Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

No to zobaczymy. Ucieszę się jak wogóle wyjdzie coś podobnego do pilsa xD. No a jeszcze pytanie o fermentację: plan jest taki: 21 dni burzliwej, 3 dni w okolicach 0-2, 7 dni cichej. No ale czy na sucharach jest możliwe 21 dni burzliwej? Raczej wątpię, podejrzewam że 2 tyg to max. Kalkulator wyliczył że do tej warki potrzeba 82% zawartości paczki drożdży ale dam całą 11 gr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie będę pierwszy raz chciał zebrać gęstwe, na fermentorze mam S-04 na maks 13blg jedna saszetka będę chciał zadać to do około 17blg i mam dwa pytania :

 

1. Najlepiej po czym dać słoik do gęstwy lub po czym nie mogę bo coś Mi się kiedyś o uszy obiło.

2. Czy do nowej brzęczki 20l mam wlać całość gęstwy (tą z toni) czy mam wlać tyle ile pokazuje kalkulator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2022 o 18:09, zasada napisał:

Nie. Najlepiej pewnie byłoby schłodzić do kilkunastu stopni. 14-16, wtedy rozpoczęcie fermentacji podniesie do tych 18-20°C.

Hej, jeszcze jedno pytanko a propos tego. Czy jak schłodzę brzeczkę do tych 14-16 stopni to drożdże normalnie wysypać na górę i wymieszać czy jednak zrobić rehydratacje? A jeśli zrobić, to czy też musi to być woda w temp. podobnej do brzeczki czy standardowo te 25-30 stopni i dopiero wlać do schłodzonej brzeczki?

Edytowane przez erniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, erniczek napisał:

Czy jak schłodzę brzeczkę do tych 14-16 stopni to drożdże normalnie wysypać na górę i wymieszać czy jednak zrobić rehydratacje?

Ja bym najpierw napowietrzyl a suche drożdże rozsypał na pianę.

Jeśli uwadniasz w temperaturze rzędu 20+ i zadajesz do chłodniejszej brzeczki, dobrze jest powoli wyrównywać, dolewając brzeczki do drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zasada napisał:

Ja bym najpierw napowietrzyl a suche drożdże rozsypał na pianę.

Jeśli uwadniasz w temperaturze rzędu 20+ i zadajesz do chłodniejszej brzeczki, dobrze jest powoli wyrównywać, dolewając brzeczki do drożdży.

Okej, ma to sens. Napowietrzanie zrobić już po schłodzeniu? Bo jak napowietrzę i zacznę schładzać to troche to potrwa(nie mam chłodnicy, będę wstawiał brzeczkę do lodówki fermentacyjnej więc troche to potrwa zanim zejdzie do 14-16 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zasada napisał:

Ja bym najpierw napowietrzyl a suche drożdże rozsypał na pianę.

Jeśli uwadniasz w temperaturze rzędu 20+ i zadajesz do chłodniejszej brzeczki, dobrze jest powoli wyrównywać, dolewając brzeczki do drożdży.

@zasada, a napisz proszę, czy suchary lagerowe np jak w34/70 lub danstary diamond lager lepiej uwadniać czy można sypać na pianę schłodzonej brzeczki. Dotychczas uwadniałem dolniaki, górniaki sypałem na pianę jak zaleca fermentis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, smola napisał:

a napisz proszę,

Kurde, nie wiem.

Tzn.ani nie wiem jak jest zgodnie ze sztuką, ani nie pamiętam jak robiłem ostatnio, musiałbym sprawdzić w notatkach. Chyba jednak robiłem randomowo, jak się zdarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chce zakładać nowego tematu. Poszukuję lodówki na jeden fermentator, mam ograniczona ilość miejsca 84 cm wysokości, 50 cm głębokości i 55 cm szerokości. To wymiary zewnętrzne. Polecicie coś? Jeśli ktoś ma inną większą i jest pewny że fermentator się mieści to pomysle, ale nie moze to byc wielka kolumbryna.

Edytowane przez Gienek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gienek napisał:

Witam, nie chce zakładać nowego tematu. Poszukuję lodówki na jeden fermentator, mam ograniczona ilość miejsca 84 cm wysokości, 50 cm głębokości i 55 cm szerokości. To wymiary zewnętrzne. Polecicie coś? Jeśli ktoś ma inną większą i jest pewny że fermentator się mieści to pomysle, ale nie moze to byc wielka kolumbryna.

Lodówka MPM 131-CJ-18 Wymiary (wys.x szer.x gł.)   85 x 55 x 58 cm 

Nie wiem czy przeżyjesz te 8cm plus 1cm wysokości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Suchejroo napisał:

Lodówka MPM 131-CJ-18 Wymiary (wys.x szer.x gł.)   85 x 55 x 58 cm 

Nie wiem czy przeżyjesz te 8cm plus 1cm wysokości :D

Muszę wymierzyć wszystko dokładnie 8 cm trochę dużo ale może na styk się zmieści. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.