Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witan, w sobotę robiłem swoje pierwsze piwo ale mam wrażenie że coś mogło być nie tak (temperatura, sterylnosc itd), mam pytanie czy jest jakaś dobra duszyczka z Warszawy która ma ochotę pomóc mi uwazyc w tą sobotę drugie piwo tak abym mógł podlapac dobre nawyki? Wszystie składniki przygotuję wcześniej plus schlodze flaszkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zapach jakby kiszonej kapusty z rurki fermentacyjnej w trakcie fermentacji piwa flandryjskiego powinien wywoływać niepokój? Dodam, że piwo fermetuje na blendzie red roeselare od 6 tygodni. Wcześniej nadfermentowany S-33.

 

Może efekt działania Lactobacillus. Kiszona kapusta to w końcu fermentacja mlekowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym objawi się za duża ilość drożdży? Cała paczka suchych na 10L brzeczki.

 

Czy w przypadku robienia 10 litrowej brzeczki na podstawie receptury na 20 litrów wszystkie składniki należy podzielić na pół??

Chodzi mi głównie o drożdże i chmiel??

Czy efekt będzie taki sam tylko uzyskamy mniej litrów piwa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy jest jakiś problem w tym, że przefermentuje 10 litrów brzeczki w standardowym fermentorze (30l)?? Chodzi mi o to czy może być problemem zbyt duża wolna przestrzeń w fermentorze.

 

Raczej nie ma problemu. CO2 wypełni tą przestrzeń szybko. Nie otwieraj tylko fermentora codziennie aby popatrzeć na piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czym objawi się za duża ilość drożdży? Cała paczka suchych na 10L brzeczki.

 

Czy w przypadku robienia 10 litrowej brzeczki na podstawie receptury na 20 litrów wszystkie składniki należy podzielić na pół??

Chodzi mi głównie o drożdże i chmiel??

Czy efekt będzie taki sam tylko uzyskamy mniej litrów piwa??

 

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę zależy od tego jakie masz straty na etapie filtracji

jeśli masz sposób żeby odfiltrować brzeczkę od chmielin i osadów do zera to połowa jest połową,

ale jeśli w chmielinach Ci zostaje ze dwa litry to dwa litry z dziesięciu a dwa litry z dwudziestu jest zauważalną różnicą i pewną korektę można by wprowadzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie refermentacji RISa . Zrobiłem RIS na drożdżach S-04 , 24 BLG , zszedł do 6,5 BLG . Zabutelkowany z glukozą . I tutaj pytanie . Ile czasu trzymać go w temperaturze ~20 stopni ? Trzeba go trzymać w takiej temperaturze aż się nagazuje ( 2-3 miesiące ) czy mogę go przenieść do któregoś z pomieszczeń ( 17 stopni i 13 stopni ) po 2-3 tygodniach ? Dzięki za odpowiedź .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.