Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety mocniej zapuszczone butelki czasem nadają się tylko na wymianę w sklepie. Jeśli po krecie coś zostaje to ja takie butelki wyrzucam, albo wymieniam na pełne. Co do syropu to proponowałbym więcej wody będzie się lepiej mieszał. Ja robię jakieś 700 -1000ml syropu.

O dzieki wielkie, czyli jak przeleje to mam łycha jeszcze zamieszac czy lepiej nie napowietrzac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Takie pytanko ogladałem filmiki Kopyra wszystko fajnie ale:

 

Robie piwko z brewkita (jak ktos sledził ten watek to wie) pisali i czytałem na forum ze nie trzeba zlewac na cicha, trzymac na burzliwej ok 10 dni i sprawdzic blg jak ok przez 2-3 dni to do butelek.

Ale mam 2 fermentory burzliwa bez kraniku jak przelewam na cicha to z kranikiem i potem kicha do refermentacji- bo musz przelac do tego bez kranika, czy moge zlac do jakiegos gara na czas wymycia tego z kranikiem?

 

Dzieki cierpliwym:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jeśli posadzę chmiel zwyczajny, będe mógł normalnie z tego zrobić piwo?

Czy to jest z gatunku, które do tego się za bardzo nie nadają?

chmiel zwyczajny to gatunek. Marynka, lubelski, citra - to są odmiany. Podobnie jak przy jabłkach jest reneta, renklod czy szampion.

 

Chmiel zwyczajny nadaje się do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli posadzę chmiel zwyczajny, będe mógł normalnie z tego zrobić piwo?

Czy to jest z gatunku, które do tego się za bardzo nie nadają?

chmiel zwyczajny to gatunek. Marynka, lubelski, citra - to są odmiany. Podobnie jak przy jabłkach jest reneta, renklod czy szampion.

 

Chmiel zwyczajny nadaje się do piwa.

 

Są też odmiany ozdobne. Wiec trzeba wiedzieć dokladnie co się ma, zanim uwarzymy piwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podobno na początku sezony można kupić w Browamatorze sadzonki, a tak to pozostaje ci allegro, np.: http://allegro.pl/chmiel-sadzonki-chmielu-2l-roslina-pnaca-na-piwo-i3418501831.html

 

Poszukaj na necie opracowań dot. chmielu - najważniejsze żeby była to żeńska odmiana dająca szyszki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak rozmyślałem nad ulepszeniem procesu i wpadła mi taka myśl. Czy jest sens zostawić warkę w jednym fermentorze na tydzień burzliwej i bez przelewania, dodatkowo, tydzień na cichą (ferm. z rurką, temp. 20stC)? Później tylko zlać do ferm. z kranikiem, dodać surowiec do refermentacji i rozlewać.

 

Teoretycznie drożdże zjedzą cały cukier oraz zmniejszam szanse zainfekowania i napowietrzenia piwa w trakcie przelewania, ale mam spore wątpliwości co do obecności drożdży przez tak długi czas?! Intuicja podpowiada mi, że to zła metoda - jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko czy garnek 22l, wystarczy zeby zaczac zacieranie,pytam dlatego ze mam prawie nowka sztuka i szkoda wydac kase nowy garnek zawsze to z 2 warki do przodu. Z góry dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej czy później i tak będziesz musiał zainwestować w coś większego, wiec może warto zrobić to teraz żeby oszczędzić sobie nerwów..

Teoretycznie możesz posługiwać się takim garnkiem, dolewając wody do stanu 20L po gotowaniu a przed zadaniem drożdży.

Jednak ja bym polecił sprawić sobie coś większego, niekoniecznie nowego.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jakimś sklepie internetowym widziałem zestawy na 10 l piwa. Mój garnek też jest nie większy niż twój - 25l?? W każdym razie jak wleję 15 l wody i wsypię słody to zostaje mi jakieś 5 cm zapasu a robię warki 20 litrowe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacieraj w fermentorze, wysładzaj 18l i gotuj w tym garze. w kuchni zapewne zjadziesz jeszcze gary jakieś 7l, to 5l możesz wlać i też gotować. na 2 gary. będziesz miał na styk. Na pocieszenie powiem, że zaczynałem z zestawem 12, 7, 6, 5 i dałem radę. nie było lekko, ale kilka warek tak zrobiłem. Później, jak kasa wpadła to kupiłem sobie 50l i teraz to mi się morda cieszy :D

 

PS. Nie lej brzeczki wysłodzonej do gara "pod krawat", bo nie opanujesz piany i będzie ci wyłazić z gara. Po 1 warce będziesz wiedział o co chodzi i przy następnej już będzie łatwiej. A teraz dawaj czadu i się nie zniechęcaj. Będzie git.

Edytowane przez suthum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów,

 

 

dzieki wielkie za odzew ale byłem u "teściowej" i ma garnek 30 i 50 l wiec ok.Na poczatku sie pytała po co mi taki duzy garnek to powiedziałem ze na kapusniak?:....

w kazdym razie sie juz nie martwie bede zacierał...... Za jakis czas.......

Narazie wstawie fotki z mojego pierwszego brewkita

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołem.

 

15 dzień pucha lagera od Coopera mi fermentuje na burzliwej. Kilka dni temu było 3blg dzisiaj chciałem zlać do butelki a blg dalej wysokie 3,5

i nawet trochę w górę (może też być błąd pomiaru). Ergo nie schodzi niżej. Temperatura 22-23C.

 

Teoretycznie puchy schodzą do 1. Ktoś, coś poradzi co z tym fantem? Czekać, nie czekać?

 

dziękuję za każdą podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu było 3blg dzisiaj chciałem zlać do butelki a blg dalej wysokie 3,5

 

i nawet trochę w górę (może też być błąd pomiaru). Ergo nie schodzi niżej. Temperatura 22-23C.

 

Możliwe, że coś źle zmierzyłeś. Blg raczej nie powinno wzrastać. Jeszcze możesz w czasie pomiaru zakręcić areometrem (wprawić go w ruch wirowy), bo może być oblepiony przez pęcherzyki CO2, które będą go trochę unosić.

http://blog.kopyra.com/index.php/2013/05/28/cicha-fermentacja-w-jakim-celu/ - gdzieś około 6:30 Tomek Kopyra o tym mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.