Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Warzyłem dzisiaj pilsa z ekstraktów, na ostanie 10 min dodałem whirfloca. Chmieliłem granulatem bezpośrednio do gara, a zlewałem poprzez dekantację przez hop spidera. Mimo to w fermentorze, przy powierzchni lustra, utworzył się 2 cm kożuch z chmielin/farfocli. Dekantować to jeszcze raz do kolejnego fermentora, czy mogę tak zostawić i nie wpłynie to znacząco na ostateczny smak gotowego piwa? Po fermentacji będę robił cold crash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, smola napisał:

Warzyłem dzisiaj pilsa z ekstraktów, na ostanie 10 min dodałem whirfloca. Chmieliłem granulatem bezpośrednio do gara, a zlewałem poprzez dekantację przez hop spidera. Mimo to w fermentorze, przy powierzchni lustra, utworzył się 2 cm kożuch z chmielin/farfocli. Dekantować to jeszcze raz do kolejnego fermentora, czy mogę tak zostawić i nie wpłynie to znacząco na ostateczny smak gotowego piwa? Po fermentacji będę robił cold crash.

Może to osady białkowe/osady gorące? ja bym zostawił, bywa że po schłodzeniu brzeczki takie pływają przy dnie

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda, nie pomyślałem aby po dodaniu wirfloca, najpierw schłodzić i przelać do fermentora. Nigdy wcześniej go nie używałem,  zawsze tak robiłem, że gotowałem część ekstraktu i chmieliłem, a całość chłodziłem dodatkiem wody do zadanej ilości.

d88fe7f33f718a7ddf9f40bcf228aa27.jpg

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osady gorące.

Mam ich zawsze pełno przez to ze warzę BIAB.

Kilka razy zlałem całość. W smaku piwo ok, klarowanie ok.

Teraz gdy bawię się kveikami chcę by jak najmniej tego mi w gestwie pływało.

Więc po zrobieniu whirpoola zostawiam trochę by opadły i na koniec weżyka nakładam drugi worek do BIAB i służy jako filtrator o dżej objetosci.

Wychodzi całkiem nieźle a whirflocka nie używałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemano 

mam takie pytanie spoza kręgu znawców.

Czy takie piwo z gotowych zestawów jest dużo lepsze od fabrycznych szczyn typu tyskie lech haranś itp?

Ile trzeba wydać na start żeby zacząć coś robić? chodzi mi o zestaw ze stali nierdzewnej bez elementów plastikowych.

 

byłbym zapomniał

 czy kupując gotowe zestawy do wytwarzania piwa mam gwarancję że nie ma w nich sztucznych aromatów, konserwantów i innego g..?

Edytowane przez piwowarzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemano 
mam takie pytanie spoza kręgu znawców.
Czy takie piwo z gotowych zestawów jest dużo lepsze od fabrycznych szczyn typu tyskie lech haranś itp?
Ile trzeba wydać na start żeby zacząć coś robić? chodzi mi o zestaw ze stali nierdzewnej bez elementów plastikowych.
 
byłbym zapomniał
 czy kupując gotowe zestawy do wytwarzania piwa mam gwarancję że nie ma w nich sztucznych aromatów, konserwantów i innego g..?
Ja wydałem około 1700zł. Możesz zrobić piwo z puszek ale ich nie docenisz tak jak przy słodach ;) Ja kupowałem wszystko nowe.
Teoretycznie minimum to jeden plastikowy fermentor z kranikiem, chemia do dezynfekcji i puszki gotowców, butelki, kapsle i kapslownica. Wody nie musisz gotować. Ale możesz złapać infekcje.
Jak masz miejsce na lodówkę do fermentacji to już wygrałeś. To najważniejszy sprzęt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, piwowarzyk napisał:

siemano 

mam takie pytanie spoza kręgu znawców.

Czy takie piwo z gotowych zestawów jest dużo lepsze od fabrycznych szczyn typu tyskie lech haranś itp?

Ile trzeba wydać na start żeby zacząć coś robić? chodzi mi o zestaw ze stali nierdzewnej bez elementów plastikowych.

 

byłbym zapomniał

 czy kupując gotowe zestawy do wytwarzania piwa mam gwarancję że nie ma w nich sztucznych aromatów, konserwantów i innego g..?

Zainteresuj się BIAB. to zmieścisz się w jednym garnku ze stali ok 30l. I jedynym wiadrze. Plus dodatki do kapslowania. Z puszek i tak wychodza płaskie piwa o slabym smaku i aromacie.

Jak przesiadłem się z puszek to efekt przerósł moje oczekiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, smola napisał:

Czy do waizena, który fermentuje ósmy dzień, mogę dodać suszoną skórkę pomarańczy i laski cynamonu (przyprawy Kotanyi), jeśli tak to jaką ilość? Warka 27l.

 

Nie będzie to wtedy stylowy weizen, ale możesz. Proponuję zamacerować wcześniej w wódce/spirytusie.

Skórki w granicy 10-40g (zakładając, że to na 20l), co do cynamonu się nie wypowiem, bo nie używałem.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, smola napisał:

Już nie jest, bo początkowe BLG to 14,3*. Jaki czas macerować, trzy dni wystarczą? I na jak długo je wrzucić?

 

Pewnie nawet 1-2 wystarczą, tyle, żeby przesiąknęły alkoholem i "zdezynfekowały się". Ja wrzucałem na 3 dni i aromat był spokojnie wyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak z piwem, czy wszystko będzie ok? 10 dni temu butelkowałem pilsa, chmielonego na IBU 35. Podczas butelkowania goryczka w smaku była bardzo dobrze wyczuwalna. Wczoraj otworzyłem testowo butelkę i goryczki jak na lekarstwo. Bardziej czuć słodowość. Piana na dwa palce, choć gazu jeszcze mało. Ułoży to się z czasem, goryczka będzie bardziej wyczuwalna? Chyba, że drożdże nie przejadły surowca do refermentacji i to on tak podbija słodowość.

BLG początkowe 12,5;

BLG końcowe 2,6;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smola napisał:

Coś nie tak z piwem, czy wszystko będzie ok? 10 dni temu butelkowałem pilsa, chmielonego na IBU 35. Podczas butelkowania goryczka w smaku była bardzo dobrze wyczuwalna. Wczoraj otworzyłem testowo butelkę i goryczki jak na lekarstwo. Bardziej czuć słodowość. Piana na dwa palce, choć gazu jeszcze mało. Ułoży to się z czasem, goryczka będzie bardziej wyczuwalna? Chyba, że drożdże nie przejadły surowca do refermentacji i to on tak podbija słodowość.

BLG początkowe 12,5;

BLG końcowe 2,6;

 

W jakiej temperaturze robisz refermentację? Może być tak, jak piszesz - poczekaj jeszcze ze 2 tygodnie i wszystko powinno się wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, smola napisał:

Refermentacja w 17 - 18°C.

 

To teoretycznie powinna już mieć się ku końcowi. Ale nie denerwowałbym się, tylko czekał - szczególnie, że na tym etapie już i tak za wiele się nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2020 o 10:50, smola napisał:

Warzyłem dzisiaj pilsa z ekstraktów, na ostanie 10 min dodałem whirfloca. Chmieliłem granulatem bezpośrednio do gara, a zlewałem poprzez dekantację przez hop spidera. Mimo to w fermentorze, przy powierzchni lustra, utworzył się 2 cm kożuch z chmielin/farfocli. Dekantować to jeszcze raz do kolejnego fermentora, czy mogę tak zostawić i nie wpłynie to znacząco na ostateczny smak gotowego piwa? Po fermentacji będę robił cold crash.

Mam problem z tym piwem. Fermentacja trwa 9 dni, start w 8°C, teraz 11-12°C.  Do tej pory BLG zeszło z 12,4 do 3,6 w temp. pokojowej (odebrałem 100ml brzeczki po rozpoczęciu fermentacji burzliwej) i niżej nie chce.  Uwadniać drożdże i dodać do fermentacji? Brzeczka 27l zaszczepiona trzydniową gęstwą z trzeciego pasażu, około 500ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z tym piwem. Fermentacja trwa 9 dni, start w 8°C, teraz 11-12°C.  Do tej pory BLG zeszło z 12,4 do 3,6 w temp. pokojowej (odebrałem 100ml brzeczki po rozpoczęciu fermentacji burzliwej) i niżej nie chce.  Uwadniać drożdże i dodać do fermentacji? Brzeczka 27l zaszczepiona trzydniową gęstwą z trzeciego pasażu, około 500ml.
Po co chcesz to robić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy może drodze nie były w słabej kondycji, i może to jest powodem słabego odfermentowania.

Po prostu tak zatarte. Nie kombinuj. Ja fermentuje około 12 dni w 8-9C potem dźwigam do 12-14C na 4dni potem na 2C. W 3 tygodnie butelkuje. Nie robię pomiarów wcale. Nie wiem czy taka fermentacja przy w34/70 ma sens czy nie przy 12-14Blg default_wink.png

Jak szybko chcesz piwo to kup kveiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu tak zatarte. Nie kombinuj. Ja fermentuje około 12 dni w 8-9C potem dźwigam do 12-14C na 4dni potem na 2C. W 3 tygodnie butelkuje. Nie robię pomiarów wcale. Nie wiem czy taka fermentacja przy w34/70 ma sens czy nie przy 12-14Blg default_wink.pngJak szybko chcesz piwo to kup kveiki.
Piwo z ekstraktów. Nie zależy mi na szybkim piwie, zastanawia mnie to, że wcześniej kończyły fermentację na blg 2.1 lub 2.5.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, george1255 napisał:

Jakim wiertłem robić dziurki w fermentorze który ma posłużyć jako FD? I ile ma ich być? Jakiś konkretny wzór mam wiercić?

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

https://allegro.pl/oferta/wiertlo-stozkowe-stopniowe-tytanowe-hss-4-39mm-5611877697?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_narzedzia&ev_adgr=Akcesoria+i+osprzęt&gclid=CjwKCAjw2Jb7BRBHEiwAXTR4jZ8aLKG-JeIkeVZXRSoC-Nko3CbPyXCVlsctyyHntucSaHQCIlzFjhoCOhQQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.