Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.07.2021 o 17:32, kris2682 napisał:

Szanowna braci popełniłem Witbiera na Fm 20. Wyszło 19l 11,2 brix. Start fermentacji w 19 stopniach, ostatni tydzień w 21 temp. otoczenia. Minęły prawie dwa tygodnie od warzenia, zrobiłem pomiar i dziś jest równe 7 brix. Wiem że trzeba korektę ale co kalkulator to inne wyniki. Na YouTube trafiłem na filmik akademia FM i kolega notabene też z Rzeszowa, mówił że jak fermentacja utknie to nic nie pomoże tylko przelanie na cichą. 

Co myślcie? Trzymać jeszcze? Chce w sobotę pomiar zrobić i miałem zamiar butelkować. 


Czym mierzysz te 7 brixów? Refraktometrem czy spławikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczy wiarygodności różnych kalkulatorów ze szczególnym uwzględnieniem obliczonej wartości FG. O ile różne parametry można ładnie sobie poustawiać to FG zazwyczaj jest poza stylem. A może to dupny kalkulator? Przykład na obrazku. Najprostrzy zasyp: po kilogramie pilzneńskiego i pszenicznego + 30dag płatków owsianych

 

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Jakie drożdże pasują do Polski Pils

  • słód pilzneński Viking Malt - 3kg
  • słód monachijski typ 1 Viking Malt - 1kg
  • chmiel Cascade (PL) - 25g
  • chmiel Chinook (PL) - 25g

Na aukcji zalecają Saflager W34 lecz są to dolnej fermentacji a ja chciałbym górnej, czy S-05 będą ok ? czy może coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mirooosss napisał:

ja chciałbym górnej, czy S-05 będą ok ? czy może coś innego...

Wszystko zależy jakie możesz zapewnić temperatury fermentacji.

Jeśli masz miejsce z przedziału 15-18 to US05 powinny się nadać.

Jeśli masz 20+ to właściwie pozostają drożdże kwejkowe, np. najpopularniejsze Voss Kveik z oferty czy Fermentum Mobile, czy Danstar, czy Mangrove Jacks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, zasada napisał:

Wszystko zależy jakie możesz zapewnić temperatury fermentacji.

Jeśli masz miejsce z przedziału 15-18 to US05 powinny się nadać.

Jeśli masz 20+ to właściwie pozostają drożdże kwejkowe, np. najpopularniejsze Voss Kveik z oferty czy Fermentum Mobile, czy Danstar, czy Mangrove Jacks.

Niestety tylko powyżej 20st.  wolałbym suche bo płynnymi się jeszcze  nie bawiłem. Mam rozumieć Pils robi się tylko dolnej fermentacji w niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mirooosss napisał:

Niestety tylko powyżej 20st.  wolałbym suche bo płynnymi się jeszcze  nie bawiłem. Mam rozumieć Pils robi się tylko dolnej fermentacji w niskich temperaturach?

I tak nie znając nawet podstaw chcesz się brać za warzenie? Kiepsko to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, skazi napisał:

I tak nie znając nawet podstaw chcesz się brać za warzenie? Kiepsko to widzę.

Każdy jakoś zaczynał, spokojnie kolega doczyta i będzie wiedział.

 

16 minut temu, mirooosss napisał:

Niestety tylko powyżej 20st.  wolałbym suche bo płynnymi się jeszcze  nie bawiłem.
Mam rozumieć Pils robi się tylko dolnej fermentacji w niskich temperaturach?

Dlaczego niestety? Masz warunki jakie masz, dobierasz pod nie drożdże i style do warzenia. Zawsze tak najlepiej.

Kveiki suche są cenowo porównywalne do suchych drożdży dolnej fermentacji.
Skąd jesteś, może któryś z okolicznych piwowarów będzie miał gęstwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, skazi napisał:

I tak nie znając nawet podstaw chcesz się brać za warzenie? Kiepsko to widzę.

