Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Właśnie skończyłem swoja pierwszą warkę. American Wheat 13,6 Blg z zacieraniem. Zestaw z homebrewing. Cały proces przeszedł dość sprawnie (dużo się wcześniej edukowałem przed pierwszym warzeniem). Niestety dość dużo odparowało w trakcie gotowanie i trochę to przeoczyłem. Wyszło mi około 16,5 L brzeczki. Zestaw był na 20 L. Po schłodzeniu blg wyszło na poziomie 15-15,5. Zadałem już drożdże i nie wiem czy mogę dodać jeszcze przegotowanej wody do tych 20 litrów? 

1644086744371.jpg

1644086744375.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do gęstwy, zbierałem pierwszy raz to i doświadczenie zerowe. Gęstwę postanowiłem zebrać jak pokazał to kiedyś Bartek na YT czyli zamieszałem tym co zostało i zlałem do słoika niestety z tego co zostało było za mało płynu czyli piwa i wyszła z tego prawdziwa papka i praktycznie nic w słoiku się w lodówce nie oddzieliło, jak to teraz ugryźć ? Wyjać z lodówki i rozlać na dwa słoiki dodając przegotowana i wystudzoną wcześniej wodę ? Mogę oczywiście to wywalić ale chciałem zrobić drugie piwo mocniejsze z gęstwy bo boje się że saszetka S04 nie poradzi mi 20l z 7,5kg słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie mam słabe, powróciłem po dwóch latach kupując kociołek automatyczny przekonując żonę że tym razem się uda :/

Pierwsza warka poszło :

5kg pale ale viking

800g płatków owsianych i jęczmiennych

zacieranie na lenia 68 stopni 60 minut chciałem aby było słodkie, wygrzew 78 10 minut. Gotowałem trochę dłużej jak 60 minut bo za dużo wysłodziłem. Chmielenie 15g na 60 minut reszta na hopstand 140g chmieli nie podaje bo to chyba nie ważne. Wszystko zrobione raczej książkowo, S04 1 szaszetka, uwodnione i zadane do brzeczki o temperaturze 18 stopni która stała przez 2 tygodnie w 20 stopniach. Piwo bulkało już po 12h przez 2 dni była piana 2cm po czym szybko znikła co mnie trochę zdziwiło ale zawsze robiłem na US05, piwo nie byulkało praktycznie wcale po 4 dniach ale widać było pęcherze powietrza unoszące się i powstające na lustrze. Po 24h piwo bulkało mega intesywnie wywalając wodę z rurki. Burzliwa 14 dni następnie pomimo braku chmielenia na zimno przelałem na cichą bo potrzebowałem fermentora z dziurką na kranik. Właśnie zapomniałem o BLG mam mega gówniany spławik który pokazał po ugotowaniu 16blg co raczej jest mało prawdopodobne a po przelaniu na cichą około 7. Przelewając na chicą fajny aromacik chmielu ogólnie pijalne. Piwo postało na cichej 7 dni dzisiaj rozlew blg niby 6-7 gówno widać na tym spławiku i tutaj mam problem, to już nie to samo piwo :( Wali droźdzami, chyba siarą i może lekko kiblem ? Sensoryk ze mnie mega słaby ale bardziej tak jakbym czuł droźdzaki :/ W fermentorze na cichej nic się nie działo zero filmu troche pecherzyków powietrza na lustrze malutkich takich jak na piwie w szklance jak piana zejdzie jak kiepskie piwo. Zabutelkowałem ale nie pamiętam żeby na S05 piwo aż tak zmieniło mi się między burzliwą a cichą. Smak droźdzaków jak dla mnie, żona mowi że chyba kwaskowe gorzkie jest po czasie, zgłupiałem boje się że spierd*** kolejną warkę i znowu nic z tego nie wyjdzie. Sprzęt w całości nowy, użyłem tylko starej łychy któa oczywiście wcześniej myłem i dezynfekowałęm despreyem, wszystko pozostałe w browarze nówka sztuka, dezynfekcja starsan i desprej. Obgryzać paznokcie czy wyluzować ?

