej wodzie (jaka trmperatura wody?) aż nie będzie pływała po powierzchni ale opadnie na dno. Następnie - no właśnie, czy wymieszać ją z zacierem w garnku zaciernym jak robię wygrzew czy dać bezpośrednio na dno fermentora z filtratorem z oplotu? Oczywiście tak czy tak najpierw odsączam (sitko) łuskę z wody w której ją moczyłem.

Jakie jest Wasze doświadczenie i rady w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szybkie pytanie, nie wiedziałem gdzie je zadać - czy ktoś z was używa takich beczek i czy nadają się jako tanki fermentacyjne? Pozdrawiam

 

http://allegro.pl/beczka-plastikowa-120l-nakretka-atest-pzh-hit-i6642768863.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łueka ryżowa a filtracja - mam tę łuskę, jak jej używać? Wyczytałem, iż trzeba odmierzyć jej w ilości wagowej 5% zasypu, namoczyć w gorącej wodzie (jaka trmperatura wody?) aż nie będzie pływała po powierzchni ale opadnie na dno. Następnie - no właśnie, czy wymieszać ją z zacierem w garnku zaciernym jak robię wygrzew czy dać bezpośrednio na dno fermentora z filtratorem z oplotu? Oczywiście tak czy tak najpierw odsączam (sitko) łuskę z wody w której ją moczyłem.

Jakie jest Wasze doświadczenie i rady w tym zakresie?

Wrzuć na mashout do garnka. Działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, szybkie pytanie, nie wiedziałem gdzie je zadać - czy ktoś z was używa takich beczek i czy nadają się jako tanki fermentacyjne? Pozdrawiam

 

http://allegro.pl/beczka-plastikowa-120l-nakretka-atest-pzh-hit-i6642768863.html

Jeżeli ma oznaczenia pozwalające na kontakt z żywnością to nie widzę przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam pytanie.

 

Ile wcześniej należy wyjąć przechowywany w zamrażarce chmiel przez użyciem??

Czy ma to jakieś znaczenie.? Czy trzeba go wcześniej rozmrozić??

 

Nie ma znaczenia. Ja wyciągam jak mam chmielić, a czasem przy projektowaniu chmielenia przed warzeniem jeżeli nie jestem pewny co mam w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć. Mam pytanie.

 

Ile wcześniej należy wyjąć przechowywany w zamrażarce chmiel przez użyciem??

Czy ma to jakieś znaczenie.? Czy trzeba go wcześniej rozmrozić??

 

Nie ma znaczenia. Ja wyciągam jak mam chmielić, a czasem przy projektowaniu chmielenia przed warzeniem jeżeli nie jestem pewny co mam w lodówce.

 

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie trwa burzliwa mojego pierwszego piwa. Nie mam w planach zlewania na cichą i tu pytanie. Czy powinienem zmienić pokrywę na taką bez rurki po zakończeniu burzliwej? Piwa jest około 30L w 40 litrowym fermentorze.

 

Nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie trwa burzliwa mojego pierwszego piwa. Nie mam w planach zlewania na cichą i tu pytanie. Czy powinienem zmienić pokrywę na taką bez rurki po zakończeniu burzliwej? Piwa jest około 30L w 40 litrowym fermentorze.

Nie ma konieczności niczego ruszać.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę swojego pierwszego lagera, będę zacierał dekokcyjnie. W poszukiwaniu jakiegoś schematu na którym mógłbym się wzorować przejrzałem przepisy na wiki i mam pytanko co do jednego z nich:

http://www.wiki.piwo.org/Pils_Bohemski_(Papcio_Chmiel),_Piotr_Turek_(pioturek)

Zasyp jest w 53 stopniach, później generalnie operacje na dekokcie, a główny zacier spędza 40 minut na przerwie białkowej, pytanie brzmi to nie za długo? Generalnie wszyscy piszą, że słód jest na tyle rozluźniony i że nie ma potrzeby robienia takiej przerwy, a mimo wszystko połowa zapisków piwowarów tą przerwę obejmuje, niemniej czas takiej przerwy to raczej 10-15 minut, a tutaj w przepisie 40. Generalnie zacierania ok i chciałem właśnie taką dekokcję 2-warową zrobić. Więc nie będzie problemów z tak długą białkową?

 

Edyta:

http://www.wiki.piwo.org/Pils_(Pils_Bode%C5%84ski),_Czes%C5%82aw_Dzie%C5%82ak_(Dagome)

Ten z kolei oznaczony Zacieranie: Dekokcyjne, na takie nie wygląda. Chyba trzeba z dystansem do wiki podchodzić.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję się całkowicie zagubiony.....

 

uwarzyłem wino powyżej 30blg. refraktometr ma to już poza skalą. spławik (pewnie z powodu lepkości) za każdym razem wskazuje inną wartość (różnica nawet 1,5blg). 

czy jak wymieszam objętościowo (dzięki strzykawce mogę to zrobić precyzyjnie) brzeczkę z wodą w stosunku 1:2 to mogę założyć, że oryginalna wartość blg odpowiada 3xwynik pomiaru rozcieńczonej brzeczki? skale blg i plato to skale wagowe, więc już sam nie wiem czy to nie jest zbyt duże uproszczenie......pogubiłem się...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.