Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jestem w trakcie fermentacji session Ipki, wyszło mi jakieś 11 blg początkowe (20 l wody, 1,7 kg ekstraktu jasnego i 1,7 kg  pale ale) 

Brzeczki wyszło około 20,5 l. 

Chmielenie odbyło się w ten sposób jak na zdjęciu. Zastanawiam się tylko nad chmieleniem na zimno, czy 85 g łącznie to nie za dużo. Proponujecie może jakieś inne proporcje i ilości? 

 

PXL_20240309_113907669.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Ciężko przesadzić z ilością chmielu na zimno, 85g to nie jest szczególnie dużo. Najwięcej wrzucałem 200g na 20l. Postaraj się tylko o dobrą filtrację tych chmielin i będzie w porządku :) 

Aktualnie piwo jest w fermentorze bez kranika. Zastanawiam się nad:

1. Przeczekaniem burzliwej i zlanie na cichą do fermentora z kranikiem i dopiero tam zadanie chmielu na zimno 5 dni przed rozlewem lub,

2. Wrzucenie chmieli na zimno do tego samego fermentora w którym aktualnie znajduje się piwo 5 dni przed butelkowaniem i ewentualne odfiltrowanie do drugiego fermentora z kranem dosłownie chwilę przed butelkowaniem 

Polecasz jakiś worek do chmielenia na zimno tak, aby nie pływało sporo chmielin na dnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worek np taki (lub mniejszy):
https://allegro.pl/oferta/300-mesh-nylonowy-worek-filtracyjny-wielokrotnego-13273071624

 

Obciążony szklanymi kulkami (ewentualnie łyżkami :) ), żeby poszedł na dno.

Jeśli wrzucisz chmiel do worka możesz chmielić w fermentorze z kranikiem.

Jeśłi nie zależy ci na gęstwie, możesz chmielić luzem w pierwszym fermentorze, a worek wykorzystać, jako filtr przy dekantowaniu do fermentora z kranikiem,

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Ciężko przesadzić z ilością chmielu na zimno, 85g to nie jest szczególnie dużo. Najwięcej wrzucałem 200g na 20l. Postaraj się tylko o dobrą filtrację tych chmielin i będzie w porządku :) 

No dokładnie, ja wrzucałem po 700g :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to czy jest możliwe, aby piwo nie odfermentowało przy overpitchingu gęstwy? US-05, szybko zaczęły pracę, wysoka piana, a po 10 dniach z 13,3 BLG zostało 5,2. Przelałem na cichą, aby jeszcze cokolwiek i będę chmielił na zimno, może coś jeszcze spadnie. Fermentowane w temperaturze 17 stopni 5 dni, potem stopniowo wzrost do 20 stopni i ostatni dzień 22 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wszystko jest możliwe. To biologia, nie matematyka. 

Opis drożdży określa średnie odfermentowanie na poziomie ok. 80 %. 

Zostaw na cichej w 20 stopniach, może coś dojedzą. Nauczka na przyszłość - trzymaj dłużej na burzliwej. Dwa, a nawet trzy tygodnie. Piwu na pewno to nie zaszkodzi.

Pozdrawiam, Paweł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Fall095 napisał(a):

Siema. Nada się to to do szybkiej dezynfekcji? Podobno bezzapachowy.

 

https://srodki-czystosci.eu/pl/p/Velox-Spray-neutral-5l-do-mycia-i-dezynfekcji-powierzchni/1524?

Tak, jest napisane grubym drukiem, że do kontaktu z żywnością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

Dziś w końcu będzie trochę czasu, żeby zbudować sobie thermo boxa, żeby upichcić lagera. Patrzę po składnikach i wszystko mam, patrzę na OXI i hmm  mam 2 KG, problem w tym, że rok przeterminowane :D Jak myślicie, nada się jeszcze? Szkoda by mi było wyrzucać aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Łachim napisał(a):

Pytanie do czego, bo do dezynfekcji są lepsze środki. Nadwęglan sodu nadaje się do mycia. 

Zanim zaczniesz udzielać  "dobrych rad" to się dokształć co do czego stosować.
Polecam lekturę:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WojtekGaaDObstaję przy swoim. OXI nieźle doczyszcza i pozwala odrywać resztki w trudno dostępnych miejscach, oczywiście nie jako jedyna metoda mycia, ale uzupełnienie. Z drugiej strony, do dezynfekcji są lepsze środki. OXI to jest metoda na 10 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.