Skocz do zawartości
gawo74

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

Rekomendowane odpowiedzi

Jak szukasz refraktometru, to szukaj na aliexpress, dużo niższe ceny, jedyny minus, że czekać trzeba długo ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Okej w takim razie zamawiam tylko ten refraktometr :

https://www.amazon.de/Refraktometer-GOCHANGE-Zuckergehalt-Zusammenhang-Flüssigkeiten/dp/B01IH0FB2Q/ref=sr_1_17_sspa?ie=UTF8&qid=1525952665&sr=8-17-spons&keywords=refraktometer&psc=1

Mam nadzieje ze te 0-32% wystarczy, gdyz widzialem iz drozsze produkty mialy wiecej tych procentow na skali

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
31 minut temu, Versaar napisał:

Jak szukasz refraktometru, to szukaj na aliexpress, dużo niższe ceny, jedyny minus, że czekać trzeba długo ;)

Ogladalem na tym aliexpress, sa wlasciwie te same co na amazonie, nieco tansze, zaoszczedzilbym ok. 5 €.

Ale wlasnie z tego co wiem, czekalbym wieki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niekoniecznie. Osobiście zakupiłem refraktometr na aliexpress i po czterech tygodniach był u mnie . Zawsze też można zagadać co sprzedającego, bądź też poszukać czegoś z opcją szybkiej wysyłki . 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mały fakup temperaturowy.  Piwo już na końcu  burzliwej, po zasadniczej fermentacji. (Zasyp pilzneński 80%, pszeniczny 20%, gęstwa us-05). Stało w boksie, w temperaturze 21'C, . Przez nieuwagę, na ostatnie 12 godzin temperatura skoczyła do 40'C.  Po tym czasie schłodziłem i dałem na 4 dni na cichą w temperaturze 15'C.

Na tę chwile, żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem. Zastanawiam się jednak czy taka, delikatna pasteryzacja na tym etapie, może wpłynąć negatywnie na refermentację. Krótko mówiąc czy nie wybiłem drożdży?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Teraz, LiwkoLiwko napisał:

Mały fakup temperaturowy.  Piwo już na końcu  burzliwej, po zasadniczej fermentacji. (Zasyp pilzneński 80%, pszeniczny 20%, gęstwa us-05). Stało w boksie, w temperaturze 21'C, . Przez nieuwagę, na ostatnie 12 godzin temperatura skoczyła do 40'C.  Po tym czasie schłodziłem i dałem na 4 dni na cichą w temperaturze 15'C.

Na tę chwile, żadnych niepokojących objawów nie zaobserwowałem. Zastanawiam się jednak czy taka, delikatna pasteryzacja na tym etapie, może wpłynąć negatywnie na refermentację. Krótko mówiąc czy nie wybiłem drożdży?

Nie, za krótko i za niska temperatura. Powinny być okej jak nie ma fuzli. Jak to był koniec fermentacji to większego wpływu nie będzie miało na piwo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sama rurka może i tak, ale jeżeli znasz pozostałe parametry,  temperaturę fermentacji, drożdże, zasyp, czas fermentacji, to intensywność bulkania mówi sporo.

Oczywiście w przypadku gdy nie lubi się zbyt częto zaglądać do fermentora i mierzyć gęstość. 

Edytowane przez LiwkoLiwko

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minutes ago, LeszekMieszek said:

Witam

Chce zrobić American Brown Ale z przepisu https://www.wiki.piwo.org/American_Brown_Ale,_Maciej_Brzana_(nms007).

Czy ciemne słody powinienem dodać razem z innymi na samym początku czy lepiej odczekać jakiś czas bo piwo może wyjść za ciemne?

A jeżeli odczekać to jaki czas?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Chocolate Bries i Słód Special Roast daj na ostatnie 10 min zacierania, resztę razem. Nie sa to słody palone, więc jest luz. Powoli tylko podgrzewaj na mashout, żeby skrobia z nich zdążyła się scukrzyć.

W czym zacierasz jeszcze powiedz?

Edytowane przez Jankasper

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam,

dostałem kega 30l z aluminium, szczelny fifting flash A.

Czym go czyścić?

Do dezynfekcji mam star san, czy mogę go stosować z aluminium?

Może ktoś używał i podpowie czy warto sobie głowę zawracać?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja stosowałem starsan do mojego mini kega i raczej nic złego się nie stało, w teorii to pewnie reaguje, ale chyba w starsanie jest za niskie stężenie kwasu. Co do czyszczenia to raczej mechanicznie. Na pewno nie NaOH ;)

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, Babylon napisał:

Czy termometr z sondą za 2 dychy jest ok do pilnowania temperatury fermentacji?

I jak go przytwierdzić?

Też mam za 2 dychy. Porównywałem do stacji pogodowej, którą mam w kuchni. Różnica między nimi, to 0,5 stopnia, więc wartości są zbliżone.

Ja zamiast podkładu użyłem kawałka styroduru.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej. Warzeę Vermont ipa i zastanawiam się czy chmielić na burzliwą. Używam drożdzy Vermont ale i wolałbym zebrać gęstwę. Czy będzie to możliwę jeżeli wrzucę chmiel już na burzliwej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta