Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, kris2682 napisał:

Ruszyły ale zajęło im to trochę ponad 50 godzin. Ona tak zawsze mają czy ja coś źle zrobiłem? 

 

Nie zawsze, ale się zdarza. Mi w najświeższej warce US-05 ruszyły w mniej niż w 24h, w temperaturze 13 st. C

Wszystko zależy od przechowywania drożdży, terminu przydatności, dobrego natlenienia brzeczki, uwodnienia drożdży i tego czy używasz pożywki.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i proszę o pomoc bardziej doświadczonych Piwowarów.

Wczoraj zlałem BPA i zebrałem gęstwę (FM 26 Belgijskie Pagórki), którą miałem wykorzystać do zaszczepienia warzonego dzisiaj Blonda 16°Blg. Jest to moje pierwsze użycie płynnych drożdży.

Niestety, gęstwa trzymana przez noc w lodówce nie rozdzieliła się na wyraźnie odróżniające  się warstwy. Jedynie na samym dole jest trochę chmielin, reszta ma biało-beżową barwę, ale niejednolitą, tylko jakby "marmurkową". Zaznaczam, że przy przelewaniu poprzedniej warki po gotowaniu,  do fermentora dostało się sporo chmielin.

Gęstwa pachnie ładnie, piwo z którego ją zebrałem również nie ma żadnych oznak infekcji, odfermentowało dość płytko (z 13,5 do 4 Blg), drożdże zadane ze startera 1 l.

 

Ten dziwny wygląd gęstwy zaniepokoił mnie i zrezygnowałem z dzisiejszego warzenia. Nie chciałbym zepsuć nowego piwa przez użycie "trafionej" gęstwy.

 

W związku z tym mam pytanie czy na podstawie mojego opisu nadaje się ona do Blonda?  Następną okazję do warzenia będę miał w przyszłą niedzielę i do tego czasu przetrzymałbym ją w lodowce. A może lepiej kupić nową fiolkę drożdży i zrobić nowy starter? Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adi_86 napisał:

 

Ten dziwny wygląd gęstwy zaniepokoił mnie i zrezygnowałem z dzisiejszego warzenia. Nie chciałbym zepsuć nowego piwa przez użycie "trafionej" gęstwy

Dla mnie dziwne zjawisko, to rozdzielenie się na warstwy. Może z raz tak miałem, że były one wyraźnie widoczne. Używaj śmiało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do US-05: dziś mija 10 dni od rozpoczęcia burzliwej, 11l, wrzuciłem całą paczkę. od 2 dni pomiar jest stały i wynosi 7 blg (refraktometr). Ekstr. pocz. ok 13. Pytanie: co robię źle bo to już trzecia warka gdzie ekstrakt nie schodzi do wartości oczekiwanej? Temperatura otoczenia tej warki przez 10 dni 17 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, g_berger napisał:

Co do US-05: dziś mija 10 dni od rozpoczęcia burzliwej, 11l, wrzuciłem całą paczkę. od 2 dni pomiar jest stały i wynosi 7 blg (refraktometr). Ekstr. pocz. ok 13. Pytanie: co robię źle bo to już trzecia warka gdzie ekstrakt nie schodzi do wartości oczekiwanej? Temperatura otoczenia tej warki przez 10 dni 17 st

 

Jak przypuszczam, podajesz odczyt z refraktometru, a nie przeliczoną wartość? Jeśli tak, to obecnie jest nieco ponad 3blg, więc raczej standardowe odfermentowanie.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, g_berger napisał:

Faktycznie - spławik pokazuje ok 4, dzięki @punix

 

Wskazanie refraktometru zawsze trzeba przeliczyć - "kalkulator refraktometru" pokaże w googlach trochę wyników, zresztą w plikach na forum też jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2021 o 20:44, fotohobby napisał:

Możesz użyć śmiało

 

W dniu 23.01.2021 o 20:50, Gawron napisał:

Dla mnie dziwne zjawisko, to rozdzielenie się na warstwy. Może z raz tak miałem, że były one wyraźnie widoczne. Używaj śmiało.

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Myślałem, że coś źle zrobiłem. W takim razie jeżeli gęstwa przetrwa przez tydzień, będę warzył Blonda w przyszłą niedzielę.

Czy warto taką gęstwę po tygodniu trzymania w lodówce rozkręcić na mieszadle przez dobę w powiedzmy 1,5 l starterze przed zadaniem do brzeczki? Według mnie ma to sens, bo przynajmniej będę wiedział czy ruszą. W razie czego mam jeszcze ostatecznie saszetkę BE-256 na czarną godzinę. I chyba będę musiał przez ten tydzień zaopatrzyć się w zestaw akwariowy do napowietrzania, w końcu piwo ma mieć 16Blg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adi_86 napisał:

Czy warto taką gęstwę po tygodniu trzymania w lodówce rozkręcić na mieszadle przez dobę w powiedzmy 1,5 l starterze przed zadaniem do brzeczki?

Nie ma sensu. Więcej możesz zaszkodzić niż pomóc, a tygodniowa gęstwa będzie w dobrej kondycji.

4 godziny temu, Adi_86 napisał:

I chyba będę musiał przez ten tydzień zaopatrzyć się w zestaw akwariowy do napowietrzania, w końcu piwo ma mieć 16Blg...

