Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, g_berger napisał:

Wracam do mojego wątku z gose: zgodnie z radą podniosłem temp do 20 st, po trzech dniach brak oznak fermentacji BLG ok. 8. Przypomnę że wg skalowanego przepisu dałem obliczoną ilość drożdży S=33. Dwa dni temu dodałem pozostałą ilość drożdży czyli aktualnie w 9,5 litrach jest paczka 11,5 gr. Fermentacja ruszyła na jakieś dwa dni i koniec. Dla pewności nabyłem spławik i mierzę refraktometrem i spławikiem. Wynik sprzed chwili:  ref: 8,5 spł ok 7. Pojęcia nie mam co dalej

Spróbuj zielonego piwa. Jeśli jest słodkie = brak fermentacji. Wogóle jakąś pianę na brzeczce miałeś? Może drożdże były "strzelone"? 

Ja jednak obstawiam, że piwo jest już dobre, a Ty coś źle mierzysz.

Może spróbuj tak - wymyj dobrze i zdezynfekuj plastikową butelkę 0,5 l., wsyp w nią 3g cukru, spuść w nią piwo tak jakbyś butelkował, odstaw w temp. ok. 18-20 st. Powinno się nagazowywać. Jeśli tak będzie - jest ok, a ty źle mierzysz. Jeśli nie będzie - najprawdopodobniej drożdże strzelone.

Napisz co wyszło z tego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punix napisał:

Tak dla pewności spytam - wskazanie refraktometru przeliczasz, a spławik na wodzie pokazuje 0?

Jak widać praktycznie jest zero na wskazaniach w tej samej wodzie. A jeśli drożdże strzelone to co robić? Dać kolejną paczkę? Ciężko poczuć słodycz przy tym poziomie kwaśności ale sprzęt pokazuje z uporem że cukier jest

IMG_20201230_202456.jpg

IMG_20201230_202545.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

1. Jak napowietrzałeś brzeczkę?

2. Jak zadałeś drożdże?

Dziwi mnie też to, że jeśli założymy martwe drożdże, to czemu po tak długim czasie brzeczka nie skwaśniała, bądź nawet spleśniała? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Paweł76 napisał:

Dziwi mnie też to, że jeśli założymy martwe drożdże, to czemu po tak długim czasie brzeczka nie skwaśniała, bądź nawet spleśniała? 

 

Świadczyłoby to o idealnej wręcz higienie w browarze :D

 

8,5blg z refraktometru to odczyt, czy przeliczona wartość?

Dziwi mnie fakt, że był delikatny spadek blg i koniec - wyglądałoby, że drożdże ruszyły. Nie mam na razie więcej pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę: to jest gose z dodatkiem kwasu mlekowego stąd zamierzona kwaśność. Kwaśność nie jest skutkiem zepsucia piwa na 100%. Brzeczka napowietrzona metodą przelewową gar/fermentor kilka razy. Drożdże rehydratyzowane w temp ok. 25 st. podana wartość BLG to odczyt. Starałem się zachować maksymalnie higieniczne warunki. Też mnie dziwi nieoczekiwany dwukrotny stop fermentacji. Też nie mam pomysłów xD

 

Zastanawiam się nad pomysłem zakapslowania jednego piwa z 3 gr cukru na dwa dni w temp pokojowej i sprawdzenia co się dzieje i czy będzie granat ?

 

ej a może kwas zabił drożdże? możliwe to?

Edytowane przez g_berger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, g_berger napisał:

Nie mam pojęcia jakie jest ph i póki co nie mam czym zmierzyć ale podejrzewam że to jest jakaś standardowa wartość myślę że w okolicach 7 może 6 a może 8. Kwas też przeliczyłem jeśli chodzi o ilość. Całość przeliczałem na dwóch kalkulatorach i wyszło podobnie

Jakie masz ph piwa-brzeczki, a nie wody. Jak nie znasz wartości ph, to ciężko coś wróżyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem: ponieważ nie mam czym zmierzyć ph wody to analogicznie nie mam czym zmierzyć ph brzeczki. Smakowo jest kwaśna ale nie wykręca gęby na drugą stronę. Sensorycznie jest spoko :D  Zakwaszałem kwasem mlekowym w 55 min gotowania bez sprawdzania.

 

Muszę kupić jakiś tester wody..

Edytowane przez g_berger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wyjść z gotowych zestawów i zamówić trochę słodów na zapas. Ile mogę bez straty na jakości trzymać taki nieśrutowany słod? Stałby w nie ogrzewanym garażu jakieś 14 stopni, tu dwa warianty w wiadrach Ala fermentor lub zapakowane próżniowo w folie. Jak bym tak po 5kg zapakował? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kris2682 napisał:

Chciałbym wyjść z gotowych zestawów i zamówić trochę słodów na zapas. Ile mogę bez straty na jakości trzymać taki nieśrutowany słod? Stałby w nie ogrzewanym garażu jakieś 14 stopni, tu dwa warianty w wiadrach Ala fermentor lub zapakowane próżniowo w folie. Jak bym tak po 5kg zapakował? 

 

O ile nie masz wilgoci (ewentualnie właśnie w szczelnym wiadrze czy próżniowo zapakowane) - rok bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kris2682 napisał:

Chciałbym wyjść z gotowych zestawów i zamówić trochę słodów na zapas. Ile mogę bez straty na jakości trzymać taki nieśrutowany słod? Stałby w nie ogrzewanym garażu jakieś 14 stopni, tu dwa warianty w wiadrach Ala fermentor lub zapakowane próżniowo w folie. Jak bym tak po 5kg zapakował?

 

Z mojego doświadczenia, nawet ostatnio miałem taką sytuację, około 4 miesiące nie było żadnych zmian stąd pewnie można i by było pociągnąć dłużej. Po pół roku spodziewałbym się trochę mniejszej wydajności, rzędu kilku procent.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę wszystkim w tym roku tylko udanych warek. 

Rozpoczynam przygodę z układaniem receptur i programem brewtarget. Mam pytanie czy w ustawieniach sprzętu istotne są parametry jak waga i ciepło właściwe kadzi? 

Urzywam warnika Forgast FG05230 nie mogę nigdzie odszukać tych danych. Zważyć mogę to nie problem tylko jak odliczyć wagę grzałki i osprzętu. Bo to chyba ma być masa zamego naczynia? Z tym ciepłem to już w ogóle nie wiem jak sobie poradzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kris2682 napisał:

waga i ciepło właściwe kadzi

Nie ma to wielkiego znaczenia jak masz ogrzewaną kadź. Ma to znaczenie w przypadku zacierania jednotemperaturowego na tzw "lenia", bo chodzi o to, żeby program dobrze obliczył temperaturę wody do której będziesz wsypywał słód. Zimna kadź odbierze część ciepła, a zacierając po angielsku mamy niewielkie możliwości sterowania temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, potrzebuje Waszej światłej rady.

Pierwsza warka z zestawu słodów. Gotowana i chmielona okolo połowa słodu, reszta dodana po zakonczeniu gotowania (metoda Palmera - mam, kupiłem, czytam). Po gotowaniu ostudzone i dopełnione wodą do uzyskania BRIX 14.5.

Drożdże Mangrove Jack's Empire Ale M15, zadane przy temperaturze brzeczki ok 18 stopni. Temperatura otoczenia podczas fermentacji w okolicach ok 18 stopni.

Czy to możliwe, żeby fermentacja zakończyła się w zasadzie w ciągu 48 godzin? Od wczoraj odczyt BRIX niezmienny, 8.5 (pomiar refraktometrem) Piwo zaczyna się powoli klarować.

Coś spieprzyłem czy tak ma być.

