Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Porter bałtycki to dolna fermentacja wiec te 15 to raczej taki maks. Jak w piwnicy masz 21 to temperatura w fermentorze w czasie burzliwej będzie ok 23. Ja uważam że niestety nie masz warunków do Portera bałtyckiego. Chyba że jakaś lodówka albo skrzynka z butelkami PET. 

Jakieś piwo wyjdzie na pewno tylko pytanie jakie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć,

 

Pytanie "lajkonika". Co to za przerwa : 75 st - 40 min.Robiłem Koelscha wg receptury :

skład

  • pilzneński 3800 g
  • pszeniczny 500g

zacieranie

  • woda 12l
  • 54°C 15 min
  • 65°C30min
  • 75°C 40min

Nie znalazłem żadnej informacji nigdzie co to z przerwa. Czy to jest już  wygrzew ?

Piwo już fermentuje, ale nie daje mi spokoju ta temperatura.

 

Dzięki,

groszeq

Wydaje mi się że bliżej jest od przerwy scukrzającej wiec ok 72°C

 

Z kąd ta receptura ?

 

 

Z bbiza - autor posta powołuje się na recepturę Andrzeja Sadownika. Też dla mnie to było podejrzane, ale sprawdzałem inne receptury i też się pojawiały takie temperatury.

 

Zacieranie robiłem wg podanego schematu. Na wszelki wypadek podam, ze próba jodowa wyszła negatywna.

 

groszeq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wyczytałeś zakres dla W34/70 aż do 21 C ? 

 

O tutaj

 

Porter bałtycki to dolna fermentacja wiec te 15 to raczej taki maks. Jak w piwnicy masz 21 to temperatura w fermentorze w czasie burzliwej będzie ok 23. Ja uważam że niestety nie masz warunków do Portera bałtyckiego. Chyba że jakaś lodówka albo skrzynka z butelkami PET. 

Jakieś piwo wyjdzie na pewno tylko pytanie jakie. :)

 

Zakładam zrobienie jakiegoś termosu na fermentor, nie poddam się tak łatwo ;) 

 

Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cześć,

 

Pytanie "lajkonika". Co to za przerwa : 75 st - 40 min.Robiłem Koelscha wg receptury :

skład

  • pilzneński 3800 g
  • pszeniczny 500g

zacieranie

  • woda 12l
  • 54°C 15 min
  • 65°C30min
  • 75°C 40min

Nie znalazłem żadnej informacji nigdzie co to z przerwa. Czy to jest już  wygrzew ?

Piwo już fermentuje, ale nie daje mi spokoju ta temperatura.

 

Dzięki,

groszeq

Wydaje mi się że bliżej jest od przerwy scukrzającej wiec ok 72°C

 

Z kąd ta receptura ?

 

 

Z bbiza - autor posta powołuje się na recepturę Andrzeja Sadownika. Też dla mnie to było podejrzane, ale sprawdzałem inne receptury i też się pojawiały takie temperatury.

 

Zacieranie robiłem wg podanego schematu. Na wszelki wypadek podam, ze próba jodowa wyszła negatywna.

 

groszeq

 

No ok. Ja jak zapomnę się i wyłączę kocioł w 72 to mi jeszcze podbije czasami te 2 stopnie i też się zatrze. Nie wiem czy piwo będzie przez to bardziej pełne. 

Ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdy wyczytałeś zakres dla W34/70 aż do 21 C ? 

 

O tutaj

 

Porter bałtycki to dolna fermentacja wiec te 15 to raczej taki maks. Jak w piwnicy masz 21 to temperatura w fermentorze w czasie burzliwej będzie ok 23. Ja uważam że niestety nie masz warunków do Portera bałtyckiego. Chyba że jakaś lodówka albo skrzynka z butelkami PET. 

Jakieś piwo wyjdzie na pewno tylko pytanie jakie. :)

 

Zakładam zrobienie jakiegoś termosu na fermentor, nie poddam się tak łatwo ;)

 

Dzięki za wyjaśnienie.

 

Punkty za wytrwałość :) 

 

Może lepiej przejść przez proces nauczania na górnych fermentacjach ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

O tutaj

 

Ktoś tam nie do końca chyba rozumiem znaczenie słowa "zalecane" moim skromnym zdaniem, chociaż faktycznie widzę, że na opakowaniu też jest napisany przedział 9-22 - no ale to jest zakres w jakim te drożdze są w stanie pracować, ale niekoniecznie powinny.