Pilsa chciałem zrobić pierwszy raz, wcześniej robiłem tylko IPA (5 warek) mam rozumieć że Ty odrazu wszystko wiedziałeś i nic się nie musiałeś uczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mirooosss napisał:

Pilsa chciałem zrobić pierwszy raz, wcześniej robiłem tylko IPA (5 warek) mam rozumieć że Ty odrazu wszystko wiedziałeś i nic się nie musiałeś uczyć ?

Nie, ale chcąc warzyć jakiś styl najpierw przeczytałem chociaż czy to piwo górnej czy dolnej fermentacji, jakie stosuje się drożdże i w jakich temperaturach przeprowadzać fermentację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!
Mam problem z rurkami fermentacyjnymi. Otóż okazuje się, że jest to najbardziej niefrasobliwy element wyposażenia mojego "browaru". Z racji ograniczonego miejsca (na wysokość) w lodówce muszę zrobić płaskie rurki fermentacyjne. Jedyne rozwiązanie, które przychodzi mi do głowy wsadzić rurkę elastyczną w pokrywę a z drugiej strony przymocować rurkę i przykleić ją do ściany lodówki ale "piętro" wyżej? Czy lepiej kupić dostatecznie długą rurę i ją zawinąć dookoła wiadra 3-4 razy?

Problem numer 2. Chciałem zrobić milk stouta ale z racji ograniczonych narzędzi użyłem ekstraktr chmielowy 1,5kg +  ciemny niechmielony 1,5kg+ 0,5 kg ciemnego cukru+0,75 laktozy a do tego drożdże Muntons Premium Yeast( ale nie wiem czy są lagerowe czy ale). Przez 2 dni (o dziwo) wywalało mi pianę z każdej możliwej dziury więc nie zamierzam otwierać fermentatora bo powierznie styku są całe brudne. Czy po jakiś 3 tygodniach można przyjąć, że fermentacja mogła się zakończyć (ok tydzień w temperaturze pokojowej, chłodzonej a konkretniej kąpanej w wannie) a przez resztę czasu w lodówce (temperatura bliżej nieokreślona) ? Nie liczę na konkretną odpowiedź tak lub nie tylko czy warto to jeszcze z tydzień potrzymać w lodówce czy lepiej już dziś sprawdzić stopień odfermentowania ?
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury raczej stosuj od mniejszej do większej, w temp. pokojowej przez tydzień większość drożdży skończy robotę, więc można założyć że po 3 tygodniach nawet z obniżoną? temperaturą  fermentacja się zakończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

Rozwiązaniem jest nieużywanie rurek, tylko rozszczelnienia wieka ;)

Najprostsze rozwiązania są najlepsze ale ze względu na dzieci i psa to odpada w przedbiegach.

Godzinę temu, INTseed napisał:

Można też zrobić blowoff czy jak to się pisze.

Blowoff to jest zawór upustowy tylko czy rozwinąłbyś ten temat proszę? Czy te rozwiązania, które zaproponowałem nie są swego rodzajem zaworem upustowym (wyrównawczym?)?

28 minut temu, x1d napisał:

Temperatury raczej stosuj od mniejszej do większej, w temp. pokojowej przez tydzień większość drożdży skończy robotę, więc można założyć że po 3 tygodniach nawet z obniżoną? temperaturą  fermentacja się zakończyła.

Bałem się, że nie ruszą (bo dalej nie wiem jakie drożdże to są) w zbyt niskiej temperaturze. Ale po wybiciu piany zrozumiałem, że powinienem od lodówki zacząć...a było to drugiego dnia fermentacji i od tamtegu czasu, do zakupienia lodówki cały czas pojemnik chłodzony był w wannie. Dziękuję za poradę!

Spróbuję obmyć wiadro tyle ile się da i pobrać próbkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blow off to rurka której koniec wkładasz do pojemnika z wodą (słoika, butelki itp). Nie musi być długa.

 

Jak masz pojemnik cały w pozostałościach piany, może lepiej przelać do czystego, po takim czasie raczej nie będzie niedofermentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.