 

Edytowane przez Piotr Woźniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Panie i Panowie, potrzebuje Waszej światłej rady.
Pierwsza warka z zestawu słodów. Gotowana i chmielona okolo połowa słodu, reszta dodana po zakonczeniu gotowania (metoda Palmera - mam, kupiłem, czytam). Po gotowaniu ostudzone i dopełnione wodą do uzyskania BRIX 14.5.
Drożdże Mangrove Jack's Empire Ale M15, zadane przy temperaturze brzeczki ok 18 stopni. Temperatura otoczenia podczas fermentacji w okolicach ok 18 stopni.
Czy to możliwe, żeby fermentacja zakończyła się w zasadzie w ciągu 48 godzin? Od wczoraj odczyt BRIX niezmienny, 8.5 (pomiar refraktometrem) Piwo zaczyna się powoli klarować.
Coś spieprzyłem czy tak ma być.
 


Temperaturę fermentacji. Za wysoka. Teraz musisz zostawić tak jak jest. Butelkuj jak będziesz miał 100% pewność że jest po wszystkim. Ja bym butelkował po 14dniach min.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

 

Godzinę temu, Piotr Woźniak napisał:

Czy to możliwe, żeby fermentacja zakończyła się w zasadzie w ciągu 48 godzin? Od wczoraj odczyt BRIX niezmienny, 8.5 (pomiar refraktometrem) Piwo zaczyna się powoli klarować.

 

 

Możliwe ze główna cześć fermentacji się zakończyła.

Odczyt który podajesz już jest po korekcie na alkohol?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to goły odczyt z refraktometru.

O ile mam dobre kalkulatory to obecne rzeczywista gestośc  wynosi 4.7 BRIX,  - 4.5 BLG

Zamierzam potrzymać gdzieś do wtorku, potem zlać na cichą (receptura przewiduje chmielenie na zimno)

A nastepne bede juz robił w lodówce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chmieleniu na zimno nie musisz przelewać na zimno, chyba, że zbierasz gęstwę, wtedy jest to jakiś argument za.

Nie spiesz się tak - dzień po dniu spadek blg może być na tyle mały, że go nie zauważasz. Zostaw w spokoju na tydzień i dopiero powtórz pomiar, jeśli dalej nic nie spadnie - możesz myśleć o chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych drożdży akurat nie znam, ale na wielu ejlowych tzw burzliwa faza w takim czasie przebiegała. Producent zaleca 18-22C, więc pewnie w górnym zakresie się zmieściłeś, ale było na tyle ciepło, że się uwinęły szybko. Teraz warto przestawic w nieco cieplejsze otoczenie by drożdże sobie dojadały przez kolejny tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, x1d napisał:

Tych drożdży akurat nie znam, ale na wielu ejlowych tzw burzliwa faza w takim czasie przebiegała. Producent zaleca 18-22C, więc pewnie w górnym zakresie się zmieściłeś, ale było na tyle ciepło, że się uwinęły szybko. Teraz warto przestawic w nieco cieplejsze otoczenie by drożdże sobie dojadały przez kolejny tydzień.

Tak właśnie zrobiłem - teraz stoją w pomieszczeniu 20 stopni. Zostawić czy jeszcze podkręcić do 21, 22 - to akurat łatwiejsze niz znalezienie chłodnego pomieszczenia.

Edytowane przez Piotr Woźniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem piwo z przepisu: https://www.piwo.org/forums/topic/3520-scoobys-nuts-nut-brown-ale

W piwniczce mam temp. 16'C. Drożdże jakie użyłem to Danstar Nottingham Ale.
Pytanie czy mogę przeprowadzić całą fermentację w tej temperaturze czy lepiej będzie to przenieść gdzieś gdzie jest cieplej ok 20'C?
Pierwsze 3 dni fermentacja była intensywna, aktualnie piana opadła i jest zauważalnie ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem piwo z przepisu: https://www.piwo.org/forums/topic/3520-scoobys-nuts-nut-brown-ale

W piwniczce mam temp. 16'C. Drożdże jakie użyłem to Danstar Nottingham Ale.
Pytanie czy mogę przeprowadzić całą fermentację w tej temperaturze czy lepiej będzie to przenieść gdzieś gdzie jest cieplej ok 20'C?
Pierwsze 3 dni fermentacja była intensywna, aktualnie piana opadła i jest zauważalnie ciszej.
Pod koniec przenosi się do cieplejszego a potem obniża do 0C aby wszystko opadło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.