Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisali poprzednicy, Starsan i jego odpowiedniki to w chwili obecnej najbardziej uniwersalny środek do odkażania dla domowego piwowara. Nie musi być gorący, jest wielokrotnego użytku, w stężeniach jakich używamy nie jest groźny dla skóry, jego resztki robią za pożywkę dla drożdży, a dodatkowo może służyć do dezaktywacji NaOH czyli sody kaustycznej.

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Hary86 napisał:

Nie wiem czemu ma służyć ten pośpiech, skoro w szczelnie zamkniętym fermentorze nic się brzeczce nie stanie. 

To nie pośpiech, tylko praktyczne podejście. Zwyczajnie później nie miałem czasu na zadanie drożdży. Z doświadczenia wiem, że nie ma różnicy, czy zadasz od razu, czy po tych kilku godzinach. Zawsze napowietrzam solidnie, wiertarką. A taka praca byłaby dość uciążliwa po 22’. To kolejny aspekt praktyczny?‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś wiedzę, jaka jest maksymalna pojemność robocza wiadra 33l dla piwa pszenicznego fermentowanego wb-06, z ekstraktów? Chciałbym fermentować w nim 29l brzeczki i zastanawiam się czy 4 litry przestrzeni nie będzie za mało. BLG 12,6; drożdży 8g; start fermentacji w 16°C i co 24h podnoszona o 1°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smola napisał:

Ma ktoś wiedzę, jaka jest maksymalna pojemność robocza wiadra 33l dla piwa pszenicznego fermentowanego wb-06, z ekstraktów? Chciałbym fermentować w nim 29l brzeczki i zastanawiam się czy 4 litry przestrzeni nie będzie za mało. BLG 12,6; drożdży 8g; start fermentacji w 16°C i co 24h podnoszona o 1°C.

 

Co prawda chcesz wystartować w niskiej temperaturze, ale może być trochę ciasno. Raczej nie przekraczałbym 27l, może przydać się blow-off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, smola napisał:

A gdyby przetrzymać te 16°C przez 72h? Mogę zejść do 15°C.

 

 

Tylko to zbyt niska temperatura dla tych drożdży. Po co robić dużo piwa, które prawdopodobnie będzie co najwyżej średnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, nie wiem co robię źle. Robiłem wczoraj hafewaizen'a. 2kg pilzneńskiego i 2kg pszenicznego. Zacierane z 12 litrach. Przerwy 45oC na 15 minut, 55oC na 15 minut, 62oC na 40 minut (tutaj dostałem pilzneńskiego). Potem 72oC 40 minut plus 10 do próby jodowej. I na koniec do 78oC na 10 minut. Wysładzanie wodą ok 75-80 stopni. Generalnie wszystko w/g przepisu. Mam teraz jak zadałem drożdże 21 litrów. A BLG 9 zmierzone w temp 20. Wszystko jak w przepisie. Gdzie jest błąd? Powinno być w/g przepisu ok 12. Może to być wina śrutowania słodu?
Pamiętam kiedyś jak śrutowalem samemu w maszynce do mięsa to wychodziło mi idealnie jak w przepisie. Ale jest to czasochłonne i dlatego zamawiam słód śrutowany. Więc pytanie tu jest problem tylko że śrutowaniem czy robię jeszcze gdzieś błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kiepska wydajność - 49%. Ale może nie wydajność warzelni jest problemem. Może:

1. Błędne wskazania wagi - może to nie było po 2 kg?.

2. Błędne wskazania termometru - jeśli miało być 64 a było 70 to mniejszy problem, ale jak było 58 to gorzej.

3. Błędne wskazania ballingomierza - zobacz na czystej wodzie o temperaturze 16 st. czy wskazuje 0. 

Najprawdopodobniej to mogą być przyczyny, sam proces warzenia jest OK.

Śrutowanie słodu nie obniży tak wydajności, szczególnie przy tak długim zacieraniu. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 godzin temu, smola napisał:

@x1d, niestety nie mam. Przy warce 27l, BLG podniesie się o 0.5* od zakładanego, także też będzie ok. Choć wolałem niżej i kilka piwek więcej ?

Zmniejszenie ilości brzeczki z 29l do 27 miało podnieść BLG o 0,5*, tak wyliczył szacunkowo Brewness. Tymczasem na 27l warkę otrzymałem BLG 14,3*, więc poszła cała paczka drożdży WB-06. Chmieliłem Marynką, 15g na 60', celowałem w IBU 12. Na ile wyliczenia takich aplikacji są wiarygodne? 