 

 

 

Zakładam zrobienie jakiegoś termosu na fermentor, nie poddam się tak łatwo  

 

 

Jak rozumiem, to pierwsza warta - sugerowałbym jednak wybrać jakieś prostsze i lżejsze piwo, porter bałtycki, nawet na ekstrakcie, to jest wyzwanie w domowych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika że w34/70 nawet w wysokich temperaturach nie dają jakieś mega siatki czy też fuzli. Nawet dobrze radzą sobie z fermentacją. Tylko że takie piwo jest dla mnie nie pijalne ponieważ powstaje strasznie gryzący alkohol. Odczucie jakbyś pił podły bimber.

 

Tak więc czy piwo wyjdzie brzmi tak. Ale czy będzie ono dobre, oraz czy można takie piwo nazwać Porterem Bałtyckim tego już nie wiem. Podpisuje się pod słowami kolegów wyżej. Jeżeli nie masz warunków na fermentacje w około 10 stopniach celcjusza to nawet się nie zabieraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka zestawów ekstraktów, m. in. Amber, czy Milk Stout i je uwarzę zapewne najpierw, ale przy nich nie miałem takich wątpliwości, jak w przypadku Portera, stąd moje pytanie. Dodatkowo burzliwa fermentacja przy Porterze trwa ponad trzy tygodnie, więc myślałem, że sobie go nastawię, a w międzyczasie będę warzył inne. 

 

Dobra, wiem już znacznie więcej, wielkie dzięki raz jeszcze.

Edytowane przez CamelXP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze kilka zestawów ekstraktów, m. in. Amber, czy Milk Stout i je uwarzę zapewne najpierw, ale przy nich nie miałem takich wątpliwości, jak w przypadku Portera, stąd moje pytanie. Dodatkowo burzliwa fermentacja przy Porterze trwa ponad trzy tygodnie, więc myślałem, że sobie go nastawię, a w międzyczasie będę warzył inne. 

 

Dobra, wiem już znacznie więcej, wielkie dzięki raz jeszcze.

Postaw sobie za wyzwanie uwarzenia czegoś z zacieraniem przed piwo dolnej fermentacji. 

Poznaj cały proces bo im dalej w las tym więcej pytań będziesz miał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko że takie piwo jest dla mnie nie pijalne ponieważ powstaje strasznie gryzący alkohol. Odczucie jakbyś pił podły bimber.

To jest właśnie objaw fuzli.

O widzisz. Jeszcze dużo przede mną. Dobrze że ktoś czuwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dodatkowo burzliwa fermentacja przy Porterze trwa ponad trzy tygodnie, więc myślałem, że sobie go nastawię, a w międzyczasie będę warzył inne. 
 

 

Tak modelowo w porterze itp. te 3 tygodnie to dopiero początek

 

Butelki po rozlewie należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze 8-12°C na około tydzień, a później (o ile dysponujemy takimi warunkami) do pomieszczenia o temperaturze 0-4°C… i zapominamy o nim na kilka miesięcy lub lat

 

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to US-05 - jak jesteś w stanie utrzymywać tam stabilnie 16-17C to tak zrób, jak ma temperatura otoczenia skakać o 5 stopni w górę i w dól, to już chyba zostawić jak stoi. I kup sobie jakiś prosty termometr elektroniczny, te ciekłokrystaliczne są mało wiarygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak us-05. Piwo to aipa

https://www.piwnykraft.pl/pl/p/American-India-Pale-Ale-AIPA-17-BLG/337

Nie wiedziałem że mam tak ciepła piwnice.

Zostawie uchylone okienko, a wieczorem je przymknę i zostawię minimalny luz.

Piana zrobiła sie ciemna, jak drożdze. Nie wiem czy to ważne.

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagłe obniżenie temperatury może się przyczynić do zatrzymania pracy drożdży i niedofermentowanego piwa. I tak już go nie uratujesz, zostaw jak jest. Przez te dwie doby fermentacji w temperaturze 22 stopni większość została już zapewne przejedzona i teraz obniżenie temperatury nie pomoże a może zaszkodzić moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Czy ktoryś ze składników zasypowych Milk Stouta może dawać posmak żelaza? Rozkminiam co może dawać taki posmak i wychodzi mi, że albo garnek emaliowy albo jakiś składnik piwa. Jest to lekki zapach po rozsmarowaniu na skórze.  

Stawiam raczej na garnek, bo ma lekki odprysk wewnątrz, ale może składnik też wchodzić w grę?

 

Pozdrawiam,

Mateusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałoby to pochodzić od chmielu to test skórny nie powinien dać negatywnego wyniku tj. zanik żelazowego aromatu po kontakcie ze skórą? Tutaj zapach się utrzymuje, czyli wydaje się, że problem może tkwić w wodzie, instalacji itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.