Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, zielony07 napisał:

Nigdy tego nie doświadczyłem. Jaka temperatura fermentacji ?

U mnie 8-10°C. Ale siarkowodór miałem też przy S-33 i nawet czasem w US-05 się zdarzyło. Podobno normalna sprawa. Przy butelkowaniu i w butelkach już nigdy nie wyczuwałem nic takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, smola napisał:

Coppers na US-05 odfermentował z 12,5 BLG do 2 BLG. Zejdzie jeszcze niżej, czy to już maks?

 

Odfermentowanie 85%, czyli sporo, jak na te drożdże - pewnie już niżej nie będzie. Ale zawsze dobrze poczekać kilka dni i powtórzyć pomiar dla pewności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, smola napisał:

Też tak myślę. Wczoraj ustawiłem temp. w lodówce na 4°C i zastanawiam się, czy nie za szybko cold crash robię.

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
 

 

A jak długo trwała fermentacja i w jakich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, smola napisał:

Od 29-06 do 12-07 temp brzeczki 15°C. Od 12-07 do 19-07 w 18°C.

 

Co prawda w dość niskich temperaturach, ale 3 tygodnie - na 99% wszystko już przefermentowane. W tym momencie już nie podwyższałbym temperatury, na przyszłość lepiej sprawdzić 2 razy przed schładzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@punix, dzięki. Rozlewać będę około środy, cukru wg. kalkulatora, wychodzi 140g. Cukier zamierzam sypać bezpośrednio do butelek. Mam nadzieję, że po około miesiącu będzie ok. Jak długo trzymać w temp. 18 °C by się nagazowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, smola napisał:

@punix, dzięki. Rozlewać będę około środy, cukru wg. kalkulatora, wychodzi 140g. Cukier zamierzam sypać bezpośrednio do butelek. Mam nadzieję, że po około miesiącu będzie ok. Jak długo trzymać w temp. 18 °C by się nagazowało?

 

Dwa tygodnie powinny wystarczyć. Przenosisz później do chłodnego miejsca? Zawsze po tych 2 tygodniach można kontrolnie otworzyć pierwszą butelkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię tak, jak napisałeś. Zostawię 2 tygodnie w temp 18°C, następnie włożę do chłodni. Część tylko w chłodni poleży następne dwa tygodnie, a resztę planuję przetrzymać jakieś 3 miesiące. Oczywiście, jak się uda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jest plan u mnie na pszenicę a wiadomo w tym stylu główną rolę grają drożdże. Chce użyć płynnych które robią zdecydowanie lepszą robotę ale nie mam możliwości zrobienia startera . Można je dodać bezpośrednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mszewski napisał:

Panowie jest plan u mnie na pszenicę a wiadomo w tym stylu główną rolę grają drożdże. Chce użyć płynnych które robią zdecydowanie lepszą robotę ale nie mam możliwości zrobienia startera . Można je dodać bezpośrednio?

 

Świeża fiolka powinna dać radę - w przypadku pszenicy lekki underpitching może dać dobre efekty. Natomiast do zrobienia startera nie potrzebujesz wiele - wystarczy 2l słoik (byle nie po ogórkach kiszonych) i ekstrakt słodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mszewski napisał:

Panowie jest plan u mnie na pszenicę a wiadomo w tym stylu główną rolę grają drożdże. Chce użyć płynnych które robią zdecydowanie lepszą robotę ale nie mam możliwości zrobienia startera . Można je dodać bezpośrednio?

Można gdyż ekstrakt początkowy nie będzie za wysoki ale jednak lepiej byłoby ten starter zrobić. Jeżeli robisz powyżej 20L to starter jest raczej obowiązkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mszewski napisał:

Panowie jest plan u mnie na pszenicę a wiadomo w tym stylu główną rolę grają drożdże. Chce użyć płynnych które robią zdecydowanie lepszą robotę ale nie mam możliwości zrobienia startera . Można je dodać bezpośrednio?

Zrób pierwszą warkę na nich nieco mniejszą, np 10l, będzie bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, punix napisał:

 

Świeża fiolka powinna dać radę - w przypadku pszenicy lekki underpitching może dać dobre efekty. Natomiast do zrobienia startera nie potrzebujesz wiele - wystarczy 2l słoik (byle nie po ogórkach kiszonych) i ekstrakt słodowy.

Jak to słoik? Jak to poprawnie wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.