Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam pytanie (pewnie mało ambitne), ale muszę zapytać bo spać nie mogę :P
Zrobiłem pierwszego brewkita Gozdawa Lager. Pytanie dotyczy samego procesu. Otóż warzyłem je 7 października i wstawiłem do piwnicy na okres fermentacji. Temperatura jaka tam była to około 16-18 stopni. Do dzisiaj jeszcze go nie zlałem w butelek. Blg nie spadło jeszcze na tyle. W między czasie temp. w pomieszczeniu spadała do 14-16 stopni. Czyli rozumiem, że temperatura ma wpływ na to, że blg i sam jego smak tak wolno się zmieniają. Nie zaglądam tam za często bo czytając to forum zauważyłem, że każecie aby być cierpliwym. Ale ciekawi mnie czemu tak długo trwa proces. według Gozdawy 5-11 dni. A tutaj już 20 dni wychodzi. Więc zakładam, że albo słabe drożdże, albo temperatura za niska? Tak?

 

W kolejce czeka już Coopers Octoberfest Lager. Z tego co czytam tutaj to ponoć specyficzny, ale puszkę mam za free więc czemu nie spróbować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura jak na lagera za wysoka i to grubo ale przypuszczam, że Gozdawa nie dodaje do lagerów drożdzy lagerowych tylko górniaki (stąd te ich 5-11dni) więc raczej okej, tylko oczywiście nie będzie to lager. Jeszcze kwestia jakie to są górniaki bo niektóre już w 14-16 mogą mieć problemy i rzeczywiście Ci fermentacja stanęła ale tego nikt Ci nie powie dopóki nie napiszesz nic o blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku 10, teraz jest 3. Cztery dni temu było 5. Sama fermentacja też nie była od początku jakaś bardzo burzliwa.

 

Za wysoka temperatura na lagera? To w takim razie w jakiej temperaturze lager powinien fermentować?

Edytowane przez Chicken
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukałem tego brewkita na stronce producenta i co mnie bardzo zdziwiło - w zestawie jest podobno 7g drożdży dolnej fermentacji. Wrzuciłem w kalkulator 23l piwa 10blg i wychodzi, że sucharów trzeba 19g (dla dolnej no ale dolnych temperatur to Ty nie miałeś). Jak do tego słabo napowietrzyłeś brzeczkę to fermentacja po prostu musiała iść jak krew z nosa, tym bardziej, że zafundowałeś im jeszcze spadek temperatury rzędu 4st. Na Twoim miejscu jeszcze bym poczekał skoro w ciągu ostatnich 4dni drożdże dojadły 2blg, może wciąż jedzą. Zrób kolejny pomiar za 3dni, jeśli stoi na 3blg to wstaw na kolejne 3dni do cieplejszego pomieszczenia niż te 14-16st, może uda się jeszcze dzięki temu zredukować jakieś nieprzyjemne historie, których zapewne jest sporo. Można przypuszczać, że konkursowe piwo to nie będzie delikatnie mówiąc :) Jeszcze dodam, że ja się nie znam na brewkitach i związanych z nimi dziwnymi drożdżami, może ktoś będzie mógł służyć Ci lepszą radą ale to co proponuje wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. P.S. - poczytaj jeszcze trochę wiki i forum.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zrobię tak jak udarr radzi. Przyniosę fermentor do mieszkania z piwnicy i zmierzę blg za 3 dni. Zobaczymy co z tego będzie.

 

 

Aha, i nie kupuj więcej Brewkitów czy też innych ekstraktów z Gozdawy!

Następny ma być Coopers Octoberfest Lager bo dostanę za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli skoro laktoza wniosła 2,3 brix to od początkowego 22.6 i końcowego 14.4 mam odjąć tą wartość ? O ile od 22.6 to w pełni rozumiem, że mogę tak zrobić, ale nie jestem pewny czy wolno postępować tak po odfermentowaniu.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 14.4brix po fermentacji to wskazanie refraktometru czy już przeliczona wartość ze względu na alkohol, który przekłamuje wskazania refraktometru? Jeśli nie przeliczałeś, a wyniki na to wskazują, to ja to widzę tak, że miałeś bez laktozy OG 20.3brix i FG 12.1brix co po przeliczeniu kalkulatorem daje 7,5plato, czyli jakiś tam realny wynik odfermentowania ~65%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odbierajcie brix z laktozy od tych 14,4, to zakłamana wartość.

Robisz prosto:

Przed fermentacją 22,6, po fermentacji 14,4. Po wrzuceniu w bs wychodzi 9,1 plato i 7,5 ABV.

Od 9,1 odejmujesz 2,3 brix z laktozy i masz 6,8 blg koncowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście jest lekka różnica chociaż dwa kalkulatory przeliczania wskazań refraktometru różnie wskazywały, jeden 7,5blg drugi 6,5blg, ja generalnie refraktometru nie używam po rozpoczęciu fermentacji więc nie wiem, którymi kalkulatorami warto się sugerować, nie przeliczam tego na co dzień. Bart3q a z czego wynika to przekłamanie przy odjęciu laktozowych brix od og i fg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walę w tym wątku bo szkoda nowego tematu.

 

Mam milk stouta 16blg przed dodaniem laktozy, po dodaniu nie całe 19blg.

3 tydzień fermentacji a ja mam 9blg. Dodam ze już od tygodnia nie spada.

Oznaki fermentacji są małe w postaci małej piany i kilku bulgnia rurki co kilka godzin.

 

Czy butelkować, czy czekać?

I po tygodniu brak zmian w Blg. O co może chodzić?

 

Czyżbym aż tak na słodko zatarł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.