Normalnie napowietrzaj jak każde inne piwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kittel napisał:

Witam wszystkich!

Mam taki problem, mianowicie próbuję uwarzyć swoją pierwszą warkę z ekstraktów i już na początku dałem ciała, ponieważ zlałem na burzliwą razem z chmielem!

Pytanie czy to bardzo źle?

 

Po burzliwej zlej na cichą, żeby oddzielić syf. Będzie zielono, ale nie umrzesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkich, nie wiem do końca czy lepiej, bym napisał post w tym temacie, czy też założył osobny temat, ale mam nadzieję, że ktoś mi tutaj pomoże.

 

Otóż zamówiłem zestaw startowy do warzenia piwa z pewnej strony. Wraz z nim otrzymam brewkit Finlandia Premium Lager. Czytam jednak o wątpliwej jakości drożdży dodanych do tego zestawu (z tego co widzę to na stronie nie jest nigdzie napisana dokładna ich nazwa, lecz po kilku minutach szukania mogę dojść do wniosku, że chodzi o 5g drożdży Kuivahiiva). Ponadto, z tego co czytałem, są to drożdże górnej fermentacji, a te podobno nie są zbyt dobre dla piwa typu lager. Przed tym zamówiłem jednak drugą paczkę drożdży - S-04, które też są górnej fermentacji. Tutaj moje pytanie:

 

Czy warto dokupić do tego brewkitu paczkę drożdży dolnej fermentacji? Jeśli tak, to jakie polecacie? W tym przypadku mogę sobie pozwolić, by fermentujące piwo leżało w temperaturze 7-14 stopni.

 

Myślę jeszcze, by użyć drożdży z zestawu lub S-04 i zostawić piwo do fermentacji w pokoju, gdzie temperatura wynosi 18-21 stopni. Ogólnie nie podoba mi się to, że w instrukcji drożdży jest napisane o dopuszczalnej temperaturze 18-22 stopni, a z tego co wiem do lager powinien w niższej temperaturze fermentować. 

 

Przyznam się bez bicia, jestem zielony w tym temacie (w sumie gdybym coś wiedział, nie kupowałbym zestawu startowego ?), więc proszę o pomoc bardziej doświadczonych, z góry dziękuje za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się napisem "lager", po prostu zrób ale'a ;)

7-14° to zdecydowanie zbyt duży rozrzut jak na drożdże lagerowe, ale po lekkim dociepleniu to może być niezłe miejsce na początek dla S-04 - podczas fermentacji drożdże podniosą temperaturę brzeczki o 2-4°. 18-21°C otoczenia to zbyt dużo dla tych drożdży - do tego pomieszczenia możesz przenieść fermentor pod koniec fermentacji. Ewentualnie (a właściwie najlepiej) byłoby zrobić przynajmniej styropianowe pudło do fermentacji - pomoże ograniczyć skoki temperatury i da możliwość chłodzenia (zamrożone butelki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2021 o 14:57, punix napisał:

Nie sugeruj się napisem "lager", po prostu zrób ale'a ;)

7-14° to zdecydowanie zbyt duży rozrzut jak na drożdże lagerowe, ale po lekkim dociepleniu to może być niezłe miejsce na początek dla S-04 - podczas fermentacji drożdże podniosą temperaturę brzeczki o 2-4°. 18-21°C otoczenia to zbyt dużo dla tych drożdży - do tego pomieszczenia możesz przenieść fermentor pod koniec fermentacji. Ewentualnie (a właściwie najlepiej) byłoby zrobić przynajmniej styropianowe pudło do fermentacji - pomoże ograniczyć skoki temperatury i da możliwość chłodzenia (zamrożone butelki).

 

Dzięki za odpowiedź, co do pomieszczenia 7-14 stopni - przesadziłem trochę, gdyż nie mierzyłem tam nigdy temperatury, okazało się, że w ciągu dnia jest stałe 12 stopni, wieczorem i nocą powinno być coś koło 9-10 stopni. Mimo tego, taka temperatura wydaje mi się, że jest zła trochę - za duża na drożdże dolnej fermentacji, a za mała na górną ?.

 

Zaciekawił mnie temat skrzynki styropianowej, gdybym takową zrobił i włożył ją do pomieszczenia 18-21 stopni wraz z 4 butelkami zamrożonymi to byłoby ok? Czy może temperatura wewnątrz spadłaby za bardzo? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od rozmiaru skrzynki i przede wszystkim etapu fermentacji, dokładnie będziesz musiał sam dojść do częstotliwości wymiany, ale dla górnej fermentacji to będzie jedna, może dwie butelki na dobę na początku fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i ruszą, ale ilość żywych w paczce będzie bardzo niska. Można spróbować zrobić dwustopniowy starter, ale gwarancji na udaną warkę nie będzie. Jeśli to nie są jakieś trudno dostępne drożdże, kupiłbym nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, FallVaultBoy napisał:

Jedna cholera, bierz tańsze, G+B są bardzo fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 kg pszenicznego, 3k monachijskiego i zakładana ilość brzeczki 25l. Jak obliczyć początkowe blg? Czy jest jakiś wzór? Czy jak zrobię starter z fiolki FM41 + 1l wody+ 100g suchego ekstraktu to będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.