Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem w trakcie mojej pierwszej warki i mam parę pytań. Styl piwa APA, 12,5 BLG, fermentacja przeprowadzana w piwnicy w temp. 16-18 st. C, drożdże US-05.

Czy bulgotanie od początku fermentacji tak raz na 30 sek.  (dzisiaj mija 5 doba od kiedy ruszyła fermentacja) jest normalne? Czy może być to oznaka słabych drożdży/słabego napowietrzenia? Piana utrzymuje się na 2-3 cm.

Czy warto na koniec burzliwej przenieść fermentor do nieco wyższej temperatury (21-22 st. C)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pawelw3 napisał:

Czy bulgotanie od początku fermentacji tak raz na 30 sek.  (dzisiaj mija 5 doba od kiedy ruszyła fermentacja) jest normalne?

Tak

 

7 minut temu, Pawelw3 napisał:

Piana utrzymuje się na 2-3 cm.

Generalnie gdy widoczna jest piana to zapewne nadal trwa fermentacja.

Ale... US-05 mają to do siebie, że czapa piany nie opada nawet po ustaniu fermentacji. Biorąc pod uwagę temperaturę w piwnicy to fermentacja pewnie jeszcze trwa. I dobrze.

 

9 minut temu, Pawelw3 napisał:

Czy warto na koniec burzliwej przenieść fermentor do nieco wyższej temperatury (21-22 st. C)?

Jak najbardziej. Ale zrób to jak zauważysz, że tempo fermentacji spowalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Piszę w trakcie ważenia pilsa niemieckiego: 2,2 pilzneński, 215g carapils, 150 zakwaszający, przerwy: 53-10, 63-30, 73-30, wygrzew. W czasie pierwszej przerwy zrobiło się takie coś i nie wiem czy kontynuować. Aha: woda primavera z dodatkiem 8g gipsu i 8 g chlorku wapnia (wg kalkulatora)

 

1657897546954.jpg

 

 

Aktualizacja: się przestraszyłem ale kolejne przerwy doprowadziły warkę do normalności xD

Edytowane przez g_berger
Aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :) tak sobie przeglądam różne receptury w sieci i natrafiłem na kellerbier na brewness ale zastanowił mnie profil fermentacji, który wg tej receptury jest taki:

0 min w 45C

10 min w 53C

15 min w 63C

40 min w 72C

5 min w 76C

20 min w 100C

 

20 min w 100????? zagotować zacier? to mnie zaskoczyło i zastanowiło. co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, g_berger napisał:

Dzień dobry :) tak sobie przeglądam różne receptury w sieci i natrafiłem na kellerbier na brewness ale zastanowił mnie profil fermentacji, który wg tej receptury jest taki:

0 min w 45C

10 min w 53C

15 min w 63C

40 min w 72C

5 min w 76C

20 min w 100C

 

20 min w 100????? zagotować zacier? to mnie zaskoczyło i zastanowiło. co wy na to?

 

Masz na mysli zacieranie a nie profil fermentacji.

Tak jak powiedzial zasada znajdz sobie jakies czytelne schematy zacierania. To co napisales nie przypomina wlasciwie niczego. Ni to infuzja, ni dekokt.

P.S jesli chcesz robic Kellerbier to zrob sobie standardowe zacieranie, slody wrzuc dopiero przy 60 stopniach. Przy tym piwie szkoda bawic sie w dekokcyjne zacieranie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Hanys93 napisał:

 

Masz na mysli zacieranie a nie profil fermentacji.

Tak jak powiedzial zasada znajdz sobie jakies czytelne schematy zacierania. To co napisales nie przypomina wlasciwie niczego. Ni to infuzja, ni dekokt.

P.S jesli chcesz robic Kellerbier to zrob sobie standardowe zacieranie, slody wrzuc dopiero przy 60 stopniach. Przy tym piwie szkoda bawic sie w dekokcyjne zacieranie.

 

zgadza się - profil zacierania miałem na myśli. ok zastosuję się do rad i dziękuję

dzięki @zasada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 dni temu przelałem piwo na cichą (fermentor w którym przeprowadzałem burzliwą, był bez kranika), nie chmielę piwa na zimno. Po przelaniu sprawdziłem BLG i wyszło na poziomie 0,5, czy jest sens trzymać piwo na cichej przez te 10 dni, czy lepiej zacząć już butelkować? Piwo praktycznie w ogóle nie bulgocze, może raz na dwie godziny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odfermentowanie wygląda ok. Możesz zmierzyć blg ponownie za jakieś 2 dni i jeśli się nie zmieni, to butelkować, nic już się nie powinno dziać, jeśli oczywiście nie dostały się tam dzikusy. Na przyszłość lepiej w ogóle nie przelewać na cichą, ewentualnie dopiero na sam rozlew i butelkować, bo refermentacja może ograniczyć skutki dostępu tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, uparłem się na tego kellerbiera no i za waszą radą poszukałem nieco i znalazłem takie coś na słodach weyermann:

2,4 kg pizneński

0,25 kg carapils

0,25 kg wędzony

1,15 malanoidynowy

zacieranie:

50st - 30

62st - 20

72st - 20

burzliwa:

10st - 7dn

15st - 1dn

19st - 1dn

gęstwa w34/70

założona fermentacja nie jest za krótka? bo jakoś tak dziwnie.. ale może dobrze. co wy na to?

dzięki za waszą pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, g_berger napisał:

. co wy na to?

Ja nie jestem znawca stylu ale ilość melanoidynowego jest straszna.

Także jak zauważyłeś założenie tak krótkiej fermentacji dziwne.

Rzuć.okiem na receptury z b.biz (poza wywarem z płatków): https://www.browar.biz/forum/piwo/browarnictwo-amatorskie/kołyska-piwowarska/100018-kellerbier

I z BYO:

https://byo.com/recipe/kellerbier/

https://byo.com/article/kellerbier-the-real-lager-of-germany/

I z B&B:

https://beerandbrewing.com/make-your-best-kellerbier/

https://beerandbrewing.com/der-falke-kellerbier-recipe/

 

W skrócie zasypy.

BYO:

3.5 kg German Pilsner malt

544 g German Vienna malt

544 g Bestmalz caramel Pils malt

198 g biscuit malt

B&B:

2.7 kg Vienna malt

1.4 kg.Pilsner malt

113 g Carafa II

113 g Melanoidin malt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.