Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd założenie, że będzie się nagazowywał 2-3 miesiące? 

U mnie już pół roku w butelkach i zero gazu. Co można z tym zrobić ??

Zakapslować na nowo dodając do każdej butelki trochę gęstwy strzykawką ?? Jeżeli tak to ile ?? To mi wpadło do głowy , co myślicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10g/l refermentacja, będą z tego granaty ?

Altbier odfermentował w 2,5 tyg do 3 BLG

 

Nie będą ale to i tak spore nagazowanie, jak na altbiera. Czemu nie użyjesz kalkulatora do wyliczenia cukru do refermentacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10g/l refermentacja, będą z tego granaty ?

Altbier odfermentował w 2,5 tyg do 3 BLG

 

Nie będą ale to i tak spore nagazowanie, jak na altbiera. Czemu nie użyjesz kalkulatora do wyliczenia cukru do refermentacji? 

 

Planowałem 7/8g jak zazwyczaj robię jako że lubię nagazowane ale tutaj mnie waga zrobiła w balona i wyszła dycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz czas na warzenie, a nie masz 20 minut aby uwodnić drożdże ? Bez komentarza. Poczutaj dobrze forum leniu a nie czekaj aż wszystko na tacy dostaniesz, bo te pytania które zadajesz to podstawy. Bez tego nawet nie brał bym się za warzenie.

Masz 100% rację. Jednak i tak nie zrobiłem jakoś wielu błędów przy pierszym piwie ze słodów.

Czytam dużo postów o robieniu piwa, ale jak na razie zauważyłem że mnie to i podnieca i stresuje zarazem. Wnioski wyciągam raz lepsze raz gorsze. Na razie się nie zraziłem do robienia następnych więc źle nie jest ;)

 

Co do mojego pierwszego piwa.

Zaczyna coś się dziać. Rurka zaczyna bulkać, mała piana na górze się zrobiła, a na dnie mam osad drożdzowy na ok. 1mm

Czy zostawić to tak jak jest czy może jeszcze fermentorem zakołysać? Czy te drożdze na dnie to martwe drożdze?

 

Drugie pytanie jest związane z chmieleniem na cichej. Rozumiem że mogę je dodać po skończeniu fermentacji burzliwej bez filtracji drożdzy? Czy filtrując później przez kranik ze skarpetą, czy on często się zapycha? Chmielu ma być 40g.

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw fermentor w spokoju, nie musisz kołysać. Chmielić na zimno możesz w tym samym wiadrze bez wdawania się w niuanse z tym związane. Raczej bym dekantował znad osadu przez wężyk ze skarpetą do drugiego fermentora z syropem. Przed dekantacją jak masz możliwość możesz wiadro wystawić na zewnątrz żeby elegancko wszystko opadło na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed dekantacją jak masz możliwość możesz wiadro wystawić na zewnątrz żeby elegancko wszystko opadło na dno.

Nastaw się na dłuższe nagazowanie. Są tego plusy,piwo dłużej poleżakuje:) Moją drugą warkę,powinienem zacząć teraz degustować ...ale do 4 butelek,to nawet schodzić do piwnicy nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem przu robieniu z puszek że zawsze będę testował pierwsze piwko 2 tygodnie po rozlaniu, a później już jak najdzie ochota. Chyba że będzie niepijalne to poczekam.

 

Wlałem do rurki despreju, po jakim czasie zapach jego zniknie?

Dzieki panowie za pomoc.

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Troche nieprzyjemny, alkoholowy, szpitalny. Pewnie jak go będę używał to się przyzwyczaję. Do oxi na pewno nie

1. tak ja napisano już wyżej, skoro to zapach alkoholowy to zniknie gdy odparuje alkohol :) (dla uzyskania tego wniosku nie trzeba było schodzić do piwnicy)

2. jaki ma zapach oxi skoro do niego się na pewno nie przyzwyczaisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem pierwszego portera bałtyckiego. 22.3° -> 5.5° blg. Drożdże w34/70. 3 tyg. fermentacja w 10°C potem 4 dni w 17°C. 2 tyg w 2-4°C. Piwo w butelkach jest idealnie klarowne (barwa ciemnobrunatna). Pytanie: czy jest szansa, że piwo się nagazuje bez dodatku drożdży do refermentacji? Mogę teraz przechowywać w 19 lub 16°C. Potem planuję do lodówki na kilkanaście tygodni. Jaka temperatura będzie odpowiedniejsza do nagazowania?