Edytowane przez kaktusr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kaktusr napisał:

S04 1 szaszetka

 

Nie wiem czy nie za mało drożdży ;/ 

14 godzin temu, kaktusr napisał:

7 dni dzisiaj rozlew blg niby 6-7

 

dużo zostało , nie używałem  S04 ale czytałem że  długo potrafią dojadać ( uważaj żebyś granatów nie miał ) 

 

14 godzin temu, kaktusr napisał:

Wali droźdzami, chyba siarą i może lekko kiblem ? Sensoryk ze mnie mega słaby ale bardziej tak jakbym czuł droźdzaki

 

Może jeszcze drożdże nie posprzątały . Polecam jednak chmielić piwka na zimno ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaktusr masz obecnie odfermentowanie na poziomie 57,6%. Ja butelkowałem 17-11-2021, przy 57,4%, po miesiącu fermentacji burzliwej i do dziś je odgazowuję. Te drożdże w opisie mają, że szybko fermentują (co by się zgadzało, bo 96h jest już po burzliwej) i są idealne do piw kondycjonowanych, więc muszą leżakować. Jeśli je teraz zabutelkujesz z cukrem z kalkulatora, to pij je szybko. Jeśli chcesz kondycjonować, dodaj połowę mniej cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Po raz kolejny proszę o poradę. Poniżej temperatura otoczenia fermentacji (zakładam, że w fermentorze jest +/-2 stopnie więcej) startowałem z około 13 blg. Po 7 dniach zeszło do 5blg. Na ostatnie dni podniosłem temperaturę jak widać żeby drożdże dofermentowały. Czy to dobre wyjście ? Czy temperatura nie za wysoka ? Drożdże US-05

Z góry dzięki za odp 4a804743f241cdf084fce8578d59ff96.jpg90b658eb4ccf8d2e98fe99ade023a0d4.jpg

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć bo masz z jednej strony spore wahania czasami dochodzące do 3 stopni ale z drugiej zakładam, że brzeczka trzymała w pewnym stopniu temperaturę. Najprawdopodobniej będzie ok ale będziesz mieć napewno wyczuwalne estry więc do typowych piw górnej fermentacji ok. Nie wiem co to za czujnik ale przyklej go do ścianki fermentora i zaklej to miejsce dodatkowo jakaś pianka to będziesz mieć wskazanie bardziej zbliżone do temp fermentujacej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Glabro napisał:

Ciężko powiedzieć bo masz z jednej strony spore wahania czasami dochodzące do 3 stopni ale z drugiej zakładam, że brzeczka trzymała w pewnym stopniu temperaturę. Najprawdopodobniej będzie ok ale będziesz mieć napewno wyczuwalne estry więc do typowych piw górnej fermentacji ok. Nie wiem co to za czujnik ale przyklej go do ścianki fermentora i zaklej to miejsce dodatkowo jakaś pianka to będziesz mieć wskazanie bardziej zbliżone do temp fermentujacej brzeczki.

Termometr to taki mały xiaomi w sumie nie spodziewałem się, że będzie do tego używany. Faktycznie to dobry pomysł żeby w przyszłości przykleić go gdzieś wewnątrz fermentora. Co do wahań temperatur to trochę się działo bo kontrola polegała na otwieraniu i zamykaniu okna w pokoju :D takie uroki braku sprzętu przy pierwszej warce.

Teoretycznie mam w piwnicy temperaturę stałą około 13 stopni tylko pytanie czy to nie za nisko dla US-05 i podobnych do American wheat lub podobnych? Na przyszłość pytanie czy zwiększenie temperatury pod koniec fermentacji to dobry pomysł czy zbędne kombinowanie?

1644954837003.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Emil_bdg napisał:

Faktycznie to dobry pomysł żeby w przyszłości przykleić go gdzieś wewnątrz fermentora

Raczej na ściance. Wewnątrz trochę ryzykowne.

