Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, modemik napisał:

 

Mam dwa nowe półprzezroczyste i prawdę mówiąc niewiele przez nie widać. Nie chcę otwierać niepotrzebnie żeby przypadkiem nie zakazić. Skoro po 3 jest po wszystkim to jak po 2 otworze i zmierzę BLG które będzie poniżej 3 to chyba śmiało można butelkować nawet bez drugiego pomiaru ?

 

A pro po pomiaru ? trzeba w menzurce mierzyć ? Gdzieś widziałem/czytałem, że ktoś zdezynfekował Balingometr spirytem i po prostu wrzucił go do fermentora :)?

Można i tak. Tylko jak spławik będzie za długi i odfermentowanie konkretne, to może się o dno oprzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 10:55, INTseed napisał:

Kup coś do pomiaru, np. refraktometr.
Na dzisiaj mogę ci tylko poradzić skosztowanie czy jest słodko.
Jak wyglądają brzegi fermentora. Widać ślady po pianie?

Jest słodko. ślady po pianie są, a na wierzchu pływa jej trochę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 23:20, sobieslaw napisał:

Ok, nie przyszło mi do głowy, kolega pewnie dodał w takim razie suchy ekstrakt słodowy, więc tu nie ma prawdopodobnie problemu.

Dokładnie. Zakupiłem suchy ekstrakt i rozpuściłem go w gorącej wodzie jak glukozę w wcześniejszym nastawie

W dniu 13.03.2021 o 23:33, kiwitom napisał:

 

Kolego, a sprawdziłeś początkowe BLG? To podstawa. Możesz mieć nieszczelny fermentor i nic nie zobaczysz, a wszystko będzie OK. Podaj nam początkowe BLG i aktualne, a sprawa będzie jaśniejsza.

Początkowe BLG - ok 10   w obecnej chwili wychodzi 2,5 - 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co polecacie do szybkiej dezynfekcji akcesori przy robieniu piwa w przystępnej cenie? Chodzi mi o możliwość szybkiej dezynfekcji takich rzeczy jak kranik, mieszadło, czy nawet dłonie i możliwego bezpośredniego (bez płukania) kontaktu z żywnością,. Przykładowo, spryskuje dłonie i mieszadło, celem 100% pewności dezynfekcji i mogę bez obaw mieszać w brzece

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Kamil Kopeć napisał:

Panowie, co polecacie do szybkiej dezynfekcji akcesori przy robieniu piwa w przystępnej cenie? Chodzi mi o możliwość szybkiej dezynfekcji takich rzeczy jak kranik, mieszadło, czy nawet dłonie i możliwego bezpośredniego (bez płukania) kontaktu z żywnością,. Przykładowo, spryskuje dłonie i mieszadło, celem 100% pewności dezynfekcji i mogę bez obaw mieszać w brzece

 

 

Pirosiarczyn potasu, OXI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kamil Kopeć napisał:

Panowie, co polecacie do szybkiej dezynfekcji akcesori przy robieniu piwa w przystępnej cenie? Chodzi mi o możliwość szybkiej dezynfekcji takich rzeczy jak kranik, mieszadło, czy nawet dłonie i możliwego bezpośredniego (bez płukania) kontaktu z żywnością,. Przykładowo, spryskuje dłonie i mieszadło, celem 100% pewności dezynfekcji i mogę bez obaw mieszać w brzece

 

Starsan lub zamienniki, spirytus 70%. Rękawiczki też nie zaszkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema,
Uwarzyłem sobie pseudo pilsa na Lutrze i wyszło niezłe i klarowne piwko, ale w aromacie czuję chleb i to dość intensywny.
Czy to aromat porządny czy jakaś wada?

Zasyp to 95% Bohemian pilsner i 5% carapilsa. Drożdże Lutra od omegi.
Temperatura fermentacji 20°

Z góry dzięki za odpowiedź.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lowek83 napisał:

Siema,
Uwarzyłem sobie pseudo pilsa na Lutrze i wyszło niezłe i klarowne piwko, ale w aromacie czuję chleb i to dość intensywny.
Czy to aromat porządny czy jakaś wada?

Zasyp to 95% Bohemian pilsner i 5% carapilsa. Drożdże Lutra od omegi.
Temperatura fermentacji 20°

Z góry dzięki za odpowiedź.


Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka
 

Wiele niewiadomych.

Jak długo fermentacja trwała?

Nawet kveiki lubią delikatne podnoszenie temperatury pod koniec, by posprzątać.

Jakie blg końcowe?

Może słód był słaby

No i po jakim czasie od skonczenia fermentacji probowałes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 dni w 20°C i 3 dni w 22°C, a później 2 dni w 5°C.
Odfermentowanie z 13 blg do 3.
A słód Weyermann'a ze sprawdzonego źródła.
10 g Magnum na 45 minut i 50g Sazza na 10 minut. Warka była 15l.
Wyczytałem, że aromat chleba jest w stylu, jednak zaskoczyła mnie jego intensywność.
Próbowałem tydzień po zabutelkowaniu.
Piwo nagazowane dobrze.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, yoshko napisał:

Całym opakowaniem (ok. 9 gramów) IBS zakwaszałem 20 litrów i zeszło z 4.5 do 2.9 w 48h 

Dawno robiłeś to piwo?  Zakwaszałeś w kotle? Pamiętasz może jaki wyszedł profil kwasowości?  Mam za sobą 100 warek i planuje pierwsze kwaśne piwo ? wolę dopytać żeby  wyszedł kwas?

Edytowane przez MienkiN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kamil Kopeć napisał:

Czy w takim razie mogę zakupić kilogram nadweglanu sodu (15zł), rozpuscić 4-5gram w litrze i stosować w butelce z rozpulaczem jako srodek do szybkiej dezynfelckcji? Wyszlo by naktaniej. Kilka groszy za lotr srodka szybkoej dezynfekcji :)

Do szybkiej dezynfekcji kup jakiś gotowy z atomizerem na bazie alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kamil Kopeć napisał:

OXI to nic innego jak nadwęglan sodu własnie... A zgodnie z instrukcja OXI to 4gram na litr wody...

Oxi czas kontaktu z powierzchnią od 2-5min

Sanipro rinse minimum 1 minuta.

Alkohol 70% natychmiast.

 

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MienkiN napisał:

Dawno robiłeś to piwo?  Zakwaszałeś w kotle? Pamiętasz może jaki wyszedł profil kwasowości?  Mam za sobą 100 warek i planuje pierwsze kwaśne piwo ? wolę dopytać żeby  wyszedł kwas?

W maju. Tak zakwaszałem w kotle. Następnym razem wybrałbym bakterie od serowara, bo tutaj robiłem berlinera, a kwaśność miałem jak w gose.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Chce zrobić soura do którego zakupiłem bakterie white labs lactobacillus jak w załączniku. Bakterie mają datę ważności 9 marca, wiem trochę się spóźniłem z robota. Leżą w lodówce odkąd przyszły, pytanie czy można je użyć czy lepiej nie próbować i kupić nowe ?

Jeśli tak to drugie pytanie czy muszę kupować bakterie typowo do piwa czy można użyć jakichś probiotyków z apteki ?

 

Z góry dzięki z pomoc

IMG_20210322_210951.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.