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

 

Wysłano z Commodore 64

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodziłem, aż zobaczyłem że drożdze pracują. Nerwica początkujących ;)

O oxi źle napisałem, chodziło o opary które wydzielają się po wlaniu gorącej wody. W sumie to nie wiem jak określić ten zapach oprócz tego że dusi i drażni przy oddychaniu.

Sam nie uzywalem oxi, z kolei opary nadwęglanu nie draznia, a pirosiarczynu strasznie gryzą. Moze to kwestia zbyt gorącej wody? Moim zdaniem wystarcz lac letnią

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem pierwszego portera bałtyckiego. 22.3° -> 5.5° blg. Drożdże w34/70. 3 tyg. fermentacja w 10°C potem 4 dni w 17°C. 2 tyg w 2-4°C. Piwo w butelkach jest idealnie klarowne (barwa ciemnobrunatna). Pytanie: czy jest szansa, że piwo się nagazuje bez dodatku drożdży do refermentacji? Mogę teraz przechowywać w 19 lub 16°C. Potem planuję do lodówki na kilkanaście tygodni. Jaka temperatura będzie odpowiedniejsza do nagazowania?

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

 

Wysłano z Commodore 64

Wydaje mi się że nagazuję się spokojnie tylko przy takich piwach niestety trochę to trwa. Mój porter do sensownego poziomu nagazowania potrzebował 2 miesiące. Jeśli chodzi o temperature to ja trzymałem w piwnicy w ok 16-18. Ja niestety nie mam lodówki i nie mam możliwości lagerowania w kontrolowanych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Pytanie "lajkonika". Co to za przerwa : 75 st - 40 min.Robiłem Koelscha wg receptury :

skład

  • pilzneński 3800 g
  • pszeniczny 500g

zacieranie

  • woda 12l
  • 54°C 15 min
  • 65°C30min
  • 75°C 40min

Nie znalazłem żadnej informacji nigdzie co to z przerwa. Czy to jest już  wygrzew ?

Piwo już fermentuje, ale nie daje mi spokoju ta temperatura.

 

Dzięki,

groszeq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Pytanie "lajkonika". Co to za przerwa : 75 st - 40 min.Robiłem Koelscha wg receptury :

skład

  • pilzneński 3800 g
  • pszeniczny 500g

zacieranie

  • woda 12l
  • 54°C 15 min
  • 65°C30min
  • 75°C 40min

Nie znalazłem żadnej informacji nigdzie co to z przerwa. Czy to jest już  wygrzew ?

Piwo już fermentuje, ale nie daje mi spokoju ta temperatura.

 

Dzięki,

groszeq

Wydaje mi się że bliżej jest od przerwy scukrzającej wiec ok 72°C

 

Z kąd ta receptura ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie, to zbyt wysoka temperaturowo przerwa dekstrynująca. Zerknij na link: http://www.piwo.org/topic/4161-dlugie-zacieranie/?do=findComment&comment=375624

Jeśli tylko w tej temperaturze zacierałeś, to z piwa wyjdzie słodki ulepek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Przeczytałem ten rozdział w wiki i mam pytanie: czy temperatura fermentacji brzeczki zależy jedynie od użytych drożdży?

 

Przykład: chcę uwarzyć Portera Bałtyckiego z ekstraktów, do niego polecane są m. in. drożdże Brewferm Lager 12* g (Temperatura fermentacji: 12-15°C), lub Saflager W34/70 (Zalecana temperatura fermentacji: 9-22°C). W piwnicy mam stałą temperaturę 21°C, zatem Saflager W34/70 spiszą się lepiej w tych warunkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy wyczytałeś zakres dla W34/70 aż do 21 C ? 

 

 

Rekomendowana temperatura fermentacji: 9°C - 15°C, idealnie 12°C.

 

Temperatura 21C to niestety nie jest temperatura do fermentowania piw dolnej fermentacji (dla większości górnej niestety też nie)

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.