 

4 godziny temu, Emil_bdg napisał:

13 stopni tylko pytanie czy to nie za nisko dla US-05

Wielu z sukcesami fermentowało na tym szczepie w takich temperaturach, ale po około 2-3 dniach przeniósłbym wiadro do cieplejszego miejsca.

 

4 godziny temu, Emil_bdg napisał:

Na przyszłość pytanie czy zwiększenie temperatury pod koniec fermentacji to dobry pomysł czy zbędne kombinowanie?

Pożyteczne i nawet potrzebne, ale jeszcze ważniejsze jest pilnowanie, żeby nie było spadków temperatury fermentacji, bo to może przedwcześnie uśpić drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Emil_bdg napisał:

Termometr to taki mały xiaomi w sumie nie spodziewałem się, że będzie do tego używany. Faktycznie to dobry pomysł żeby w przyszłości przykleić go gdzieś wewnątrz fermentora.

Możesz go zamknąć próżniowo jak chmiel i wrzucić do piwa. Sprawdzone, działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Krzyżak napisał:

Możesz go zamknąć próżniowo jak chmiel i wrzucić do piwa. Sprawdzone, działa.

Właśnie widziałem na jednym z filmów na yt, ale dotyczyło przygotowywania destylatów. Zdziwiłem się, że to działa prawidłowo, ale skoro sprawdzone to przy następnej warce przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 stopni powinno się udać ale wtedy już koniecznie dawałbym 2 saszetki lub gęstwę, do której masz zaufanie. Obawialbym się , że w takiej temperaturze z 1 zaszetka będziesz mieć sporego laga i wtedy może być różnie. Pamiętaj że fermentacja będzie trwała znacznie dłużej. Po tyg. podnosilbym temperaturę o stopień dziennie, o ile to możliwe, tak do 18-19 (chyba, że w piwnicy nie dasz rady tak wysoko to do takiej jakiej mozesz) i trzymaj do zakończenia fermentacji. US-05 odfermentowuja dość gleboko  czyli taka 12plato powinna zejść do 2-2.5plato. Na koniec wsyp chmiel na zimno na 5dni i na sam koniec schlodz w lodówce czy na balkonie do temp. 1-4 stopnie na kolejne dwie doby. Możesz też pomyśleć o przewodzie grzewczym, który oplatasz fermentor i na to jakiś kocyk i sterujesz tym przewodem w zależności od temp. brzeczki.  Może Xiaomi daje możliwość włącz-wyłącz jakiś odbiornik w zależności od tego termometra. Pamiętaj tylko aby temperatura brzeczki wahała się +/- 0,1 stopnia a nie +/- stopień bo to już zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy na oko wszystko okej z tą gęstwą? 

Zebrana z dark ale Safale S-04 po tygodniu burzliwej, dolałem troche wody i około tydzień już leży w lodówce. Sprawdzić smak piwa i jak ok to można dodawać?

Będzie Stout z brewkita około 15-16 BLG, ile tej gęstwy dać? 

273968007_695935411412125_2128134668702981675_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, erniczek napisał:

Hej, szybkie pytanko. Mam gęstwe w lodówce w 4 stopniach, a brzeczke schłodziłem do 16 stopni, czy przed zadaniem gęstwy należy ją ocieplić? czy można śmiało prosto z lodówki do kubła?

Korzystniej byłoby wyjąć, żeby doszła do 13-14 stopni i wówczas zadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek czasami myśli że wie wszystko ale jednak chyba jeszcze kilkanaście warek aby mieć jako taką wiedze. Hopstand w 80 stopniach przez 20 minut, oznacza że mam schłodzić do 80 i po prostu wrzucić chmiel i odczekać 20 minut a temperatura będzie pomału spadać bez używania chłodnicy, czy ochłodzić i utrzymywać 80 stopni przez 20 minut ? bo się pogubiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.