Surowce: 5,1kg ekstrakt pszeniczny, 0,5kg słód carahell (zacierany w 2 litrach w 70°C-73°C, odcedzony na sitku i ponownie moczony w 2l w sumie 3 litry), 58g ksylitol.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, smola napisał:

 

Zmniejszenie ilości brzeczki z 29l do 27 miało podnieść BLG o 0,5*, tak wyliczył szacunkowo Brewness. Tymczasem na 27l warkę otrzymałem BLG 14,3*, więc poszła cała paczka drożdży WB-06. Chmieliłem Marynką, 15g na 60', celowałem w IBU 12. Na ile wyliczenia takich aplikacji są wiarygodne? 

Surowce: 5,1kg ekstrakt pszeniczny, 0,5kg słód carahell (zacierany w 2 litrach w 70°C-73°C, odcedzony na sitku i ponownie moczony w 2l w sumie 3 litry), 58g ksylitol.

 

 

Jeśli mówisz o otrzymanym blg to jest jeszcze kwestia ustawienia wydajności - widocznie wyszła lepsza, niż założyłeś i wpisałeś. IBU - są różne metody obliczeń i każda jest pewnym przybliżeniem, chcąc dowiedzieć się jaka jest dokładna wartość, trzebaby zrobić badanie. Na potrzeby piwowarstwa domowego obliczona wartość spokojnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kiepska wydajność - 49%. Ale może nie wydajność warzelni jest problemem. Może:
1. Błędne wskazania wagi - może to nie było po 2 kg?.
2. Błędne wskazania termometru - jeśli miało być 64 a było 70 to mniejszy problem, ale jak było 58 to gorzej.
3. Błędne wskazania ballingomierza - zobacz na czystej wodzie o temperaturze 16 st. czy wskazuje 0. 
Najprawdopodobniej to mogą być przyczyny, sam proces warzenia jest OK.
Śrutowanie słodu nie obniży tak wydajności, szczególnie przy tak długim zacieraniu. 
Pozdrawiam.
Sprawdziłem dziś wskazania mojej termopary z termometrem od kolegi piwowara. Pokrywają się co do połowy stopnia nawet. Więc zostaje wysładzanie. Wysładzanie robię w tym samym pojemniku co zacieranie. Mam przerobiony fermentor, wsadzone grzałki itd. filtr z oplotu z wężyka. Czekam 30 minut po wyłączeniu grzania, i dopiero wysładzam. Temp wody do wysładzania mierzyłem pirometrem stąd wiem ile miała temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co tyle czekasz, ja po przerzuceniu zacieru do filtracji (wiadro z wężykiem), idę myć gar, 5 minut i filtruje, szkoda czasu. Tempo filtracji 1 litr na 45-50 sek. Wysładzanie ciągłe temp. wody 77st.

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co tyle czekasz, ja po przerzuceniu zacieru do filtracji (wiadro z wężykiem), idę myć gar, 5 minut i filtruje, szkoda czasu. Tempo filtracji 1 litr na 45-50 sek. Wysładzanie ciągłe temp. wody 77st.

 

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

 

 

Nie przerzucam nic. Czekam aż się ułoży i filtruje z tego samego "gara" co zacierałem. Takie tempo mniej więcej mam. Może ciut wolniej. Teraz wyszło jakieś 25-30 minut na mniej więcej 24 litry.

Woda do filtracji to gorąca z kranu (ok 55stopni) podgrzewana do tych 70-80. Podczas filtracji też temperaturę mierzę, spadła do 66-70 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że nie przerzucasz, ale schemat ten sam. Myślę że przy dużym zasypie pszenicy zacier (a w zasadzie mąka) ma tendencje do zbrylania i robienia skorupy na wierzchu złoża oraz kraterów przy ściance, woda przeleci głównie bokami zamiast przez złoże. Ja obserwuję powierzchnię złoża i lekko zruszam jak robi się klepisko. Używasz łuski do filtracji?

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Łuska ryżowa sterylizowana parą, polecana jako środek ułatwiający filtrację zacierów z dużą ilością surowców niesłodowanych, słodów pszenicznych i żytnich.

Sposób użycia: ok. 50-100 g łuski namoczyć w ciepłej wodzie i rozłożyć na dnie kadzi filtracyjnej, następnie dodać zacier i filtrować."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam 100g łuski przy mash out'cie, przy zasypie 50% pszenicy, płatków itp. przy warce 5kg/20 litrów. Czy mierzysz ile Blg/Bx ma brzeczka przednia? Przy stosunku słód - woda 1:4, powinna mieć ok. 15Bx.

Wysłane z mojego Mi Note 10 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzyłem nigdy. Muszę się zaopatrzyć w takim razie w łuskę. Bo następna Warka to będzie amerykańskie pszeniczne. Jeśli brzeczka przednia będzie miała niskie BLG to problem leży w samym zacierze? Jeśli będzie ok, tak jak piszesz, to problem w samym wysladzaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.