Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

To kanalizacyjny czy stęchło-piwniczny? Bo to dwa zupełnie inne aromaty.

 

Nie zlewa się piwa na cała gęstwę z poprzedniego.

 

1. kanalizacyjny

2. naogladalem sie youtube ....

 

prosze jeszcze o odpowiedz na pyt 2,3

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musialem niestety przerwac namnazanie ma mieszadlem na ok 6 h - czy moge dalej je namnazac na mieszadle czy juz cos naprodukowaly niefajnego?

czy jesli w poprzedniej warce mailem wade to drozdze przy uzyciu gestwy w kolejnej warce znow naprodukuja mi te wade ? (czy bujniecie ich na mieszadle spowoduje ze drozdze beda w dobrej kondycji i nic w nastepnej warce sie nie pojawi ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże w tym czasie dalej się namnażały lub zaczęły fermentować jeśli tlen im się skończył, była piana? Ludzie przecież też robią startery bez mieszadeł i nie wstają w nocy co pół godziny żeby pomieszać. Możesz kręcić dalej chyba, że już wszystko przerobiły, wtedy nie ma sensu. Co do wady to jeśli powstała w wyniku błędu podczas fermentacji i tym razem tego błędu nie popełnisz to wada oczywiście nie wystąpi. Jest też opcja, że wspomniana wada powstała w wyniku infekcji, gęstwa jest zainfekowana i wada znowu się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże w tym czasie dalej się namnażały lub zaczęły fermentować jeśli tlen im się skończył, była piana? Ludzie przecież też robią startery bez mieszadeł i nie wstają w nocy co pół godziny żeby pomieszać. Możesz kręcić dalej chyba, że już wszystko przerobiły, wtedy nie ma sensu. Co do wady to jeśli powstała w wyniku błędu podczas fermentacji i tym razem tego błędu nie popełnisz to wada oczywiście nie wystąpi. Jest też opcja, że wspomniana wada powstała w wyniku infekcji, gęstwa jest zainfekowana i wada znowu się pojawi.

 

dzieki za odpowiedz.

co do wady, to czuc bylo umiarkowanie kanalizacja. najprawdopodobniej powstala tak jak napisal Oskaliber w wyniku zlania piwa na bezposrednio na gestwe po porzednim.

powtorze jeszcze pytania, ktore zamiescilem powyzej, a niestety umknely:

1. czy jest to merkaptan ? (nie bylo czuc jaj, zgnilych jaj , tylko kanalizacyjny aromat)

2. czy ten aromat z czasem zmaleje?

3. rozumiem ze jest to blad przy fermentacji i wada nie pojawi sie w kolejnym piwie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to merkaptan, tego Ci nie powiem, to nie możesz wykluczyć infekcji bo ta również może być przyczyną jego powstania (a konkretniej chyba indolu a nie merkaptanu, który również "pachnie" jak kanaliza).

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to merkaptan, tego Ci nie powiem, to nie możesz wykluczyć infekcji bo ta również może być przyczyną jego powstania (a konkretniej chyba indolu a nie merkaptanu, który również "pachnie" jak kanaliza).

 

jesli gestwa i aktualnie strarter nie smierdza kanaliza to mozna przyjac ze to nie byla infekcja i zapodac ten starter do kolejnego piwa?

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze interpretujesz aromat i jest to faktycznie kanaliza, to tak, merkaptan. Raczej nie zmaleje. Albo  skopana fermentacja albo infekcja.

 

Z tym starterem to cieżko mieć 100% pewności, jakieś ryzyko jest. Tak w ogóle to po co robisz starter z gęstwy?

 

Jeśli to merkaptan, tego Ci nie powiem, to nie możesz wykluczyć infekcji bo ta również może być przyczyną jego powstania (a konkretniej chyba indolu a nie merkaptanu, który również "pachnie" jak kanaliza).

Indol nie pachnie jak kanaliza, tylko jak kał. Powstaje w zasadzie wyłacznie przy infekcjach enterobakteriami, co raczej się nie zdarza w innych piwach niż fermentowanych spontanicznie. Merkaptan produkuje więcej bakterii i jest znacznie powszechniejszy.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tym starterem to cieżko mieć 100% pewności, jakieś ryzyko jest. Tak w ogóle to po co robisz starter z gęstwy?

 

Dzieki za odpowiedz,

czemu robie starter? Bo zlozylem w poniedzialek mieszadlo magnetyczne, zakupilem kolbe i chcialem zabaczyc jak to wszystko sie robi. poza tym mialem b malo zdrowych drozdzy .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam w tym miejscu, bo w wątku drożdżowym pytanie może zostać niezauważone.

