Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie drożdży FM53 Voss Kveik. Czy nadają się do użycia do APA, IPA, Barley wine? 
 
Czy robiąc APA 10-12 blg około 15l mogę zadać drożdże bez startera?
Ja dawałem zawsze bez.
Przejadły wszystko. Nie wiem o ile lepsze by piwko wyszło gdyby zrobić starter.

Mój barley wine robiłem na słodko plus dużo ibu 110 na goryczke.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, daniol88 napisał:

Mam pytanie odnośnie drożdży FM53 Voss Kveik. Czy nadają się do użycia do APA, IPA, Barley wine? 

 

Czy robiąc APA 10-12 blg około 15l mogę zadać drożdże bez startera?

Doswiadczenie moje i kilku kolegow z forum mowi, ze powyzej 14 blg piwa na kveikach sa mulace. 

Ja zrobilem na HH aipa 15 blg, ale dodawem  cukru zeby bylo bardziej wytrawne. 

 

Spokojnie pojda bez startera, im wiekszy underpitching tym podobno bardziej estrowe piwa wychodza i jest to metoda zeby wyciagnac jek najwiecej kveikowosci z piwa. 

 

57 minut temu, INTseed napisał:

Mój barley wine robiłem na słodko plus dużo ibu 110 na goryczke.

I jak wyszedl BW na kveikach? Jaki miales zasyp, OG i FG?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak wyszedl BW na kveikach? Jaki miales zasyp, OG i FG?
 
Zasyp taki:
https://www.piwo.org/forums/topic/25312-browar-intseeda/

Piwo masakruje mocą alkoholu ;) Coś przy obliczeniach chyba źle pokazało na refraktometrze. Niby 10% a bije jakby z 15%
Co do pijalności to posmak tanin z płatków mi nie podchodzi więc wypiłem z 8 butelek dopiero. Jakbym dodał te płatki do risa to bym ich nie wyczuł pewnie.
Suszone morele raz czułem raz nie.

Samo piwo jest likierowe, słodkie, troche kwaskowate, troche whisky, dużo tanin. Przy finiszu czuć dopiero ibu. Zalegające. Taka kontra do słodkości.
Przy każdym łyku krzywie się od tanin, następnym razem maksymalnie 25g na ok. 20l
Pamiętam że jak testowałem przed dodaniem płatków to ulepek był większy.
Jak mieszkasz w okolicy Ruda Śląska możemy się wymienić, abyś sprawdził co jest warte.

RISA zrobie na nich bo mnie korci bardzo, tylko płatki dodam od razu podczas początku fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, INTseed napisał:

Zasyp taki:
https://www.piwo.org/forums/topic/25312-browar-intseeda/

Piwo masakruje mocą alkoholu ;) Coś przy obliczeniach chyba źle pokazało na refraktometrze. Niby 10% a bije jakby z 15%
Co do pijalności to posmak tanin z płatków mi nie podchodzi więc wypiłem z 8 butelek dopiero. Jakbym dodał te płatki do risa to bym ich nie wyczuł pewnie.
Suszone morele raz czułem raz nie.

Samo piwo jest likierowe, słodkie, troche kwaskowate, troche whisky, dużo tanin. Przy finiszu czuć dopiero ibu. Zalegające. Taka kontra do słodkości.
Przy każdym łyku krzywie się od tanin, następnym razem maksymalnie 25g na ok. 20l
Pamiętam że jak testowałem przed dodaniem płatków to ulepek był większy.
Jak mieszkasz w okolicy Ruda Śląska możemy się wymienić, abyś sprawdził co jest warte.

RISA zrobie na nich bo mnie korci bardzo, tylko płatki dodam od razu podczas początku fermentacji.

To mnie trochę zniechęciło do robienia BW na nich. W takim razie poczekam z warzeniem na niższe temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na kveikach fermentuję właśnie Imperial IPA :) Fermentacja wygląda niesamowicie efektownie :) 
jakby ktoś chciał zobaczyć 

Z tego nie będę pobierał gęstwy ale mam w planach zwykłą IPA i z tego pobiorę gęstwę i jeszcze na tym zrobię kwasa wiśniowego i american bittera czyli w sumie 4 warki po 20 litrów i wtedy też napiszę moje spostrzeżenia co do tych drożdży :) Mogę  powiedzieć tyle je startują niesamowicie szybko i są w stanie konkretnie i szybko podnieść temperaturę w fermentorze. Cukier z brzeczki zjadają też w ekspresowym tempie. Jestem ciekawy jak wyjdzie ta Imperial IPA bo z obliczeń wyszło mi 19 BLG także może mulić konkretnie ale zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, pajaczeq napisał:

Jestem ciekawy jak wyjdzie ta Imperial IPA bo z obliczeń wyszło mi 19 BLG także może mulić konkretnie ale zobaczymy :)

Cześć. Fermentacja ładnie hula, podziw dla drożdży i piwowara za brzeczkę :)

Jestem w trakcie spijania IPA 15 blg na kveikach i szerze Ci powiem, że to już jest ulepek... Nie powiem, bo aromat świetny, cytrusowy, pomarańcze od drożdży, ale za to odczucie bardzo ciężkie, słodkie od drożdży i chmielu (Edit: Zasyp 100 % pils, to słodowość mało co wnosi). Jak miałem robić RISa na nich to wolę i zrobię coś lekkiego. Dla mnie za słodko przy wyższych ekstraktach. Tak więc IIPA 19 to będzie ciężkie do spicia :P Chyba że ponurą jesienią po pracy do obiadku, albo deseru. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy ja dopiero raczkuję w temacie piwa domowego :) zaplanowałem sobie trochę do przodu i kupiłem składniki zobaczymy co wyjdzie :) Większość tego piwa i tak pewnie komuś rozdam bo staram się uczyć nowych smaków kupując nowości na bieżąco a jakbym miał wypić jeszcze wszystko co warzę to chyba nie dałbym rady :D Szukam też już powoli jakiejś używanej lodówki bo mam piwnicę o stałem temperaturze około 20 stopni ale mimo wszytko ta temperatura mnie ciągle ogranicza :) teraz idę eksperymenty na kveikach za niedługo złożę coś do chłodzenia wiader to już będzie szło wszystko na wszystkim :) oczywiście robiłem w tym roku nawet w upały US-05 w piwnicy złe nie było ale szału też nie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pajaczeq napisał:

Szukam też już powoli jakiejś używanej lodówki bo mam piwnicę o stałem temperaturze około 20 stopni

Jeśli masz możliwości to polecam kupić lodówkę, nawet taką zwykłą do żywności z zamrażalnikiem i zamontować sterownik. Co jestem totalna noga z elektryki to sterownik zamontowałem i śmiga jak zły :) Piwa też sobie chwalę, mogę robić pilsy w środku lata, "ejle" w dolnej granicy pracy drożdży. W zamrażalniku leży chmiel, nie rozmraża się. 

Ogólnie polecam, bo to wygoda ogromna. Testy, klika kliknięć na sterowniku, poznanie drożdży i robisz piwo w 100-u procentach jakie chcesz i lubisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc 2 podejście ?.

Słód pilznerski 8 kg chmiel 100g 13-15% drożdże salfalager w34/70  Warka 30l.

65-68 stopni na 70 minut potem wysladzanie  do uzyskania 33 l. 60  min Chmielenie w 25 g 15 min +25 15 min + 50g 30 min.

1. Ile paczek drożdży dać na 30 l opakowanie 11g do 20l .

2 Jakie blg ma być przed drożdżami , kjedy sprawdzać blg,  co zrobić jeśli będzie za wysokie, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Łomako napisał:

A więc 2 podejście ?.

Słód pilznerski 8 kg chmiel 100g 13-15% drożdże salfalager w34/70  Warka 30l.

65-68 stopni na 70 minut potem wysladzanie  do uzyskania 33 l. 60  min Chmielenie w 25 g 15 min +25 15 min + 50g 30 min.

1. Ile paczek drożdży dać na 30 l opakowanie 11g do 20l .

2 Jakie blg ma być przed drożdżami , kjedy sprawdzać blg,  co zrobić jeśli będzie za wysokie, 

1. Policz sobie http://www.mrmalty.com/calc/calc.html do lagera w tej ilosci to gestwa. 

2. To twoje piwo wiez znowu policz sobie co chcesz zrobic https://brewness.com/en

jesli bedzie za wysokie blg to poprostu dolej wody aby osiagnac zakladane blg. 

Jesli chcesz miec 30 litrow to zdecydowanie powinienes wysladzac wiecej niz 33 litry. 

Z 10-15% Ci odparuje, a i z osadami na dnie tez pewnie z litr lub dwa zostanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Łomako napisał:

drożdże salfalager w34/70

Ostatnio pisałeś, że schłodziłes do 20 iluś stopni.

Te drożdże wymagają schłodzenia do ok. 10°C i prowadzenia fermentacji w podobnej temperaturze.

Jeśli masz taką możliwość to super, jeśli nie i masz tylko te 20 kilka - wtedy zmień drożdże na Fermentum Mobile FM53 Voss Kveik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lasek napisał:

1. Policz sobie http://www.mrmalty.com/calc/calc.html do lagera w tej ilosci to gestwa. 

2. To twoje piwo wiez znowu policz sobie co chcesz zrobic https://brewness.com/en

jesli bedzie za wysokie blg to poprostu dolej wody aby osiagnac zakladane blg. 

Jesli chcesz miec 30 litrow to zdecydowanie powinienes wysladzac wiecej niz 33 litry. 

Z 10-15% Ci odparuje, a i z osadami na dnie tez pewnie z litr lub dwa zostanie. 