 

Czy ktoś próbował zrobić Stout/FES itp. na drożdżach FM51 Grodzie Dębowe?

Podbijam pytanie, bo przepadło wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość nietypowe pytanie: zapomniałem do świątecznego dać skórki z pomarańczy podczas gotowania, piwko już fermentuje jakiś czas. Myślałem czy by nie obrać skórki, gotować ja parę minut w małej ilości wody i wlać do fermentora, tylko dodać na burzliwej czy już po niej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że aromat pomarańczowy uzyskiwany z dodatku skórki jest mało trwały i szybko zanika, dlatego moim zdaniem im później dodasz tym lepiej, oczywiście nie podczas burzliwej bo wszystko Ci ucieknie razem z co2. Ja też bym zalał czymś mocniejszym, dał im odpocząć i dopiero dodał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz,

czemu robie starter? Bo zlozylem w poniedzialek mieszadlo magnetyczne, zakupilem kolbe i chcialem zabaczyc jak to wszystko sie robi. poza tym mialem b malo zdrowych drozdzy .....

Startery robi się z drożdży z fiolki, z gęstwy nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzieki za odpowiedz,

czemu robie starter? Bo zlozylem w poniedzialek mieszadlo magnetyczne, zakupilem kolbe i chcialem zabaczyc jak to wszystko sie robi. poza tym mialem b malo zdrowych drozdzy .....

Startery robi się z drożdży z fiolki, z gęstwy nie ma sensu.

 

A gdyby ktoś mroził gęstwę ? To wtedy chyba wręcz wypada, zgadza się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzieki za odpowiedz,

czemu robie starter? Bo zlozylem w poniedzialek mieszadlo magnetyczne, zakupilem kolbe i chcialem zabaczyc jak to wszystko sie robi. poza tym mialem b malo zdrowych drozdzy .....

Startery robi się z drożdży z fiolki, z gęstwy nie ma sensu.

 

 

 

jako ze jestem noobem w warzeniu mam w zwiazku z tym jeszcze pytanie. Zebralem gestwe z fermentora (ok 1l) i wstawilem do lodowki. Po 48h w ogole sie nie rozwarswila (przy dnie byly troche jasniejsze) wiec do przemycia wzialem te z gory (pol sloika) - strasznie wodniste. Czy zrobilem dobrze , czy trzeba bylo wziac te z dna (jasniejsze) ? po przemyciu bylo ich strasznie malo , wiec odpalilem strater....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do końca - mogłeś przemyć wszystko po prostu a nie czekać na warstwy. Ja drożdży w ogóle nie przemywam, nie widzę w tym żadnego pożytku. Tylko, że ja wszystkie gęstwy używam maksymalnie w tydzień, a często w 1-3 dni. W takim wypadku z tego litra co zebrałeś odmierzam tyle ile potrzebuje i zadaje do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że aromat pomarańczowy uzyskiwany z dodatku skórki jest mało trwały i szybko zanika, dlatego moim zdaniem im później dodasz tym lepiej, oczywiście nie podczas burzliwej bo wszystko Ci ucieknie razem z co2. Ja też bym zalał czymś mocniejszym, dał im odpocząć i dopiero dodał.

A jakby tak dodać bezpośrednio przed butelkowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem do końca - mogłeś przemyć wszystko po prostu a nie czekać na warstwy. Ja drożdży w ogóle nie przemywam, nie widzę w tym żadnego pożytku. Tylko, że ja wszystkie gęstwy używam maksymalnie w tydzień, a często w 1-3 dni. W takim wypadku z tego litra co zebrałeś odmierzam tyle ile potrzebuje i zadaje do fermentora.

 

 

zasugerowalem sie jakims poradnikiem ze nalezy zdrowe oddzielic od trupow i zanieczyszczen, wiec przenioslem pol sloika (gorna polowa) i zmieszalem to z woda, zeby zanieczyszczenia opadly na dno. Myslelem ze nad tym zrobi sie warstwa zywych drozdzy, ale tak sie nie stalo (chyba za krotko czekalem).

Dopiero po straterze otrzymalem warstwe kremowcyh drozdzy

 

Czy takich zdrowych drozdzy dodaje sie w takiej samej ilosci jak gestwe?

Czy mam je trzymac z ta woda nad nimi?

Czy maja one dluzsza zywotnosc niz gestwa ?

 Ja niestety czasem trzymam gestwe 2 - 3 tygodnie.

post-16676-0-09234800-1478105980_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś wyczytałem, że kryształki zamarzającej wody rozwalą ściany komórkowe. Teraz zwątpiłem w prawdziwość tego co czytałem. Jak wrócę do domu to postaram się odszukać link, bo na telefonie mało wygodnie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.