 

Przeliczyłam sobie wyszło IBU 96 czy jest to wysokie?  Blg 13 dosyć wysokie jak na pilsa? Pierwszego linku nie mogę otworzyć.  Czekam na podpowiedź,  czy warto się za to zabierać a może zmienić recepturę dokupić jakiś jeszcze słód,  użyć mniej,?mniej chmielu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zasada napisał:

Ostatnio pisałeś, że schłodziłes do 20 iluś stopni.

Te drożdże wymagają schłodzenia do ok. 10°C i prowadzenia fermentacji w podobnej temperaturze.

Jeśli masz taką możliwość to super, jeśli nie i masz tylko te 20 kilka - wtedy zmień drożdże na Fermentum Mobile FM53 Voss Kveik.

Chłodzenie to nie problem mogę uzyskać 10 stopni ale będzie ciężko z fermentacja w stałej temperaturę, co się stanie jeśli te drozdze będą pracować w 18 stopniach a np następnego dnia w 10 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Grzegorz Łomako napisał:

Przeliczyłam sobie wyszło IBU 96 czy jest to wysokie?  Blg 13 dosyć wysokie jak na pilsa? Pierwszego linku nie mogę otworzyć.  Czekam na podpowiedź,  czy warto się za to zabierać a może zmienić recepturę dokupić jakiś jeszcze słód,  użyć mniej,?mniej chmielu? 

Zapoznaj się: 

https://www.wiki.piwo.org/Strona_główna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz Łomako napisał:

Chłodzenie to nie problem mogę uzyskać 10 stopni ale będzie ciężko z fermentacja w stałej temperaturę, co się stanie jeśli te drozdze będą pracować w 18 stopniach a np następnego dnia w 10 ?

Utrzymanie prawidłowej temperatury podczas fermentacji to podstawa. Przekonałem się osobiście, że najlepiej fermentować w dolnej granicy pracy drożdży. Poźniej jak drożdze podniosą temperaturę dbam o to by nie spadła. 

 

Wahania temperatury o 8C to stres dla drożdży, a takie nie robią dobrego piwa. Prawdopodobnie zaprzestaną pracy nim dobrze ją zaczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz minie 20 godzin od zadania drożdży a według mnie fermentacja nie ruszyła. Możecie coś doradzić co robić? Ile jeszcze czekać? Lecieć do sklepu po nowe drożdże(zadziała to w ogóle)? 

Piwo schowane w styropianowej skrzyni w której utrzymana jest temperatura 19 stopni, na powierzchni widać jedynie kilka małych "wysepek" i nic poza tym. Da się to jakoś uratować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, NewportRobert napisał:

Zaraz minie 20 godzin od zadania drożdży a według mnie fermentacja nie ruszyła. Możecie coś doradzić co robić? Ile jeszcze czekać? Lecieć do sklepu po nowe drożdże(zadziała to w ogóle)? 

Piwo schowane w styropianowej skrzyni w której utrzymana jest temperatura 19 stopni, na powierzchni widać jedynie kilka małych "wysepek" i nic poza tym. Da się to jakoś uratować?

Ile litrow, ile blg jakie drozdze i w jakiej ilosci? 

20 godzin to nie jest wielki lag. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lasek napisał:

Ile litrow, ile blg jakie drozdze i w jakiej ilosci? 

20 godzin to nie jest wielki lag. 

16l, suche US-05. Robiłem American Wheat.

Właśnie w tym problem, że wczoraj rozwaliłem areometr i już nie szło kupić nowy. To samo z nowymi drożdżami, dopiero jutro mógłbym lecieć do sklepu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, NewportRobert napisał:

16l, suche US-05. Robiłem American Wheat.

Właśnie w tym problem, że wczoraj rozwaliłem areometr i już nie szło kupić nowy. To samo z nowymi drożdżami, dopiero jutro mógłbym lecieć do sklepu. 

Jaka data przydatności? Był problem z partią do 02.2020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, NewportRobert napisał:

Nie pamiętam... :(

No to rekawiczki okulary i raz dwa do smietnika szukac opakowania :P

Masz teraz dwa wyjscia:

1. Nic nie robic, czekac do jutra. Jak rusza to spoko jak nie rusza to kup drozdze i dodaj. 

2. Jak sie boisz to sprawdz czy dzis nikt w okolicy nie poratuje Cie gestwa lub saszetka sucharow. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gawron napisał:

Ja miałem w grzybkach z tą datą lag 40h. Jak nie ruszą, to jutro leć po nowe. Nie otwieraj fermentora, żeby z powietrza czegoś nie złapać.

 

3 minuty temu, Lasek napisał:

No to rekawiczki okulary i raz dwa do smietnika szukac opakowania :P

Masz teraz dwa wyjscia:

1. Nic nie robic, czekac do jutra. Jak rusza to spoko jak nie rusza to kup drozdze i dodaj. 

2. Jak sie boisz to sprawdz czy dzis nikt w okolicy nie poratuje Cie gestwa lub saszetka sucharow. 

 

Raczej nie znam nikogo w okolicy niestety(Nieporęt, okolice zalewu Zegrzyńskiego). Jak wszystko się uda to jutro w południe zadam nowe drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.